faniprens
faniprens (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Foto Makinesi Almak İstiyorum

Muhabirlik işi için digital foto makinesi almak istiyorum. Tecrübeli arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum.

Foto kalitesinin çok iyi olması lazım, zoom özelliğide iyi olacak ve ayrıca video kayıt işleminide yapacak.
Ayırdığım bütçe 1.000 ytl, olmazsa 1.500 ytl ye kadarda çıkabilirim.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 19 Kasım 2007, 15:41 - İp: 88.***.**4.9
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

muhabirlik işi için dslr uygun olur. dslr olup da video ceken bir alet henüz yok.

Tarih: 19 Kasım 2007, 16:45 - İp: 88.***.**4.171
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bisquit'in dediği gibi muhabirlik için bir dslr almanız gerekli ama dslr'ler video çekimi yapmıyor. Aradığınız özelliklere uygun olarak Fuji f800fd'yi önerebilirim. Resim kalitesi olarak güzel bir makina 18x zoomu var kızılötesi var video kaydı var ve bir haftalığına teknosada indirimde 899 YTL'ye

Tarih: 19 Kasım 2007, 17:31 - İp: 85.***.**4.138
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Muhabirsiniz, önemli bir olayı görüntülemek niyetindesiniz. Olayın vukuu bulacağı mahale binbir cefa ve zahmetle gittiniz, olayın faillerinin gelmesini saatlerce sabırla beklediğiniz, topu topu 5-10 saniye sürecek olay anı geldi çattı, doğrulttunuz objektifi konuya, bastınız denlanşöre ve ....

1. Dizzzzzzt bizzzzzzzt zzzzzzt makina ileri geri habire mastürbasyon yapıyor birtürlü istenen yere fokus yapamıyor, etrafta çok hareket var makinanın aklı karışıyor, üstelik siz de sabit duramıyorsunuz etraftaki eylem yüzünden, hatta belki konu olarak seçtiğiniz kişiler oraya buraya koşuşturuyorlar, siz bir türlü netleyemiyorsunuz. Siz ısrarla basıyorsunuz denklanşöre, makina inatla çekmiyor, Olay olup bitti, sizin eliniz boş.

DSLR alacaksınız - nokta

2. Hareket anı çok önemli, tam o anı görüntülemeniz gerekiyor, mesela 2 kişiyi el sıkışırken yakalamalısınız, ne bir saniye öncesi ne bir saniye sonrası. Size burada bazı arkadaşların tavsiye ettiği veya edeceği gibi EVFli bir DSLRlike var elinizde, EVFden bakarak çekiyorsunuz, basıyorsunuz denklanşöre makina çekiyor. Sonra ne çektim diye bir gözatıyorsunuzö o da ne, karşılıklı duran iki kişi, ellerini birbirlerinden geri çekiyor, nasıl olur diyorsunuz, "tam o anda çekmiştim ben" diye sinir oluyorsunuz. Boşuna sinir olmayın EVFden gördüğünüz görüntü gerçek hayatın 0.2-0.3 saniye gerisindedir, sizin EVFde gördüğünüz görüntü çoktaaan geçip gitmiştir bile, denklanşöre bastığınızda yakaladığınız şey gördüğünüzden en az 0.5 saniye sonrasıdır.

Ya olayı çıplak gözle takip edip kadrajlamayı bir kenara bırakacaksınız, yada optik vizör kullanacaksınız yani DSLR alacaksınız.

İstediğiniz zoom karakteristiği için 18-200 mm lens almalısınız, en ucuzu 700 YTL civarında.

Şu anda hiç umursayacağınızı sanmam ama ben yine de burada belirteyim, adamakıllı harici flaş ünitesine ihtiyacınız olacak, sıfır fiyatı 500 YTLden başlıyor, ikinci eli de kabul. Flaşı şimdilik boşverbilirsiniz, nasıl olsa gerçek hayat sizi eğitttiğinde boşveremeyeceksiniz.

Video kayıt .... gidin piyasadan 300-400 YTLye en basit video kamerayı ayrıca satın alın, bilimum fotograf makinasından daha iyi sonuç alırsınız. İkisi bir arada olmuyor maalesef, hem fotograf makinası almalısınız hem de video kamera.

