dishonest
dishonest (üye)
Ordu / Amatör

*****ebay*****

arkadaşlar konuyu nereye açacağımı bilemedim kusra bakmayın...
ben ebaydan alışveriş yapmak istiyorum ama birkaç sorum olacaak...

-alışveriş dolarla gerçekleşiyor. ben türkiye kredi kartımla yapabilirmiyim???
-yaptığım alışveriş artı hiçbir ücret ödemeden kapıma gelirmi
-alışverişi yaptıktan sonra başka yapılması gerekenler varmı???
ve dahası bilmnediklerim sormadıklarım....

Yardımcı olan herkesyen Allah razı olsun...

(konu doğru yere taşınabilir)

Tarih: 16 Şubat 2011, 11:18 - İp: 78.***.**7.82
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

-alışveriş dolarla gerçekleşiyor. ben türkiye kredi kartımla yapabilirmiyim???

yapabilirsin.

-yaptığım alışveriş artı hiçbir ücret ödemeden kapıma gelirmi

aldığın ürünün bedeli 100 doları geçmiyorsa gelir. Geçiyorsa garantisi yok. Gümrükte takılabilir, vergi ödemek zorunda kalabilirsin.

-alışverişi yaptıktan sonra başka yapılması gerekenler varmı???

alışverişi yaptıktan sonra değil de yapmadan önce kafana takılan şeyleri satıcıya mail atarak sor. ürünü iyi paketlemelerini söyle, satıcının ratingine bak yorumları oku. Aklıma gelenler bunlar.

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:02 - İp: 213.***.**5.242
dishonest
dishonest (üye)
Ordu / Amatör

çok teşekkürler. büyük bir risk yok yani...

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:06 - İp: 78.***.**7.82
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bilemem, hiç öyle bir garanti veremem.

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:12 - İp: 213.***.**5.242
dishonest
dishonest (üye)
Ordu / Amatör

garanti verecek biirileri olsa keşke fiyatlar çok cazip geldi bana da hemen sepeti doldurmak istiyorum

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:17 - İp: 78.***.**7.82
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

ebayden 100lerce ürün almış biri olarak;

genelde 100eur / 150usd kuralı olsa da özel günlerde biraz daha müsama gösterilir

fakat işin aslı gümrük memurunun tamamen o sabah karısıyla kavga edip etmediğiyle alakalıdır. canı isterse gümrük vergisine tabi tutar canı isterse tutmaz.

sıfır ürünler(özellikle elektronik), adetli ürünler genelde tutarı kaç olursa olsun takılma riski fazladır.

-ödeme yapmak için, bir paypal hesabı alırsın, kredi kartı bilgilerini paypal'e girip kartını onaylatırsın (gerekli adımlar anlatılıyor orada), sonra alışverişini gönül rahatlığıyla yaparsın

-çinlilerden uzak dur, son ihtimal olarak dene

-satıcı profiline dikkat et(yorumları oku)

-ürünü satın aldıktan sonra yapman gereken satıcıyla irtibata geçip takip numarası istemek ve ürün türkiye'ye girdikten sonra verdiğin adreste ürünün gelmesini beklemek.

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:23 - İp: 88.***.**8.63
dishonest
dishonest (üye)
Ordu / Amatör

yardımlarınız için çok çok teşekkürler

Tarih: 16 Şubat 2011, 12:40 - İp: 78.***.**7.82
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Gümrüğe takıldığında ödeyeceğiniz vergi vs sebebiyle ürünün fiyatı Türkiye spot piyasasından daha yukarıya çıkacaktır. Ayrıca karşınızda bir muhatabınız da olmayacak. 100 Euro altı alışverişlerinizde elbette kullanın ama makine için bence riskli.

Tarih: 16 Şubat 2011, 13:20 - İp: 195.***.**4.6
dishonest
dishonest (üye)
Ordu / Amatör

yok makinam var zaten lenslerde kullanacaktım ama kararsızım...

Tarih: 16 Şubat 2011, 13:23 - İp: 78.***.**7.82
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Banka hesabının boşaltılma ihtimalini saymazsak büyük bir risk yok. En küçük risk olarak da ürünün eline ulaşmama ihtimalinden sözedilebilir.

#bitpire' tarafından 16.02.2011 13:25:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2011, 13:23 - İp: 213.***.**5.242
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

rockhound ebay kurallarını çok güzel açıklamış.ancak 100eur / 150usd kuralını hiçbir zaman unutma.hatta 100usd olarak göz önüne al.

benim 80 dolarlık lens için gümrük memurunun kafası bozuk olduğundan yılbaşı dönemi olmasına rağmen 150TL ordino ücreti 85-90 tl ardiye ayrıca faturayı yeniden düzenleme ve 180usd üzerinde %20 vergi ödediğim de oldu.800-900 liralık canon g12yi kapıdan teslim aldığımda.memur konusunda tamaen şansına kalmış.

yüksek memnuniyet yüzdesine ve satış sayısına kesinlikle dikkat et.Harici hdd için 45 bekledim.gelmeyince şişkayet ettim, en sonunda paypaldan paramı geri aldım.adam hiç kargolalamış bile.adama paypaldan direkt havale yapmaz da ebay yönlendirmesiyle alışveriş yaparsan ki adam senden özel olarak havale istemezse ebay yönlendirmesi olur sorunlu ürünlerde başın çok ağrımaz.

yüksek tutarlı ürünlerin temini konusunda yardımcı olabilirim.sipariş üzerine ürün temin ediyorum.tüm kargo gümrük ve vergi işlemlerini ben halledip ürünü teslim ediyorum.

Tarih: 16 Şubat 2011, 14:16 - İp: 194.***.**7.13