burjuva11
burjuva11 (üye)
Çorum / Meraklı

Düşük Işıkta Kaliteli Resim İçin Makine

Evde düşük ışıkta(florasan lamba altında) çocuklarımın flaşsız fotoğraflarını çekmek için makine almak istedim. ayrıca yine aynı ortamda video çekmek için. bir çok kompakt makine denedim. g12, ixus220hs, ixus 300hs, olympus xz-1 ve en son pentax k-x. Bunlardan en iyi sonucu xz-1 ile aldım daha sonrada da ixus 300hs. ancak xz-1 in video çekerken netleme problemi vardı. dslr iyi sonuç verir diye d3100, 550d, d5000 gibi makinelere baktım ama pentax k-x deneme imkanı buldum ve 18-55mm kitle ve f1.7 50mm lensle çocukların net fotolarını çekemedim. ya enstantane hızını artırdım karanlık fotolar elde ettim yada perde aralığını artırdım, çocukların ufak tefek hareketlerinden kaynaklanan bulanık resimler elde ettim. Florasan lamba altında hem fotoğraf hemde video için önerebileceğiniz makine var mıdır? internetten temiz 2. el makine düşünüyorum. bütçem 1000tl civarı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 5 Şubat 2012, 21:58 - İp: 188.***.**5.152
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Florasan sabit miktarda sabit renkte ışık varmez. 50Hz'lik şebeke elektriğiyle beraber kırpraşır, rengi değişir. 1/50 sn'den daha hızlı neyle çekerseniz çekin rengi de tonu da bahtınıza ne çıkarsa o. 1/50 sn'nin altında da konunun hareketli olmasından dolayı fluluk sorunu ortaya çıkar.

Tasarruflu ampuller ne kadar sabit ışık veriyor bilmiyorum, sanki onlar da florasan gibi çalışıyorlar. En iyisi atadan dededen kalma tungsten ampul kullanmanız.

Bir diğer yol endirek ışık veren harici flaş kullanmanız, makinanız wireless sürebiliyorsa wireless flaş kullanmanız en iyisi. ( Sony'nin bütün modelleri wireless sürebilir, diğerleri için speklere bakın )

En ucuz yol mevcut makinanızın flaşının önüne ayna tutup ışığı tavana sevk etmeniz, sonucun ne kadar değiştiğne inanamayacaksınız.

Tarih: 7 Şubat 2012, 11:13 - İp: 78.***.**8.242