doctorboom
doctorboom (üye)
Balıkesir / Amatör

Düğün Fotoğrafçısına Makina Önerisi

Üstadlar Selamun Aleyküm,

Video kamera alırken bu forumda ki ustalarla çok çarpıştım. şimdi sıra DSLR ustaları ile çarpışmaya geldi
Düğün anında Oynayanlar eş dost çekimi için Canon EOS 1100D ile yaklaşık 3 yıl kadar arkadaşlık yaptık birbirimizi hiç üzmedik. Geçenlerde düğün buğday tarlasında olduğu için kundura ayakkabı giydiğim için düştüm ve lens kırıldı.

aynı gövdeye daha önce bir bardak çay ve bir duble viski boca edildiği için şuanda şüphelerim var. Ben onu çok iyi kollayamadığım için o da beni yarı yolda bırakacak gibi bir his oluştu bende. (Bir iki kere sırf temizlik için Balıkesirden hayyam'a gittim)

Şimdi yedek makina için 1200D düşünmekteyim. ancak birçok kişi Yedek olarak ikinci el 50D yada 60D almam konusunda ısrar ediyorlar.

SLR ustalarından ricam şöyle.

Düğün için yedekte olsa bu gövdede Mecburen 18-55 olacak. Grip ve TTL Flash olacak.

Benim alacağım sıfır 1200D ile ikinci el 50 yada 60D arasında ne fark olacak. Giriş seviyesi düğün anı için yeterli geliyor. orta segmentin bana ne eksisi yada artısı olacak.

ustalar acil yorumlar beklemekteyim.

Tarih: 30 Temmuz 2015, 19:43 - İp: 88.***.**7.229
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

50d veya 60d den daha alt sınıf makine olmaz..

18-55 lens, hiç olmaz...

Tarih: 30 Temmuz 2015, 23:06 - İp: 85.***.**0.66
mete007
mete007 (üye)

bir yıl önce sorduğunuz diğer soru için, adobe premiere kullanmalısınız. export seçeneğinde videonun aşırı boyut almasınıda kontrol edersiniz. FullHD de sorun çıkarmadığı gibi 4K da dahi kullanıyorum.

Yedek makineden önce almanız gereken canon 17-85 veya tamron 17-50 gibi iyi lensler olmalı..
24-85 ve 50mm 1.4 de ayrı parantez açılıp, önerilebilir ...

Tarih: 31 Temmuz 2015, 00:11 - İp: 85.***.**0.66
doctorboom
doctorboom (üye)
Balıkesir / Amatör

Ustalar ben dış mekan cekmiyotum ki crop makina ile 50 mm lens bende olmaz epey uzakta olmam lazım ayrıca bu çekimi öyle 500 liraya falan değil 100-200 liralara yapiyoruz. Mecburen giris seviyesi olacak burada en iyi fotoğrafçı da bile nikon d7000 varken düğüne daha ucuz body ile gidiyorlar en babasinda 18 105 var. O da d7000 ile geliyor. En fazla 500 foto çekiyor. Ben bir düğünde minimum 1200 cekiyorum. Kısacası fotoğraf ve kamera işi burada para etmiyor. Bu yüzden büyük sermaye bağlanmaz. Ki şahsi işlerinde 85 mm f1.5 lens kullanıyorum. Benim öğrenmek istediğim giriş seviyesi sıfır 1200d mi yoksa orta segment az shutterde 50 yada 60 d mi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 31 Temmuz 2015, 01:47 - İp: 5.***.**9.33
doctorboom
doctorboom (üye)
Balıkesir / Amatör

Hocam bu arada video için sony pmb kullanıyorum bir DVD en fazla 20 25 dakika video alıyor. En azından kaliteli yapmış olmanın mutluluğu var.

Tarih: 31 Temmuz 2015, 01:50 - İp: 5.***.**9.33
mete007
mete007 (üye)

Başkası ne yapıyor diye baktıkça. Etrafına yön veren değil, yönlendirilen olma durumunda kalırsınız, makineden çok lense odaklanmanızı isterken, özel durumu (iş detayını) göz ardı etmemi anlarsınız..

Diğer arkadaşlar, farklı fikirler beyan edecektir tabi.. Bence ucuz makinelerin işletme maliyeti daha yüksek.. imkan varsa 70d veya 6d yi öneririm, özellikle stüdyocu arkadaşlar wireless fonksiyonundan çok fayda görür..

