zfryavuz
zfryavuz (üye)
Kocaeli / Amatör

D90 Gümrük Sorunu ?

Shopex adlı yurdışı alışveriş sitesinin destek hattıyla D90 için konuşurken, makina gümrükten girerken görevlilerin sorun çıkarabileceğini söyledi. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Tarih: 4 Temmuz 2011, 11:19 - İp: 92.***.**2.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

forumu arastırmayı denedinizmi?

100 euro yada 200 dolar sanırım limit, ustu fiyata tabi olan hersey gümrüge takılır. ötvsi, gumruk vergisi, kılı tüyü vesairesini odemeden alamazsınız.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 12:42 - İp: 88.***.**8.140
zfryavuz
zfryavuz (üye)
Kocaeli / Amatör

yurtdışından getirmenin bir manası kalmıyor mu ozaman?

Tarih: 4 Temmuz 2011, 13:21 - İp: 92.***.**2.2
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Parayı bastırıp vergi ödemekle kalsa iyi, üstüne bir de bir sürü zahmeti var, sinir sisteminizin çökme tehlikesi var.

Ucuz olsun diye 1000 küsür USD verdiğiniz malı gümrük idaresine bağışlamak istemezsiniz. Unutmayın sizin paranız değerli, zaten öyle olmasaydı Karfo'ya parayı bastırıp Türkiye'den temin ederdiniz. Sonuçta kendinizi biranda umutsuz bir mücadelenin içinde bulabilirsiniz.

Örnek 1: "Hemşehrim, gümrük beyannamesinin şurasını yanlış doldurmuşsun " ( Türkçe meali : "Şuradaki gümrük komisyoncusuna gitta 3-5 kuruş birşey ver, o sana hem beyanname doldursun hem de yol yordam göstersin" )

Örnek 2: "Heşehrim sen bunu ithal ediyorsun ama buna bakım ve onarım hizmeti vermek için Türkiye'nin 5 noktasında servis kurduğuna dair belgen nerede" ( Türkçe meali "Şirket sahibi dost ahbap peşine düşüp 5 tane servis işlettiğine dair belge bulacaksın )

Gümrük memurunun o günkü halet-i ruhiyesine bağlı olarak yukarıdaki gibi terslikler yaşanabilir, yaşanmayabilir, kısmen yaşanabilir, sizin sinirinize sabrınıza göre cinayet çıkabilir, çıkmayabilir vs.

NewYork'a günübirlik gidip BH-Photo'dan almak bile T.C. gümrük ile uğraşmaktan iyidir.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 14:07 - İp: 78.***.**8.242
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ankara Gümrükte hüngür hüngür ağladığımı bilirim.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 14:41 - İp: 78.***.**8.13
zfryavuz
zfryavuz (üye)
Kocaeli / Amatör

bu arada japonyadan getirilmiş orjinal sıfır D90 - 18X105 VR LENS 1500TL buldum alayımmı bunu ?

Tarih: 4 Temmuz 2011, 14:43 - İp: 92.***.**2.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

içinize siniyorsa alın, parayı siz vereceksiniz sonucta

Tarih: 4 Temmuz 2011, 18:25 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

O ilanı ben de gördüm sahibinden sitesinde.
18-105 yerine 18X105 yazan birinden ne kadar uygun olursa olsun bir makina almam açıkcası.Benim için bu işten anlamadığının ve bahsettiği gibi ürün sonrası desteğinin pek de verimli olmayacağının göstergesidir bu

Tarih: 4 Temmuz 2011, 20:29 - İp: 78.***.**2.66
mahmutm.
mahmutm. (üye)
Muğla / Doğa Fotoğrafçısı

Ben de ilk başta yurt dışından almayı düşünüyordum ancak işi biraz öğrenmeye başlayınca anladım ki bu işin astarı yüzünden pahalı gelebiliyor. Yurt dışından ucuz bir fatura göstererek gönderme yöntemiyle, ürünleri gümrükten sorunsuz geçirebiliyorken artık denetimlerin artmasıyla gümrükte tanıdık olmadan çok zor Eğer bakmamışsanız gittigidiyora bakmanızı tavsiye ederim.

#mahmutm.' tarafından 05.07.2011 03:00:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2011, 02:56 - İp: 88.***.**6.74
zfryavuz
zfryavuz (üye)
Kocaeli / Amatör

aradaki x ' e o kadar takarmıyım bilmiyorum ama adamın ucuza verdiği kesin. Gittigidiyora baktım uygun fiyata pek göremedim, varsa linkini atabilir misin?

Tarih: 5 Temmuz 2011, 09:10 - İp: 92.***.**6.240
arslanturegun
arslanturegun (üye)
İzmir / Amatör

Eğer getirilen ürün şahıs adına ve şahsi kullanım için ise (mesela 1 adet body, 1 veya 2 farklı lens gibi), değeri 1500 avroyu geçmiyor ise gümrükten çekimini yapmak kolay ve ne yalan söyleyeyim Türkiye'den almaktan daha ucuz.
Fatura bedeli 150 avronun altında olan ürünlen gümrüğe tabi değildir dense bile takılma riski her zaman var.
AB ülkelerinden gelen ürünlerde vergi (nakliye hariç) fatura bedelinin %18'i, diğer ülkelerden gelenlerde ise %20'si olarak hesaplanıyor.
Bunun dışında bir de ardiye ücreti ödemeniz gerekir.
Yukarıda anlattıklarım işlemi kendinizin yapması halinde ödemeniz gereken tutar. Bu işi bir gümrük komisyoncusu ile halletmeniz gerekiyorsa ayrıca onun ücretini de hesaba katmanız gerekiyor.
Aynı üründen birden fazla getiriyorsanız zaten bu durumda direkt olarak ticari diye düşünülüp vergisi ve işlemleri de ona göre değişiyor.
Gümrüklerde insan çalıştığı için her üründe sorun çıkabilir de çıkmayabilir de. Önemli olan oradaki görevliye bu ürünü ticari amaçla ithal etmiyor olduğunuzu anlatabilmek. %90 sizi anlayacaktır.
Bu anlattığım durum İzmir gümrükleri için geçerli. Diğer illerde (özellikle) zorluk çıkaran kişiler varsa tabi durum farklı.

Tarih: 5 Temmuz 2011, 10:14 - İp: 78.***.**2.88
  • 1