cccceeee
cccceeee (üye)
İstanbul / Amatör

D70s'mi, D80'mi??

bıktım artık filme para vermekten..uzun zamandır Aklım Nikon D70'de..filme verdiğim paralarla çoktan sahip olmuştum ama şimdi de D80 karıştırıyor aklımı..görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Işığınız bol olsun.

Tarih: 27 Ocak 2007, 22:30 - İp: 88.***.**1.152
sholder
sholder (üye)
İstanbul / Meraklı

certurk73
Temmuz gibi DSLR geçmeye karar verdim, Nikon 5700 SLR like kullanıyordum. Nikonun yeni bir giriş seviyesi makina çıkarmak üzere olduğunu forumlardan izliyordum. Agustosta D80 çıkınca heyecanla beklemeye başladım. Eylül sonu Hayyamda spot gelen D80 inceledim 1250 USD body fiyatı ile karşılaşınca yeniden düşündüm. Benim gibi başlangıç seviyesi ve merak olarak fotoğraf çeken birisi için D70 ile D80 arasındaki farkları yeniden gözden geçirdim ve D70 almaya karar verdim. İki aydır kullanıyorum kesinlikle çok iyi karar verdiğimi düşünüyorum.

Tarih: 28 Ocak 2007, 21:15 - İp: 88.***.**6.77
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

ben d80in daha çok önerildiğini gördüm ama d70s daha mantıklı görünüyor. ben k10d seçtim elimde hiç lens olmadığı için. Analog kullanıyordum sabit bir lesle, dslr'ler hakkında pek bi fikrim oladığı için ben de ilk dslr deneyişimde neden lcd'den göremediğimi sorgulamıştım farketmeden.. çünkü lcd görünce aklıma 2mp kompakt makinem geldi ve SLR olduğunu unuttum.. bunu yadırgamayın bu soruyu çok insan sormuştur..

şimdi analog ve dijital slrlerimle mutluyum umarım başarılı da olurum.. neyse konudan çok saptım. pardon

Tarih: 28 Ocak 2007, 21:30 - İp: 85.***.**7.111
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

bu tarz zevkler maddiyat işi.maddiatın yerindeyse herzaman en üst modeli tercih etmelisin..

Tarih: 28 Ocak 2007, 22:42 - İp: 85.***.**3.159
cccceeee
cccceeee (üye)
İstanbul / Amatör

sholder,
senin temuz ayında yaşadığın durumun aynısını şu anda ben yaşıyorum.O yüzden görüşlerinin benim için çok yön verici olduğunu söylemek isterim.sağolasın..bol fotoğraflı günlerde görüşmek ümidiyle..
sevgiyle kalın

Tarih: 29 Ocak 2007, 21:52 - İp: 88.***.**1.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

certurk aman dur hocam alma hemen..
erhan (mimarca) pratikte fark yok dedi diye gidip de d70s'e o kadar parayi verme aman..
su konuda hakli erhan, daha iyi fotograf makinesi kullaninca daha iyi bir fotografci olunur diye bir kaide yok kesinlikle.. fotografi ceken sensin.. ama enstrumanin daha iyisini kullanirsan, bazi seyleri de daha iyi yapabilirsin..
...
kayda deger farksizliklar nelermis ogrenelim once erhandan bir.. soylesin bize.. evet bazi insanlar d200'le cekim yaparken lcd'den live view alinmayacagini bilmiyorlar ama bazi insanlar da ayni sekilde 1/8 enstantenede elle cekince neden bulanik ciktigini bilmiyorlar.. erhan iyi bilir.. hatta yine bazilari durmadan kamera degistirir, cunku dusunurler ki suc kendilerinden degil kameradadir.. erhan iyi bilir bunlari..

neyse.. burada kalkip da kimseyle atisma niyetinde degilim kesinlikle.. tek kaldiramadigim konu, bilip bilmeden insanlara yanlis yol gostermeye kalkmak..
evet bir dslr'i otomatik mod'a alip da shutter'a basarsan, diger kameralarla arasinda fark yok diye soyleyebilirsin..
pratikte fark olup olmamasi kisiden kisiye gore degisir.. ki d70s ile d80 arasinda pratikte de farkliliklar var..

tabii.. adamlar d2xs yapiyorlar mesela, fiyatina da 3000 pound diyorlar.. ee ne fark var ki, bir d200 ile arasinda mesela?.. 2 megapixel mi?.. ha tamam, birinde HSC modunda 8 fps cekim yapabiliyorsun.. ama landscape falan cekerken, yani pratikte , 5 fps ile 8fps arasinda fark olmayacaktir.. cunku insanlar aptallar, 3 misli para verip d200 yerine d2xs aliyorlar..

ki d200 ile d2xs ornegini veriyorum, birbirlerine cok yakin kameralar gercekten de.. d70s ile d80 arasinda cok daha fazla fark var..

ama pratikte fark yok.. her ikisiyle de shutter'a donunca fotograf cekiliyor..

