g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 60d? 550d ?

#g.emre' tarafından 12.01.2013 20:14:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Aralık 2010, 23:42 - İp: 85.***.**2.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bak şimdi genc arkadasım.
burada yazma amacımız sadece sen degil bu ikileme düşen ve bu konuyu okuyacak diger insanlar,onu bir kenara yazalım sonra kişisel olarak sana donelim.

60D almaya karar vermişken 550D kafamı kurcaladı.
Acaba hangisini almak daha mantıklı fiyat/performans ve fiyat farkı ile alınabilecek lens bakımından.
Bir diğer sorum da DSLR makinelerin kullanımı hakkında.
DSLR makine hakkında çok fazla bilgim yok, anca bana yetiyor.

bunlar senın cumlelerin.
sana kendi cumlelerini hatırlatmak zorunda kalmak enteresan.

soru: hangisini almak daha mantıklı?
cevap: 550d yi almak daha mantıklı. soruna cevap veriyoruz, yanlış bildigin seyleri duzeltiyoruz ama sen umursamıyorsun.
ozaman burada ne işin var git makineni al guzel guzel fotograflar cek bizde bakalım yorum yapalım.

soruna aldıgın cevap bu
kabul etmek istemedigin cevapta bu
butun itirazlarına ragmen hala daha mantıklı olan cevapta bu
ama kendin sormana ragmen, cevap olarak kabul etmedigin cevap bu.
burada sayfalarca yazılanlar senın için bir anlam ifade etmeyecekse insanların zamanını alma. bunu da kınamak için demiyorum yarın gidip alacagın makine kafanda belirliyse insanları yormaya gerek yok diye diyorum.

550d 60d 7d karsılastırmasını sen link vermeden cok cok once gorduk biliyoruz zaten, butun artıları eksilerinden haberdarız.
dslr makine hakkında bilgim yok diyen birinden cok cok daha fazla bilgi sahibiyiz yani kabul etmek istemesende.
senın bu siteye gelip soru sorma amacında bilen adamların yorum yapması diye dusunuyorum
biz de faydalı olalım diye ugrasıp boş yere de olsa yorum yapıyoruz.

senın okudugun karsılastırmaların cok daha fazlasını, yılların tecrubesiyle, onlarca belki yuzlerce makineyi gormus olarak yorumluyoruz burada senın gozden kacırdıgın sey bu.
sen sadece aradaki kagıt uzerinde gorunen farkları goruyorsun.
burada yorum yapanlar senin kagıt uzerınde aaa ne guzel diye dusundugun seylerin hangilerinin gereksiz hangilerinin gerekli oldugunu biliyor.

bunu da para almadan,cogu zaman teşekkurde almadan yapıyorlar yapıyoruz.
yeri geliyor bu yuzden hakarette işitiyoruz.

tekrar ediyorum ister senede bir makine al ister hayatında bir kere, 550d ile 60d arasında bir fark gorebilecegin zaman gelene kadar zaten makine omrunu doldurur. ozaman 60d bile almıs olsan degiştirmeyi ister hale gelirsin bu bakış acısıyla.

ister sabancının torunu ol ister kendi harclıgından biriktiren bir ogrenci ol benım için fark yok.
ben en iyi fiyat performans veren makineyi oneririm.
ben işine yarayacak olanı oneririm.
ben faydası olacak olanı oneririm
ben yanlış bilinenleri duzeltirim, ondan sonra sen git istersen 5d al senın bilecegin iş.

sen de bizi zenginlere gıcık olan,kimse ust seviye makine almasın diye herkese seviyesinin uc gomlek altında makineler oneren birileri falan sanıyosun heralde?

ayrıca

Bizimkilerin focus ile işi olmayacağını tahmin ederdin die dşünmştm.

bunu dıyorsan okuduklarının bir tanesini bile anlamamıssın demektir.

