adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

Dijital Kameralar Ötv Kapsamında

Bu devlet fotoğraf makinelerine kadar düştümü yaw?
Yazık.....

http://www.sabah.com.tr/2008/06/25/haber,143AEF1E8EAC454994C74FAB231EDAFD.html

Adresinden alıntıdır.

Dijital kameralar da ÖTV kapsamında

Dijital kameralar da, 1 Temmuz''dan itibaren yüzde 20''lik özel tüketim vergisi (ÖTV) kapsamına alınacak.Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete''de yayımlanan ''''Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'''' ile özel tüketim vergisinde 4 sayılı listede değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemeyle beyaz eşya, elektronik eşya, kozmetik ürünleri, hayvar ve tabancanın da aralarında bulunduğu 4 sayılı listedeki 8525.80 GTİP numaralı ürünler arasına dijital kameralar da eklendi.Kanunda, ÖTV listesindeki 8525.80 GTİP numaralı bölüm, ''''Televizyon kameraları, dijital kameralar ve görüntü kaydedici kameralar (yalnız 8525.80.11 üç veya daha fazla kamera tüpü olan televizyon kameraları, 8525.80.19 televizyon kameraları) (8525.80.11 pozisyonunda olmayan televizyon kameraları), (9525.80.30.00.00 dijital kameralar) şeklinde düzenlendi.

Buna göre, 1 Temmuz''dan itibaren televizyon kameraları ve görüntü kaydedici kameraların yanı sıra dijital kameralardan da yüzde 20 oranında ÖTV alınacak.Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, hareketli unsurları kaydeden kameralı fotoğraf makinaları da bu kapsamda değerlendirilecek.Son dönemde dijital kamera satışlarında büyük bir artış görüldüğünü kaydeden bir yetkili, ''''Bu tarzdaki diğer ürünler zaten ÖTV kapsamındaydı. Kanun değişikliği sırasında, dijital kameralar da ÖTV listesine dahil edildi'''' dedi.

Tarih: 26 Haziran 2008, 02:24 - İp: 85.***.**3.67
wolwerine2
wolwerine2 (üye)
Eskişehir / Amatör

yaşasın spot mallar...

Tarih: 29 Haziran 2008, 07:27 - İp: 88.***.**0.194
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

inanmıyorum yaa koskoca devlet nasıl böyle küçük hesaplar peşinde koşar.. inanılır gibi değil. kendi halkını bu kadar sömüren başka devlet varmıdır bilmiyorum.

Tarih: 30 Haziran 2008, 14:20 - İp: 78.***.**9.69
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Bugün Yalçınlardaydım.1 Temmuz itibariyle %22lik bir zam olacağını söyledi.Yanlış mıdır değil midir bilinmez lakin aksesuarlara da aynı zammın uygulanacağını söyledi, lensler gibi.

Sabah Hayyam'daydım.Fotoğrafçılarla görüştüm.Spot piyasaya da yansıyacak eli mahkum çünkü getiren adamlar bu verginin üstüne fiyatları artıracaklarmış.Ortak kanı bu yönde.İyiki 2 gün önce almışım makineyi.

Yuvam Fotoğrafçılıkla konuştum.Onlar da %25 uygulayacaklarını söyledi.40D garantili gövde 1500 € olacakmış.Ohh dedim ne ala memleket.

Bu arada makinemde sorun yok.Diğerleri de inceledi.Buna rağmen içime sinsin diye Mustafa Bey(Odak Fotoğrafçılık) yepyeni makine verdi.Çok sağolsun ben böyle ilgili esnaf görmedim.

Tarih: 30 Haziran 2008, 20:47 - İp: 195.***.**4.117