ucahmetuc
ucahmetuc (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Makinesi Karşılaştırması?

Arkadaşlar Sony DSC-R1 ile Lumix FZ50'den birisini almak istiyorum. Normalde sony'i düşünüyordum. Ancak video çekimi olmaması beni çok şaşırttı. Yani tamam bu video kamera değil ancak yeri gelince de de gerekince birde video kamera mı almam gerekicek. Arkadaşımda 828 modeli var. Video çekimi var. Sony neden bu video olayını gereksiz gördü anlamadım. (Hatta acaba 828 mi alsam diye de düşünüyorum) Neyse sanırım şuan yine fz50ye döndüm. Fotoğrafçılık konusunda bilgim çok az. Ama bunu da aldım mı bir sefer almak istiyorum. Önerilerinizi-karşılaştırmalarınızı-eleştirileriniz i-yorumlarınızı bekliyorum. Yardımı dokunan herkese şimdiden teşekkür ediyorum...

Tarih: 17 Eylül 2006, 02:36 - İp: 85.***.**3.55
barko
barko (üye)
İzmir / Amatör

Daha once sony p 10 kullanıyordum dun canon s3 ıs ım yoksa fz50 arasında haftalardır veremedıgım kararı verdım ve amerıkadan getırttıgım makına yı fz 50 yı aldım daha cok kurcalayamadım ama makına nın elde durusu gercekten cok guzel bırkac resım cektım o fz 30 da bahsedılern noıse olayını sımdılık fz 50 da goremedım ınsallah sende dogru kararı verırsın yada bende dogru karar vermısımdır

Tarih: 29 Eylül 2006, 13:40 - İp: 85.***.**9.237
dijitalcim
dijitalcim (üye)
Ankara / Amatör

panasonic fz50 1180lerde fiyatı.r1 e göre oldukça cazip fiyat.ayrıca sonr1 5 optik.fz50 12 optik.hatta extended optical zoom özelliğiyle 21 optike ulaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam.sadece kalite değil kullanırken zevkle kullanabileceğin bir makine diyorsan ben fz50 derim

Tarih: 30 Eylül 2006, 12:16 - İp: 85.***.**0.123
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar optik zoom'un fazla olması sizi mutlu etmemeli.Tersine optik zoom miktarı düştükçe alacağınız sonuçlar güzelleşir.

R1 ile FZ50'yi kıyaslamak çok yanlış.Arada dağlar kadar fark var.Birde şu varki FZ30,gördüğüm kadarıyla FZ50'den başarılı.

FZ50'ye konan yüksek iso başarısını iyice bir inceleyin bakalım.Büyük bir aldatmacadan ibaret olduğunu göreceksiniz.Evet iso 1000 de kirlenme yok denecek kadar az ama çektiğiniz fotoğrafta görmek istedikleriniz de yok denecek kadar az.Detay kaybı inanılmaz boyutlarda.Keskinlik deseniz hakgetire...

İnanın verilen parayı kesinlikle haketmiyor.Onun yerine A610 alın,size çok daha fazlasını sunacaktır.

Ve video çekimine bu kadar takılmayın.Unutmayın ki hiçbir video çeken fotoğraf makinası görevini dört dörtlük yerine getirmez.

R1'e video çekim işlevinin konmaması da bundandır.Eğer R1 şu anda fiyatından çok üstün olan DSLR makinalar ile rekabet edebiliyorsa bunda,şu anda video çekmemesinin sebepleri yatmaktadır.

Siz önce fotoğraf makinası mı yoksa video kamera mı alacağınıza karar verin.Hangisinin baskın olduğuna.

Ha eğer ikiside lazım ise paraya kıyıp hem fot.makinası hemde kamera alın.

Bir makinada her iki özellik bulunsun derseniz,sonucuna maalesef katlanırsınız.Ne video'yu ne de fotoğrafı çok kaliteli çekemezsiniz.

Tarih: 30 Eylül 2006, 13:06 - İp: 85.***.**3.29
ucahmetuc
ucahmetuc (üye)
İstanbul / Amatör

Saol osmalı. Nedendir bilmiyorum ama resmen senin cevap yazmanı bekliyodum kafamda bazı şeyleri kesinleştirmek için. Şimdi geriye parayı denkleştirip R1 alması kalıyor.