1200d gibi makinelerin daha hafif işler için yapıldığı ortada, shutter ömrünü bir kenara bırakalım, ergonomisiyle 50d ve 60d ısrarla önerilir.. Hızlı hafıza kartı kullanmak şartıyla, 60d 3.5 senedir tık demeden çalışıyor. aynı durumda 1100d gibi makineyi iki kez yenilemek gerekmişti.

Diğer konu; sony nin programına alıştıysanız ve iyi iş çıkarabiliyorsanız, ne iyi.. Ama daha profesyonel çalışanlar hep Adobe'nin Premiere - After effects ikilisi üzerinde duruyor.

Tarih: 31 Temmuz 2015, 22:08 - İp: 85.***.**0.66
doctorboom
doctorboom (üye)
Balıkesir / Amatör

Hocam Parça Parça Yanıt vereyim,

Başkası ne yapıyor diye baktıkça. Etrafına yön veren değil, yönlendirilen olma durumunda kalırsınız, makineden çok lense odaklanmanızı isterken, özel durumu (iş detayını) göz ardı etmemi anlarsınız..

Hocam Uzun Vakit Harcayan Yer yok buralarda Steadicam Aldım video çekimi için ama kimse steadicam varmış sende diye gelmedi. aksine yan komşu illerden iş geldi ancak işimden dolayı gidemedim.

Kısacası burada kıymet bilinmiyor? 150 TL Dediğinizde ROMANLAR 50 liraya çekiyor diye tepki görüyoruz. İlçeye ilk HDD kayıt yapan kamerayı alan benim. buna bile ilk zamanlarda ilgi yoktu. millete kaset diye bir yol çizmişler kaset olmazsa düğün olmaz psikolojisi var. yine steadicam ve AVCHD makina ile ilkleri yaptım.

iğer arkadaşlar, farklı fikirler beyan edecektir tabi.. Bence ucuz makinelerin işletme maliyeti daha yüksek.. imkan varsa 70d veya 6d yi öneririm, özellikle stüdyocu arkadaşlar wireless fonksiyonundan çok fayda görür..

Düğün anında fotoğraf çekiyorum. Wifi gibi bir duruma ihtiyacım yok. 150 TL'yi zar zor alacağım bir düğünden yol pil vs düştüğünüzde 100 tl kalıyor zaten. bu yüzden bu kadar yüksek maliyetli body gerekli mi bilemiyorum. daha doğrusu benim yaptığım işe değer vermeyen insanlara bu kadar kalite sunmak ve dolayısıyla değer vermek mantıklımı?

1200d gibi makinelerin daha hafif işler için yapıldığı ortada, shutter ömrünü bir kenara bırakalım, ergonomisiyle 50d ve 60d ısrarla önerilir.. Hızlı hafıza kartı kullanmak şartıyla, 60d 3.5 senedir tık demeden çalışıyor. aynı durumda 1100d gibi makineyi iki kez yenilemek gerekmişti.

Hız Konusunda Katılıyorum. İso başarısı vs. yine katılıyorum. ama shutter konusunda katılmıyorum. Bildiğimiz Fotoğrafçılar halen canon 350D ve emsali nikonlar ile gidiyorlar bu işe yani ekipmana ücret yok. 3 tane fotoğrafçımız var. 3ü de bitmeyen kartuşlu inject yazıcılarla iş yapıyorlar. istesem 300 liraya alıp yapabilirim.

bu yüzden Shutter konusunda katılmıyorum. konuda bahsettiğim makina da kullanmayacağım yedek makina olacak. sadece çantamda duracak. 1100D yaklaşık 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Sosyal ağlarda ustalarıma e-posta ile zipleyip fotoğraf yolluyorum arada bakım zamanını böylelikle öğreniyorum. bazen ayda bir bakım yaptırdığım oldu.. (çok tozlu köylere girmiştim.)

Diğer konu; sony nin programına alıştıysanız ve iyi iş çıkarabiliyorsanız, ne iyi.. Ama daha profesyonel çalışanlar hep Adobe'nin Premiere - After effects ikilisi üzerinde duruyor.

Yine durum maddiyat. masrafları düştükten sonra 100 TL'ye çektiğiniz düğün ile bir hafta uğraşırmısınız?
Sony PMB ise videoları otomatik avchd formatında birleştirip yarım saatlik DVD'ler olarak veriyor. Bize kalan DVDRW açıldığında yazılan DVD'yi alıp boşunu koymak.

İlgin için çok çok teşekkürler bu arada.

Tarih: 4 Ağustos 2015, 01:43 - İp: 88.***.**7.229
  • 1