logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Flaşsız Çekim İçin Makine Tavsiyesi

Merhaba,
Flaşsız, oda ışığında çekim için makine araştırıyorum. Bütçe 600 YTL civarı diyelim, taksit filan biraz yukarı da olabilir, ama fiyat/performans oranı iyi bir makine benim için daha iyi olur.
Nikon ve Fujilere baktım ama fazla bir bilgim olmadığından hangi özelliklerine bakmam gerektiğini bilmiyorum ve her mağazada farklı şeyler dinlediğim için kafam karıştı.
Flaşsız oda içi çekimde sarsıntı çok etkiliyor, tamam, tripod kullandık diyelim ama yine de bu tip çekimlerde marka/modeller arası bir fark vardır diye tahmin ediyorum.
Fark yok ise fazla para vermeden gidip ya Fujifilm S5800, yada Nikon P5100 alacağım.

Flaşsız çok çekeceğim tamam ama makinenin diğer ortamlarda da iyi çekim yapıyor olmasını, diğer özelliklerinin de iyi olmasını tabiki isterim, bunu zaten biliyorsunuz

S5800 ü mağazada gördüm, en az 30-40 resim çektik filan ama orada aydınlatma iyi tabi, P5100 ü ise sadece, flaşsız çekeceğim deyince mağaza görevlisi tavsiye etti ve S5800 den daha iyidir bu tip çekimlerde dedi.

Şimdiden çok teşekkürler yorumlar için.

Tarih: 29 Kasım 2008, 19:59 - İp: 85.***.**0.210
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 1 Aralık 2008, 09:43 - İp: 212.***.**5.1
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba,
Cevap için teşekkür ederim. Dediğiniz makine gerçekten çok iyi gibi, çekilmiş resimlere baktım epey. Hoşuma gitti, ancak sizin de söylediğiniz gibi fiyat olarak benim ayırdığımdan biraz fazla. Zaten sadece GG gbi sitelerde garantisiz olarak bulabildim, mağazalarda göremedim. GG gibi yerlerde de 900 YTL civarında. Normal mağazada o fiyata bulsam düşünebilirdim ama muhtemelen çok daha pahalıdır.

Bir de Canon Powershot S5 IS ile ilgilendim, o da fiyat olarak benzer aslında ama Teknosa'da (artık kampanya mı var bilemiyorum) 750 YTL ve 6 taksit gibi.

#logpay' tarafından 01.12.2008 23:36:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2008, 23:29 - İp: 88.***.**6.144
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 2 Aralık 2008, 10:03 - İp: 212.***.**5.17
eray0755
eray0755 (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

logpay
spot
sony a200 18-70 dslr
dusunebilrisin aslinda

Tarih: 2 Aralık 2008, 13:48 - İp: 88.***.**6.42
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Geç yanıt için kusura bakmayın.

a.altay
Evet LX3 ün fiyatı yüksek, vizör olması iyi olurdu ama olmasa da sorun değil, zoom aslında aradığıım özelliklerden, yani aynı iki makine arasından zoom u iyi olana biraz daha fazla para ayırabilirim diyelim. LX3 bir de etrafta pek bulunmuyor galiba, ne zaman arasam, ya adını ilk defa duyduğum Internet mağazalarında bulabiliyorum yada güvenilir yerlerde çok yüksek fiyata.

eray0755
DSLR lere o fiyatlara çıktıktan sonra biraz daha verip daha da iyisini alabilirim zaten. Param yetmiyor değil, profesyonel olmayan ve bu işi öğrenmeye çok fazla vakit ayıramayacak biriyim. En fazla şirket içi ücretsiz fotoğrafçılık kursu filan işte, daha ileri gideceğimi tahmin etmiyorum.
Bu yüzden DSLR lere bakmıyorum, gerçi mağazalarde elime alıp çalışmazken bile manuel zoom ve netleştirmeyle oynayınca hemen orda almak geliyor içimden ama evimin o ruh haliyle aldığım sürüyle alet edevatla dolu olduğunu hatırlayınca vazgeçiyorum hemen.

S5 i tavsiye etmişlerdi, ISO performansının iyi olduğunu söylemişlerdi, demekki ondan da vazgeçeceğim.

En yüksek vereceğim para da sanıyorum 700-800 gibi birşey. Vatan bilgisayarda ellerinde kalan son ürünler olan bir adet FZ8 400 YTL, bir adet te FZ50 850 YTL vardı. FZ50 hoşuma gitti, sanki DSLR ler gibi ama öyle olmadığı halde çok büyük ve ağır. FZ8 için ise performansı iyi değil dediler.

#logpay' tarafından 06.12.2008 23:55:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2008, 23:49 - İp: 85.***.**9.142
logpay
logpay (üye)
Ankara / Amatör

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. DSLR-Like lardan vazgeçip Pentax K100D Super satın aldım, epey bir amatör resim incelemesinden sonra seçimimi yaptım ve siparişimi verdim. Tekrar teşekkürler.

Tarih: 17 Aralık 2008, 11:11 - İp: 85.***.**0.210
  • 1