..............

neyse..
certurk sana tavsiyem, satin almadan once iyi karar vermen..

Tarih: 29 Ocak 2007, 22:16 - İp: 86.***.**0.120
cccceeee
cccceeee (üye)
İstanbul / Amatör

selam dadanagast,
öncelikle uyarıların ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.ancak bilmeni isterim ki sadece mimarca'nın görüşleri doğrultusunda D70 alma fikrinde değilim.önceki cevaplarımda da belirttiğim gibi ben giriş seviyesinde olan biriyim ve fotoğraf konusundaki hevesimi körükleyerek,maddi anlamda da bütçemi fazla sarsmadan bu alandaki bilgi ve becerilerimi de geliştiriken bana uzun süre eşlik edebilecek makine satın almak istiyorum.Bu veriler ışığında da,benim de içimin ısındığı D70 ağır basıyor.

NOT:d200 yerine d2x alan insanlara öyle demeseydin tam süper olacaktı.

Tarih: 29 Ocak 2007, 23:52 - İp: 88.***.**1.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neyse sen eger ki kararini verdiysen, soylenecek birsey de yok demektir..
simdiden gule gule kullan..
....
NOT:d200 yerine d2x alan insanlara öyle demeseydin tam süper olacaktı.

d2x ile d200 ornekti.. yalniz ben kime ne dedim orasini anlayamadim dogrusu..
sonucta pratikte dedigin zaman d200 ile d2xs arasinda da fark yok, her ikisiyle de shutter'a dokununca fotograf cekilebiliyor..
ama d2xs alinmasinin bircok sebebi var, o kadar para verilmesinin..

acikcasi dslr alacak bir insanin daha asagi bir modele razi gelmesini anlayamiyorum certurk..
nicin dslr aliniyor?.. kompact'lardan daha yuksek kalite almak icin.. kullanimi icin.. lens degistirebilmek icin falan..
neyse..

sen zaten d70s'i sevmissin, begenmissin.. dedigim gibi gule gule kullan..

Tarih: 30 Ocak 2007, 00:05 - İp: 86.***.**0.120
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ilkerrrrrrrrrrrr şaka şaka

ya işte ilkerci kullandım biliyorum ama...

bu arada ilker 350d yi satıyomuş arkadaşalar...

kendisi sıkı bir d200 hayranı...

yakında d200 le çıkıcak karşımızada..

Tarih: 30 Ocak 2007, 09:30 - İp: 85.***.**4.161
sholder
sholder (üye)
İstanbul / Meraklı

Certurk,
Forumdaki diğer arkadaşlar doğru söylüyorlar mutlaka D80 ile D70 arasında fark var. Kompaktan Nikon 5700 e geçtiğimde bisikletten otomobile geçmiş gibiydim. 3 yıl kullandin şimdi D70s aldım spor otomobil gibi hissediyorum. Ben bir meraklıyım, outoya alıp denlaşöre basmıyorum, fakat D70s ile henüz yapmak isteyip yapamadığım olmadı. Bir yazıda okumuştum profesyonel makina temel ayarlara (WB,ISO,resim kalitesi..v.b.) bir hamlede ulaşılabilen ve flaş senkronizasyonu 1/250 nin altında olmayan makinedir diye. Şu anda tüm kullanıcı ayarlarını yaptıktan sonra fotoğraf çekerken hiç menülere girmeden işimi görüyorum. Çektiğim bir fotoğrafı 1.7mt ye büyüttük ve bastık. Daha fazlası için bir beklentim yok. Tabiki bütcen uygunsa D80 yada D200 alabilirsin

Tarih: 30 Ocak 2007, 11:29 - İp: 88.***.**7.93
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

slm yani 6,3 mp olmasının dezavantajını gordunuzmu baskıda acaba ne dersiniz?

bu konuda

Tarih: 30 Ocak 2007, 13:04 - İp: 85.***.**4.161