fade2black
fade2black (üye)
İstanbul / Amatör

Eski Pentax Analog Lenslerim Ve K10d

Merhabalar,

Üç yılı aşkın bir süre pratik dijital fotoğraf makinam SONY P72 yi kullandıktan sonra bir dijital SLR makinaya almaya karar vermiştim. P72ben başka, babamın zamanında satın almış olduğu analog Pentax KM serisi bir makinayı kullanıyorum. Bu makinayla beraber Pentax'ın ürettiği 4 adet lens mevcut :

50mm f/1,2
28mm f/2,8
75-150mm f/4
200mm f/4
2x çevirici

Lenslerin DSLR de kaliteli performans verecekleri tartışılır tabi ancak bu lensleri değerlendirmek adına Pentax'ın K10D modelini bütçemi de hesaba katarak almaya karar verdim. Ancak bu lenslerin otomatik odaklama özelliği olmadığından K10D yi hazır almışken kit lensi olan Pentax SMC DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL lensi alma fikri cazip geldi. Çünkü sadece kasayı 830 avroya alırken lens ile beraber 880 avro ödeyeceğim. Bu noktada birkaç soru sormak istiyorum lensler ve dijital slr ile ilgili. Elimdeki analog kameraya ait lensleri K10D'nin 1.5 katsayısıyla çarpacağım ve bu sebeple geniş açı için bir objektifim kalmayacak.

Elimdeki bu analog lenslerin güzel diyafram değerlerinde de bir değişim söz konusu olacak mı ? Örnek olarak 50mm f/1,2 -> 75mm f/1,2 mi olmayacak mı?

Kit lensi olan SMC DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL lens için de 1.5 katsayısı ile bir çarpım yapmam söz konusu olacak mı ? Eğer böyle olacaksa kit almak yerine body + daha geniş açılı bir zoom lensi tercih edebilirim. Tercihlerim hakkında yorum yapıp, sroularıma cevap yazarak beni aydınlatırsanız teşekkür ederim.

#fade2black' tarafından 29.07.2007 23:45:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2007, 23:45 - İp: 85.***.**6.202
hsnysl
hsnysl (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet 1,5 çarpman gerekir. 50 avro fark varmış alınabilir bance.

Tarih: 29 Temmuz 2007, 23:54 - İp: 85.***.**3.183
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Hayırlı olsun şimdiden.Evet elindeki bütün lensler 1.5 ile çarpılınca ortaya çıkan görüş açısını verecek 35mm kıyasla.
Diyaframlarında bir değişiklik olmaması lazım zira fokal çarpanın diyaframa bir etkisi yok. 2x dönüştürücü ise diyaframı etkiler. 18-55 yerine daha geniş bir açı demişsin ama benim bildiğim en geniş 10-20 var sigmanın.onunda açı aralığı dar bana göre. Yinede kara senin.Makina için ise pişman olmayacağını söyleyebilirim.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 00:00 - İp: 85.***.**5.117
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

50mm f/1,2

şöyle düşün köşeler daha net ve güzel olur lensin ortaya yakın kısmı kullanılacak.Diyafram aynı olacak tabii.

çok güzel kitin olur ilerde 10-20 iyi gidebilir 28 ve 50 uzun süre kullanılır.Sonuçta prime lens

ve 200mm primeda iyidir.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 00:36 - İp: 85.***.**5.175
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Elinizde gayet kaliteli lensler var. Herhalde SMC serisidir.
Mutlaka değerlendirin Kit lensler bunların yanına yaklaşamaz. Maalesef otomatik kullanamayacaksınız, ancak varsın öyle olsun.
Arkadaşların belirttiği gibi her lensin odak uzaklığı 1.5x fazla imiş gibi görüntü alacaksınız. Diyafram değerlerinde hiç bir değişiklik olmayacak.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 01:21 - İp: 85.***.**6.66
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

özledim fatih abi bir hafta sonu müsait olursanız ,katılıyım varsa organizasyon.Havalar biraz serinlesinde .Hiç çekme isteyim yok

Tarih: 30 Temmuz 2007, 01:51 - İp: 85.***.**5.175
fade2black
fade2black (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrardan merhabalar,

Sizlerin de yorumları üzerine daha önceden de kafama yatkın olan Pentax K10d modeline dün sahip oldum. Makinayı kit lensi 18-55mm DA ile almak la iyi etmişim. Çünkü malesef elimdeki Pentax SMC serisi analog lensler makinaya fiziksel olarak oturmasına ve kitlenmesine rağmen bir çekim olanağı sağlamadı. Makina ile çekim yapmak istediğimde f değerinin gösterildiği bölgede "f--" ibaresi yanıp sönerek bir değerin tayin edilmediğini bana belirti. Kit lens takılı olduğunda ise o bölgede f değeri okunabiliyor ve istediğim çekimi yapabiliyorum.

Kullanma kılavuzunu yarın çıkacağım yolculuk boyunca okuyup bir sonuç elde etmeye çalışacağım. Dönüşte de yorumlarımı sizlerle paylaşacağım. Hepinize teşekkür ederim.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 06:12 - İp: 85.***.**3.42
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Diyafram öncelikli çekim yapmalısınız. Makine diyaframı kontrol edemediği için f değeri göstermemesi normal. Ancak giren ışığı hesaplayıp oygu enstantane verecektir. Diyafram ayarını manuel olarak lensten yapacaksınız.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 08:02 - İp: 85.***.**3.233
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

K10Dnin üzerinde çok güzel bir düğme var. manuel lensi taktıktan sonra ölçüm yaparken bu düğmeye basarsanız size ölçüm değeri verir. zaten K10D alıp programda kullanmayacaksınız değil mi? en azından diyafram öncelikli yapin. ya da manuele alın. ve o düğmeyle ölçmeniz ve ayarları getirmeniz gereken değerleri öğrenin. alan derinliği düğmesi ile de aynı işi yapabilirsiniz. kesinlikle manuellerden vaz geçmeyin. benim bir 35'im var manuel, mükemmel.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 16:05 - İp: 85.***.**6.73
realfriend
realfriend (üye)
İstanbul / Meraklı

fade2black merhaba, öncelikle makinen hayırlı olsun.
calvino açıklamış ama ben detaya gireyim.
MF lenslerini neredeyse yarı otomatik olarak kullanabilirsin.
Şöyleki öncelikle menüden custom setting'e girip alttan üçüncü seçenek olan using aperture ring kısmını 2 yani permitted kısmına getiriyorsun. Mod kadranından M kısmına getirip manual olarak da diyaframı ayarladığınızda on-off düğmesinin yanındaki düğmeye bastığıınızda makine perdeyi açıp kapatıyor ve böylece sensörün üzerine düşen ışığı hesaplayıp perde hızını otomatik olarak ayarlıyor. Fatih beyin dediği gibi makine diyafram öncelikli çalışıyor. Netleme halkasıyla netlemeyi tam olarak yaptığında makinenin vizöründeki MF ışığı yanıyor ve makine sesli olarak fokusladığının sinyalini veriyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 22:34 - İp: 88.***.**8.8
piyon
piyon (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Eğer lensleri makineye bağladığınız kısımda, diyafram değerlerinin olduğu yerde A harfi varsa, Lensi makineye bağladıktan sonra, halkayı A kısmına sabitleyin. Makine otomatik olarak ayarlayacaktır diyaframı. Umarım anlatabilmişimdir (:

Tarih: 10 Ağustos 2007, 14:01 - İp: 85.***.**2.93