oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Alacağım. Yardım!

İlk defa bir slr makina alacağım.Bütçem maksimum 1300 civarında.Günlerdir forumları okuyorum ve bu alanda isim yapmış firmaların belirli ürünlerinin sürekli ön planda olduğunu gördüm.Fakat Sony A300,Pentax K20d,k10d,Canon 450d,Nikon d80 arasında seçim yapamadım.Bütçem kısıtlı olduğundan spot alacağım.A300 ve K10d fiyat olarak diğer modellerden daha uygun.Bunlardan birini body olarak alıp ayrı olarak objektif almamı mı,yoksa diğer modelleri kit lensiyle almamı mı önerirsiniz?Makinalar konusunda hiçbir bilgim yok tamamen forumlardan okuduklarıma göre bu modelleri belirledim.Farklı bir model de önerebilirsiniz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 10 Ocak 2009, 16:46 - İp: 78.***.**9.15
yasinguler
yasinguler (üye)
İstanbul / Amatör

bencede sonynin rnekleri daha canlı dslrleri kulanmadığım için bilmem ama amator fotograf makınasını bayadır kulanıyorum.önceden sony vardı ve macrosu renkleri çok güzeldi makina kayboldu:S..
daha sonra canon aldık hala kullanıyorum(canonıxus70).iyi bir makina deil ancak önceki sonye gore kötü çekiyor ..canlı çıkması için flaşa ihtiyaç duyuyor her yerde..
gözlemleri böyle benimde tabi tam anlamıyla hiç bizamn kulanmadım.belkide ondan öle bir sonuca vardım..

Tarih: 14 Ocak 2009, 17:32 - İp: 88.***.**8.179
adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

Panctom hocam selamlar, nasılsınız? (beni anımsadınız mı bilemiyorum)

topiği okuduktan sonra bakiim dedim karşıma bunlar çıktı

Sony 300K ile 300X arasındaki fark nedir?

Tarih: 15 Ocak 2009, 17:47 - İp: 85.***.**4.176
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

300K ile 300X arasindaki fark, pakette bir lens veya iki lens cikmasiyla ilgili. Ben Pentax kullaniyorum. Birlikte fotograf cektigim bir arkadasimda cift kit lensli Sony A350 var (A300'un oldukca benzeri). Kit seklinde aldi ve 17-70 / 70-300 seklinde cift lens ile...

Ben bu makinayi cok basarili buluyorum. Titresim onlemenin govdede olmasi (Canikon'larin aksine) bence cok buyuk bir avantaj. Bu konuya zaten deginilmis.

Ayrica, ilginc ozellikleri var makinanin. Ornegin, AF'de degisik mantikla calisma secenekleri var (Mesela soyle ozel bir "Mod" var: Alet surekli odaklama yapiyor, ama siz deklansore dokununca odaklamayi birakiyor ve orada kaliyor. Bazilari icin cok guzel bir secenek olabilir. Tabii ki, geleneksel AF modunda da kullanabilirsiniz)

Ve yine, bence son derece onemli bir sey de su: Canikon, kuskusuz ki en profesyonel makinalari ureten firmalar. Ancak bunlarin en pahali, en sofistike, en ust modellerine param yetismiyorsa, bu markalarin daha alt duzeydeki makinalarini alip da kendimi sanki profesyonelmis gibi hissetme yanilgisina dusmem ben... Tabii bu benim nacizane, subjektif fikrim. Katilan olur, karsi cikan olur, orasi ayri konu

Ayrica, sizin yerinizde olsam "Renklerin canliligi" konusuna pek kafayi takmam. Neticede SLR makina aliyorsunuz, RAW cekeceksiniz (Diye varsayiyorum ve umuyorum). Dolayisiyla renk konusu tamamiyla sizin tercihinize kalmis. Makinaniz ne olursa olsun, RAW dosyalarini JPG'e cevirirken renkleri istediginiz gibi duzenleyebilirsiniz.

#ogel' tarafından 16.01.2009 00:21:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2009, 00:17 - İp: 78.***.**4.94
staticc
staticc (üye)
Ankara / Amatör

a350 için ne dersiniz arkadaşlarr??

Tarih: 16 Ocak 2009, 21:33 - İp: 88.***.**9.193