#antika' tarafından 19.11.2007 22:03:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2007, 19:07 - İp: 81.***.**5.159
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

evet antika ;
size aynen katılıyorum ihtiyaçları doğru belirlemek lazım şunu belirteyim ayırdığınız bütçe ile ancak SPOT ta uygun D-SLR bulabilirsiniz(Canon EOS400d,Nikon D80,D40x,Pentax K10D,K100D süper)

Forumda yazılan anabaşlıkları takip ederseniz çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tarih: 19 Kasım 2007, 20:39 - İp: 212.***.**3.18
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kuklacı,

Listenden Nikon D40 ve Nikon D80 çıkar bence. Bu modellerin pozlaması sorunlu. Her pozdan sonra doğru pozlanmış mı pozlanmamış mı diye bebek bakıcılığı yapmak gerekiyor. Bir muhabirin olay esnasında böyle şeylere harcayacak vakti yoktur.

Hiçbir makina her zaman %100 doğru pozlayamaz. Hatta çok yüksek kontrastlı sahnelerin doğru pozlama diye birşey yoktur, mesela güneşli bir havada uzaktaki bir ağacın hem çevresindeki hem de gölgesindeki detayları aynı anda yakalamak mümkün değildir.

Burada olay makinanın en azından çekilen karelerin %95 oranında ekstra bir ayarlamaya ihtiyaç duymadan doğru pozlama tutarlılığı sergilemesidir.

Eski Nikonlar yani D70, D50 ve D200 süper pozluyor. Nikon D300 ve yukarısı doğru pozluyor. Canon'lar -1 Ev'ye ayarlanınca tutarlı bir şekilde işlerini görüyorlarmış. Site müdavimi Sony ve Pentax kullanıcılarından henüz bir şikayet gelmedi bu konuda.

Tarih: 19 Kasım 2007, 22:23 - İp: 88.***.**3.84
faniprens
faniprens (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Yardımlarınız için teşekkür ederim özellike antika nickli arkadaşımıza.

Anladığım kadarıyla hem resim hemde videoyu aynı makinede kullanmak sıhhatli olmuyor.
Aslında bana yarayacak olan resimleri olay esnasında aynen olduğu gibi çekebilmek, gerektiğinde çok iyi zoomlayabilmek. Video işinin o kadar orjinal olması gerekmiyor. Yeri gelir belki video kaydınıda kullanabilirim diye düşünüyordum.

antika nicki arkadaşım bana hangi cihazı tavsiye edebilirsiniz.

Tarih: 20 Kasım 2007, 16:03 - İp: 88.***.**2.249
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

En ideal çözüm:
Nikon D300 veya D200 gövde + Nikon 18-200VR objektif

Birazcık daha hesaplı çözümler:
Pentax K10D + Pentax 18-250
Sony A700 gövde + Sony 18-250 lens.
Olympus E5100 + Zuiko 18-180

Biraz daha hesaplı çözümler (fokus hızı daha mütevazi):
Pentax K10D + Sigma 18-200
Sony A100 + Sony 18-200DT
Canon 400D + Sigma 18-200

10MP asağısı ucuz gövdeli pahalı çözüm:
Nikon D70S veya D50 gövde + Nikon 18-200VR

10MP asağısı ucuz gövdeli ucuz çözümler:
Pentax K100D + Sigma 18-200
Canon 350D + Sigma 18-200
Nikon D70S veya D50 gövde + Sigma 18-200

Aslında en seri makinaları geleneksel olarak Canon üretir ama sizin isteğiniz aralıkta lens üretmiyor maalesef, başka zoom aralıkları için Canon'dan birkaç fazladan seçenek bu tabloya girerdi.

Flaş edinin, tercihen makinızla aynı marka güzel harici flaşı da listeye dahil edin. Marka flaş alamıyorsanız Mekablitz'e öncelik verin.

Bütün bunlar benim sübjektif tartışmaya açık değerlendirmem tabiiki.

Tarih: 20 Kasım 2007, 16:59 - İp: 81.***.**5.159
  • 1