bu makine video cekerken kendi kendine focus yapmıyor

videoyu ceken kimse eliyle focus yapması gerek,yoksa sadece bulanık bulanık videolar cekersin.
bukadarmı zor anlatması yoksa cidden mi okumuyorsun???????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????
?????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????
?????????????????????????????????????????????????????

fotograf cekemeyeceginden korktugun ailenin yada senın surekli focus tutturmaya calısarak video cekebilecegini mi dusunuyorsun?

makineyı alınca aaa boylemiymiş bu deme diye yazıyoruz sayfalarca: bu makineyle video cekmek 200 liralık bir kompaktla video cekmek kadar kolay degil.
oyuzden sana 550d al yanınada hd video ceken bir kompakt al diyorum.
sen video cekerim diye,video cekmek için alınacak en kullanıssız makine çeşitini alıyorsun

ayrıca 30 dakika video suresi sınırı fat 32 dosya sisteminin maksimum 4 gb lık dosya boyutuna izin vermesiyle alakalıdır. makineyle degil.
yani 550d 30 dakika sınırlı ama 60d sınırsız degil.
full HD video cekeceksen 4gb doldurması da 11 dakika falan surer, 30 dakika dusuk cozunurluk suresi.

ayrıca sunu da not edeyim kenara...

yazı içinde

falan yapmıyorum diye gergin,azarlayan bir tutumda yazdıgımı dusunen gerzekler özelden mesaj atsın onlara bol bol yaparım ben.

#gaijin' tarafından 30.12.2010 19:37:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 18:53 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

#g.emre' tarafından 12.01.2013 20:17:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 19:47 - İp: 85.***.**2.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sadece 1 tane fotoğraf makinesi alabileceğimi söylerken sen kompakt kameradan, ayrıyeten video kameradan bahsediyorsun. Söylediklerine bakılırsa git like sx1 al diyorsun ancak sadece yazmadın.

demişsin ben diyorumki fotograf cekmek için 550d al, video cekmek ve zoom yapmak için aradaki fiyat farkına aileninde kullanabilecegi bir kompakt makine al diyorum, sen bunu git kompakt makine al olarak anlıyorsan OKUMUYORSUN.

550D daha iyi diyorsun ancak Canon nvidia'nın 8xxx ekran kartı serisinin aynılarını 9xxx şeklinde çıkartıp isimden kâr etmek için mi 550D den sonra 60D modelini çıkarttı.

550D daha iyi dedigim tek bir cumlemi cıkar getir, ben 550d daha iyi demiyorum, fiyat performans acısından daha iyi bir makine diyorum. arada fazladan para vermene gerekecek bir fark yok diyorum.ne fotograf ne video için.
sen aradaki farkı anlamıyorsan sana laf anlatmaya calısmak boş ugras zaten. ANLAMIYORSUN

Ayrıca 60D yi tam anlamıyla kullanabileceğim seviyeye geldiğimde makinenin ömrünün bitmiş olacağından bahsettin, daha önce ders alacağımı söylemiştim.

*kursa gidince fotografcılıgın tamamını ogrenecegini sanman bir hata
*giriş seviyesi modellerin sana yetmeyecegini sanman baska bir hata
bilmiyorum dedigin için anlatmaya calısıyoruz kabul etmiyorsun. bir alt seviye makine al dedik diye sen benim zekama hakaret ettin diyeceksin neredeyse.

"bukadarmı zor anlatması yoksa cidden mi okumuyorsun" deyip sonuna da marioda son bölümde game over yazısıyla karşılaşan bir çocuğun siniriyle sürüyle soru işareti yapmak isterdim.

ailem video cekecek diyorsun. fokusla işi olmayacaklarını tahmin edersin sanıyordum diyorsun. bu bile anlamadıgını gosteriyor. ben zaten ailen focusla ugrasmaz diye dslr ile video cekemezler diyorum.

bu senin okudugunu anlayamadıgını gosteriyor.
cunku sana diyorum ki video cekerken bu makineler focus yapmıyor, elle kendin yapmalısın.