Tarih: 30 Eylül 2006, 13:56 - İp: 88.***.**7.127
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

R1'in video cekememesinin nedeni, sensorunun buyuklugunden kaynaklanmakta kivanc.. video cekim esnasinda sensor cok fazla isiniyormus.. video cekim olsa tabii ki cok iyi ama su andaki teknolojiyle beklemekten baska caremiz yok..

bence fz50 iyi bir makine.. 12x optik zoom'u olmasi hic de yabana atilmamali.. tabii burada elma ile armutu tartisiyoruz bir yerde..
sony r1'in uzerindeki lensin optik zoom araligi cok olmadigindan kalitesi daha yuksek, panasonic fz50'nin 12x zoom yapabilen leica lensinden.. ama asil farki yaratan r1'in sensoru.. buyuk sensor olunca, fotograf kalitesi cok degisiyor..

yukaridaki fotografda f828'in ve r1'in sensorlerinin nasil buyukluklerde oldugu verilmis, kiyaslama yapilabilmesi acisindan..
fz50'nin sensoru ise f828'inkinden de kucuk.. 7.18 x 5.32 mm buyuklugunde..
fz50 de r1 de 10 mp'lik kameralar.. haliyle her bir pixeli olusturan sensorun uzerindeki parcaciklar, r1'de kocamanken fz50'de minnacik..

ama dedigim gibi biri elma, biri armut.. cunku fz50'de 12x optik zoom var, video var.. ve hic de fena olmayan iso performansi var bana gore..
fiyati 1200 ytl'yse ve r1 de 1700 ytl'yse, 500 ytl daha ucuzdur demektir.. bir 500 daha verilip, a100 ile 18-70 ve 75-300 de alinabilir..
sonucta neye ihtiyacin oldugu onemli.. tamam r1'in fotograf kalitesi fz50'ninkiyle karsilastirilmayacak kadar super ama fz50'deki bircok ozelligi de yok.. mesela titresim onleme gibi..

Tarih: 30 Eylül 2006, 15:24 - İp: 86.***.**0.120
s_mavus
s_mavus (üye)
Kocaeli / Amatör

FZ50'yi 1200'e alacaksam ben de açıkcası R1'i tercih ederim. Amaaaa...

12X (21'e vardığı belirtiliyor) zoom gözardı edilmemeli bence. Eğer bu özellik bizi ilgilendiriyorsa, özel bir ilgiyi kapsıyorsa, aradaki 500'lük farkla bu farkı toplarsak tabiiki FZ50 sonucuna varırız. Galiba bir çok yorumcunun belirttiği gibi: kullanım alanı ve değer verilen özellik seçimi etkilemeli.

[>:D

Tarih: 10 Ekim 2006, 21:02 - İp: 88.***.**8.56
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fz50 nin çok üstün bir makine olduğuna inanmıyorum. s2-h5 ayarında, belki onlardan biraz daha iyi, ama kesinlikle çok iyi değil.

ikisinden birini alacaksanız kesinlikle r1.

Tarih: 11 Ekim 2006, 10:23 - İp: 85.***.**6.42
wastrel
wastrel (üye)
Bursa / Amatör

bende bir r1 kullanıcısı olarak birşeyler söylemek istiyorum. r1 deki büyük boyutlu CMOS sensör renklerine doygun net fotoğraflar yakalamanı sağlar. üzerindeki 67 mm carl zeiss objektif yeter zaten. FZ50 'de 12x optik zoom var diyorsunuz. bu aralıkta 35 mm - 420 mm gibi bir aralıkla sunulmuş. profesyonellere sorun bakalım objektifi değişmeyen bir makinede geniş açıyımı tercih ederler yoksa zoom 'umu. video çekimine gelirsek bu özelliğin r1 de olmaması beni bu makineye daha çok bağlıyor fotoğraf makinesi fotoğraf çekmelidir video gibi tamamen göz boyamalık bir özelliği iyikide koymamışlar. bunun gibi daha neler sayarım r1 açık ara önde. zaten fiyatıylada belli ediyor bunu.

Tarih: 11 Ekim 2006, 11:18 - İp: 88.***.**3.231
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

slm ucahmetuc;

ben senin yerin de olsam dslr mi slr like mi diye düşünüp ortada kalmış bir model olan R1 elerdim R1 fiyatına eos350D veya nikon D50 alabilirsin, onlar da da video çekimi yok hem buyut olarak r1 den de ufaklar DSLR olmalarına karşın ha ben video çekerim, hem ne işim olur okadar özellikle dersen de panasonic fz50 al yada fuji s9500 arada kalmış bir modele okadar para verme bence, sony R1 bu konu çok tartışıldı, bu konu hakkında daha bilgili arkadaşlarımız var tabi bunu kabullenmeyen R1 cilerde var bana kızabilirler ama bu benim fikrim herkesin fikrine de saygım var, bu arada kolaygelsin

Tarih: 11 Ekim 2006, 15:48 - İp: 81.***.**6.163
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ucahmetuc r1 almam dersen fz 50 ye o kadar para vereceğine fz 30 al.fz 30-fz50 aynı sensörleri kullanıyor.fz50 de işlemci farkı ve birkac küçük değişiklikler var extra olarak.işlemci farkıda yüksek isodaki noizleri temizlemek amaclı.bunuda photoshop programlarıyla kendinde yapabilirsin.fz50 işlemcisi noizi temizlerken osmanlının bahsettiği gibi keskinliği alıp götürebiliyor.bunada dikkat et derim.

Tarih: 11 Ekim 2006, 16:06 - İp: 194.***.**8.240