kapluj
kapluj (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğrafçılık Öğrencisi İçin Makine Önerisi

Fotoğrafçılık öğrencisiyim daha çok bir şey bildiğim söylenemez ama öğreniyorum beni çok uzun zaman götürecek, üzerinden çok şey öğrenebileceğim bir makine arıyorum canon 600'ye heves ettim ama ne kadar gerekli şu an o makineye 1500tl vermek bilemedim de yardımcı olur musunuz?

Tarih: 25 Ekim 2015, 00:02 - İp: 5.***.**2.130
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Giriş seviyesi uygun bi makine 600D. ama isterseniz 500-600 e ikinci el bir makine alıp onun üzerinde pratik yapıp daha sonra sıfır makine almayı deneyebilirsiniz.

Tarih: 25 Ekim 2015, 20:46 - İp: 78.***.**4.246
kapluj
kapluj (üye)
Ankara / Meraklı

@ozaygonlum bana cidden bir şeyler katar mı 600d teknik olarak

Tarih: 26 Ekim 2015, 00:16 - İp: 5.***.**7.166
kveldsmadrigal
kveldsmadrigal (üye)
İzmir / Amatör

fotoğrafçılık öğrencisi derken, gsf fotoğrafçılık bölümündeyseniz okul bitene kadar baskı donanıma yapacağınız harcama o 1500 tl nin çok çok çok üzerine çıkacaktır. malesef güzel sanatlarda okumak masraflı oluyor.

onun dışında ikinci el makinelere bakabilirsiniz. 600d genelde başlangıç yada giriş-orta seviye kabul edilen bir makinedir. fotoğrafçılıkla ilgili temelleri çok rahat öğrenirsiniz. ama dediğim gibi mezun olmadan daha kaliteli bir makineye geçme ihtiyacı duyacaksınız muhtemelen.

şu bilgiyi vereyim size fotoğraf makinelerinde gövde kadar lenslerin de çok önemi vardır. gövde yetmediği zaman değiştirirsiniz ama lensleri kolay kolay değiştiremezsiniz zira maliyetli donanımlardır. o yüzden aldığınız gövdeye dikkat etmeniz gerek zira aynı marka gövdede aynı markanın lenslerini kullanabilirsiniz. bu bakımdan benim takip ettiğim kadarıyla canon un lensleri nispeten daha ucuz. ayrıca ben pentax kullanıcısıyım, pentax ın ise şöyle bir güzelliği var lens konusunda, 30 - 40 yıl önce üretilmiş lensleri dahi pentax ta kullanabiliyorsunuz. tabii otofokus özelliği olmuyor manuel odaklama yapmanız lazım ama eski de olsa hem çok kaliteli lensleri var hem de lens çeşidi doğal olarak fazla.

ayrıca bu konuyu atölye hocanızla da konuşabilirsiniz. daha mantıklı ve işinize yarayabilecek öneriler alabilirsiniz sanırım kendisinden.

Tarih: 26 Ekim 2015, 04:43 - İp: 92.***.**5.33
kapluj
kapluj (üye)
Ankara / Meraklı

Açıköğretimden okuyorum o yüzden bi hocam yok ama canon 1200d aldım spot umarım bir şeyler öğrenebilirim. Çok teşekkür ederim ilginiz için

Tarih: 28 Ekim 2015, 23:22 - İp: 5.***.**9.58
  • 1