60d sınırsız video cekiyor diyorsun
550d 30 dakika sınırlı diyorsun.

oyle birsey yok diyorum, bu dosya formatıyla alakalı. full hd 11 dakikadan, dusuk cozunulukte 30 dakikadan uzun video cekemezsin kart formatı yuzunden dıyorum
anlamıyorsun

git 60d al arkadasım, ozaman neden buraya gelip 550d mi alayım 60d mi alayım diyorsun?

derdin ne?
neden insanları yoruyosun. seni ciddiye alıp cevap veriyor insanlar burada.
sen neyin peşindesin, amacın ne?

16 yasındasın, sana insan gibi belki yanlışlarını gorurde boşa para harcamazsın,paran cebinde kalır, aileninde ihtiyacları gorulur diyerek cevap yazıyorum karsılıgında bunları yazıyorsun.

kim ukala şimdi?

sana burada sana ragmen yardımcı olmaya calısan ben mi?
yoksa sana daha az para harcayıpta aynı verimi alabilecegini soyleyen adama boyle cevaplar yazan sen mi?

#gaijin' tarafından 30.12.2010 20:08:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:03 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

#g.emre' tarafından 12.01.2013 20:17:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:22 - İp: 85.***.**2.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben sana işin dogrusunu soyleyeyim sen git istedigini al diyorum.
sen bana "sen kendi dusunceni kabul ettirmeye calısıyorsun" diyorsun.
benim burada yazdıklarımın hepsi senın dogru sandıgın yanlısları duzeltmek için.
sen sanıyorsun ki burayı bir tek sen okuyacaksın.
burayı senin gibi ikileme dusmus kullanıcılar okuyacak. okudugunu anlayabilenler de okuyacak.
amac insanlara faydalı olmak, ama anlayana.

sen buraya konu actıysan kimseye sen yazma diyemezsin.
oyle bir hakkın yok. sana hakaret edilmedigi surece boyle birsey isteyemezsin de.

senin 550d almama nedenim diye ortaya attıgın herseyin dogru acıklamalarını yazdım ve fark olmadıgını gosterdim.
sen bunları anlamamakta ısrar ediyorsun.
hala daha onun nesi bunun nesi diyorsun

nekadar anlatırsam anlatayım, anlatabileceklerim senin anladıgın kadar, o da belliki hiç.

video cekimde fark yok
olcum sisteminde fark yok
focus noktalarında fark yok
lcd ekran hareketli 60d de, 550d de degil ama cozunurlukleri aynı.
fotograf cekme zorlukları arasında bir fark yok.
iso seviyeleri arasında bir fark yok.
fotograf kaliteleri arasında yanyana koyup yuzde yuz buyutmeden gorebilecegin bir fark yok.
sensorleri arasında fark yok, megapiksel seviyeleri arasında fark yok.

ama fiyatları arasında fark var.

gittigidiyorda
60d 2600 lira
550d 1500 lira

sen soyle şimdi o fazladan verecegin parayı hakedecek fark hangisi?

neden 60d alırdım.
hiç bir neden yok benim için. sırf param var diye gider alırdım,baska bir nedeni yok.
neden 550d alırdım?
hiçbir neden yok benim için, guncel bir makinem olsun diye alırdım.
alacak olsam gider 500d alırım. cunku bana fazladan birsey vaad etmiyor digerleri.

bana fazlasıyla da yeter, cogu ozelligini kullanmam bile. haa evet 11 yıldır fotograf cekiyorum.senin yasında basladım.

#gaijin' tarafından 30.12.2010 20:45:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:36 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

#g.emre' tarafından 12.01.2013 20:17:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:47 - İp: 85.***.**2.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ard arda çekimlerde 550D 3.7, 60D 5.4 fps idi sanırm.

ee ne işine yarayacak sanıyorsun bu ozellik?
cidden bunu kullanacagını mı dusunuyorsun?
1100 lirayı hareketli lcd ve sabıyede 1.7 kare hız için vereceksen harbiden hiç konusmayalım.

