thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Flu Odaklama

Öncelikle herkese merhabalar.

Arkadaşlar biliyorum eğer denk geleniniz varsa sürekli bu tarz da sizlere soru yöneltip bunalttığımı biliyorum. Bu bakıma sizlerden özür dilerim.

Fakat kafama takılan bir durum var bugun mediamarkt gittim D90'ı deneme amaçlı fakat kullanırken kafam karıştı sadece d3100 3-4 gün kadar kullanmış biriyim D90 bana biraz teferruatlı geldi. Makinenin üzerindeki AF autodaydı lens de autoda yarım deklanşör bastığımda odaklama yaptı makine fakat vizörde görüntü flu idi çektim o şekilde fotoğrafları ekranda baktıgımda gayet hoşlardı fakat vizörde neden flu göründüğünü çözemedim. hem body hemde lens üzerindeki af modlarını değiştirip de denedim gene aynı şekilde eğer elimle lens üzerinde manuel olarak odaklamazsam sürekli olarak vizörde flu görüntü aldım.

Şimdi sormak istediğim bu benim acemiliğim mi yoksa herzaman makina odaklarken vizörde öyle flu bi görüntümü alıcam. D3100 de yarım deklanşör bastığımda kendiliğinden odaklıyordu vizördede net görüntü vardı bu kafamı karıştırdı makina çok hoşuma gitti ama böyle şeyler kafamı karıştırıyor. Bu kadar kendini kanıtlamış bi makinaya kötü diyemem haşa ama benim acemiliğim mi yoksa makinanın vizöründemi yoksa böyle görmem normal mi D90 kullanan arkadaşlar bilhassa cvplayabilirlerse teşekkür ederim.

Kolay gelsin...

Tarih: 19 Ağustos 2011, 19:07 - İp: 78.***.**9.117
erkinn
erkinn (üye)
Eskişehir / Amatör

bakınız link

Tarih: 19 Ağustos 2011, 19:34 - İp: 88.***.**6.59
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Birileri gelip "aa bak burdan da dijital zoom yapılıyor" diyerekten vizörün yanındaki o küçük tekerleği çevirmiş olmalı.
Makinada sorun yok ancak yine de bir makina alacağınız zaman sıfır almayacaksanız bir bilenle beraber olmanız şart.

D90 oldukça güzel bir makinadır, forumdaki bir abimiz ben bu işleri bilmiyorken D90ın sırf histogram ekranı (2. ekran) için bile alınma sebebi olduğunu söylemişti.Çok da itimat etmemiştim ama öyle

Bir bilgi daha vereyim.
Eğer bir makine alacaksanız herşeyden önce elinize uyum sağlyor mu diye test edin.
Ben Canon 500D modeli bile bana yetiyorken sırf elime uymadığı için ne 500D 550D 600D ne de 60D aldım. Elime en çok oturan makine D90dı ve şuan bataryasını şarj ettiğim makine de D90

Ayrıca bazı sorunlarınız internet üzerinden kısa bir araştırmayla veyahutta forumumuzdan yapacağınız bir arama ile çözülebilir.Örnek olarak benden bir önceki mesajda verilen linktir.

Tarih: 20 Ağustos 2011, 05:02 - İp: 85.***.**4.240
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

yorumlarınız için teşekkürler ilk verilen linkten pek bişi anladığım sayılmaz ama genede okudum hepsini. D90 elime çok güzel oturuyor o bakıma hiç başka makina arayışına girmedim ergonomisi çok güzel yani bu tarz şeyler yaşıyorum sadece oda acemilikle ayarları yapamamaktan kaynaklanıyor sanırım

Tarih: 20 Ağustos 2011, 12:41 - İp: 78.***.**4.17
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Sayın g.emre nin söylediği gibi olmuş.
Birileri sizin vizörün yanındaki diyoptri ayarıyla oynamış. Bunu vizörden bakarken tekerleği sağa sola çevirip netleme yaparak düzeltebilirsiniz. Şu an vizörden baktığınızda muhtemelen 2 numara miyop olarak yada 1 numara hipermetrop olarak bakıyorsunuz. Bkz. D90 Diyoptri ayarı

Tarih: 21 Ağustos 2011, 14:07 - İp: 78.***.**6.129
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım haklısınız vizörün yanındaki o diyoptri olayını hiç bilmiyordum sayenizde öğrendim ancak lens autodayken bile lensin üzerinden ayarlıyarak vizörde net görüş alabiliyordum

Tarih: 21 Ağustos 2011, 17:40 - İp: 78.***.**9.115
  • 1