thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

D90 - D3100 Arasında Kaldım.

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle biraz kendim hakkında bilgi vereyim;

3-4 gün boyunca aktif olarak arkadaşımın d3100 makinası haric daha önce hiç dslr makina kullanmadım. Bunun üzerine hiçbir bilgim olmadan soru yöneltmek istemedim. 1 aya yakındır araştırıyorum özelliklede burada birçok merak ettiğim şeyi öğrendim.

Şimdi lafı uzatmadan derdime geleyim

D3100 AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens ile ilgili düşüncem.

Türkçe menüsü ile beni cezbetti diyebilirim. Daha önce hiç dslr kullanmama rağmen kolayca, hiçte fena olmayan çekimler yaptım. Fotoğraf çekmenin zevkine vardım diyebilirim. Araştırmalarım sırasında özellikle forumda d90 body nin çok popüler yada çok tutulduğunun farkına vardım. Artısı eksisi nedir diye araştırmaya başlarken. Benim sahip olduğum teknik bilgi içerisinde af motoru eksikliği ve arkadaşların yorumlarında belirttiği fotoğraf kalitesi vs. bu üstün yönlerini gördüm. Bazı arkadaşların d90 flu çekiyor başlıklarına rasladım yapılan yorumlarda body ayarlarının yapılmasını tavsiye ettiklerini gördüm. Ancak kafamı karıştıran olay şu ben başlangıç sınıfı biriyim. Ve bildiğim kadarıyla d90 da Türkçe menü bulunmuyor ve ingilizce menüde ben o makinayı rahatlıkla çözebilir miyim ? yoksa şevkimi mi kaçırır bunu düşünmeden edemiyorum. Birde okuduğum yazılarda d90 ın yanında verilen programları pek beğenmediklerini fark ettim raw format fotoları işlemek için.

Kısacası d3100 alıp dslr makinalara ısınmayı düşünüyorum ama d90 da kafamın içinde beni al beni al diye beni kemiriyor. Çok tavsiye edilen bir makina olması da beni cezbediyor. En çok korktuğum şey menü kullanımını beceremeyip makinadan soğumam sizce bu kafaya takılıcak derecede bir problem mi yoksa hevesim kaçmadan bunu çözebilir miyim ? görüşleriniz benim için çok değerli, şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 17:55 - İp: 78.***.**3.201
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Ah şu güzel Türkçemiz nereye çekersek oraya gidiyor. Yorumunuzu yanlış değerlendirmişim kusura bakmayın, evet düşüncenizde haklısınız eski ama kaliteli lensler almaya yeltendiğimde af motoru bana maddi açıdan destek çıkacağa benziyor. Teşekkürler

Tarih: 8 Ağustos 2011, 17:40 - İp: 78.***.**3.45
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

d90 ve d 3100 mu??d 90 na yetecek paranız varsa 3100 e gerek yok...cok farkk var arada...birisi amator, digeri yarı profesyonel..kit lens felan diil makine onemli..lensleri sonra alacaksınız cektikce cektikce....

Tarih: 8 Ağustos 2011, 22:23 - İp: 85.***.**0.129
adm78
adm78 (üye)
İstanbul / Amatör

D3100 e laf yok. İkiside profesyonel makinedir. D90 ın bazı özellikleri biraz daha gelişmiştir.

Tarih: 9 Ağustos 2011, 08:08 - İp: 212.***.**5.194
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

D3100 giriş seviyesi D90 da orta seviye başlangıç makinesı diye biliyordum.

Forumunuzdan edindiğim bilgiler, ve kendi araştırmalarım sonucunda; Kararımı D90'dan yana kullanıyorum. Bunu D3100 kötü olduğu için değil de arkadaşların özellikle bahsettiği; AF motoru eksikliği yüzünden. Makinayı sürekli kit lensle kullanıcak bir insan değilim ve önümüzdeki 1-2 yıl içinde lens ihtiyacım olduğunda D90'a verdiğim paranın karşılığını alıcam gibime geliyor. Herkese yorumları verdiği tavsiyeler için teşekkür ederim

Tarih: 9 Ağustos 2011, 10:59 - İp: 78.***.**9.152
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Sayın adm78
D90 da pentaprizma %96 vizör+ikinci LCD ekran+2. ayar tekerleği+Birçok ilave ayar tuşu+kızılötesi + harici flaşları tetikleme+ Daha iyi çözünürlüğe sahip ana LCD ekran+Dahili af motoru ve daha iyi ergonomi gibi bazı özelliklerinden haberiniz yok sanırım. Evet D3100 de çok iyi makinedir ama D90 la aynı sınıfta değiller. Ben şahşen D90 ımı D5100 le bile değişmem. Değil ki D3100 asla.

Tarih: 11 Ağustos 2011, 15:54 - İp: 88.***.**6.234