#gaijin' tarafından 30.12.2010 20:51:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:49 - İp: 88.***.**8.140
dakota57
dakota57 (üye)
İstanbul / Amatör

yazmıyacaktım ama dayanamadım g.emre dostum tavsiyeleri tam olarak okuduğunuzu zannetmiyorum okusaydınız canon 18-200mm ve 17 -85 mm lenslerden uzak durun kelimesini okuyarak doğubankta 1500 tl olduğundan bahsettiniz ki buna şaşırdınız şaşırmayacaktınız size tavsiyem doğubanktan değil hayyamdan alın refurbushed kelimesini google den taratın sonra başınızada gelebilir hayyamda babataş nova makro tavsiye edilen yerler
bi tavsiye daha gaijin doğru söylüyor bi makina alın yanınada kompak makina alın bu dslr ler ile video çekimi yapmak mantıklı değil en fazla 3-5 dk geçmesin sensörede zararı vardır 550 d ile 60 d aynı sensörü kullanır yani: AYNI KALİTE
kurstan bahsettiniz ben canon a 590 is ile neredeyse fotoğrafçılığı öğreniyorum şimdi makinam 550 d siz makinayı alın yanınada tamron 17-50 alın 2. elde olabilir ilerde canon 55-250 alın zoom olayı tam olsun

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:59 - İp: 88.***.**3.185
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

g.emre kardeşim sen 60D alma bak fiyatı falan ne kadar çabuk düştü maazallah elinde patlar bak sen beni dinle o makine seni 5 sene götürmez kesin bişey var düştü fiyatı onun. Boşver bak 7D al kurtul.

Tarih: 30 Aralık 2010, 21:13 - İp: 78.***.**1.240
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Senin anlatabileceğin ancak karşındakinin anlayabileceği kadardır.

Daha iyi makine yoktur.
Daha iyi kullanabileceğin makine vardır.

Bu makinelerle video çekmenin nedeni
Alan derinliğini düşürebilmek.. 1.4 gibi lenslerle bokehler olurturabilirsin böylece arka planda.
10-20 gibi lensleri kullanarak geniş açıyı kullanabilirsin.
1:1 lenserle çok güzel makro videolar çekebilirsin.
VS. VS gider.

Kamerayı eline yapıştırıp ne videosu çekeceksin anlayamıyorum.
30 dakika video çekmez kimse özel durumlar hariç.
Öyle bir makinam olsa çekeceğim video parçaları 10 saniyeyi geçmez. Ve bunları plan plan birleştirip istediğim videoya ulaşırım. Ve bunlar için de 3-4 çeşit özel lens kullanmak isterim.

mpg2 videoları düzenlemek bilgisayarın canına okurken
FullHD videoları nasıl düzenleyeceksin, nerede depolayacaksın.

Başka lens almayacağına göre videoda tek avantajın alan derinliği olacaktır.

Video ile uğraşacaksan alacağın makine panasonic gh serisidir. Yada sony a55 gibi makinelerdir.

Ben olsam 60D alırım.
Daha büyük diye
Vizörü daha iyi diye.
Daha ergonomik diye.
1/8000 diye. 1.4 lensle gün ışığında 1/4000 yetmiyor.

3.7 fps ile 5.4 fps arasındaki farkı anlayamadım.
100m yarışlarını mı çekeceksin. Kullandığım makineyi alalı 2.5 yıl oldu. Hala seri çekimini kullanmadım..

Burada sana söylenenler insanların tecrübeleri..
Biz seni kafandakileri bilemeyiz.
Ama senin de ne istediğini bildiğini sanmıyorum..

Sen makine istiyorsun.
Ama fotoğrafı sen çekeceksin. Makine değil..

Tarih: 31 Aralık 2010, 03:39 - İp: 78.***.**9.169