levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

D40(55-200 Vr Lens)mi Yoksa A100mü?

Nikon 55-200mm VR lens piyasaya çıktı ve fiyatı 250$ amerikada. Ben aslında çift lensli A100 siparişi vermiştim ama değiştirmeyi düşünüyorum.
Aşağıdaki 2 konfigürasyon hakkında görüşerinizi söyler misiniz ?

1-) A100 + kit lens + 70-300mm lens (900-1000$)
2-) D40 + kit lens + 55-200mm VR lens (850-950$)

D40x değil özellikle D40 düşünüyorum çünkü 6mp-10mp farkı için 200 USD vermem. Ayrıca D40x in D40 a göre daha iyi iso performansı olması da çok çok önemli değil bence.

Yukarıdaki 2 konf. arasında gönlüm açıkcası D40 dan yana. D40 ın A100 e olan yüksek iso başarısı üstünlüğü bence sony A100 ün özelliklerinden ağır basıyor.

Özellikle A100 ve D40 kullananlar , yada her ikisini de kullanmış olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Levent

Tarih: 14 Nisan 2007, 16:09 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

osmanlı,

sanırım daha evvelki mesajlarımı okumadın. D40 alırsam
55-200mm VR lens ile alacağım. Dolayısıyla sony A100 ile D40 ı karşılaştırabiliriz bu lens varken. Koşullar eşit. Aslında her iki makine bir kişide olabilse, VR lens yoksa eğer, A100 ün AS özelliği kapatılarak çekim yapılırsa gene eşitlik sağlanır diye düşünüyorum.

ve de A100 çift lens ile 1250 YTL ye geliyor, D40 ise gene çift lensle 1150 YTL ye. Yani A100 ün fiyat avantajı da yok.

Tarih: 17 Nisan 2007, 10:13 - İp: 213.***.**8.2
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar, bunlar Sony A100 elimdeyken, arkadaşımın Nikon D50'sini birkaç kere, akşam vakti (ertesi sabah erkenden iade etmek üzere) aldığım için çok kısıtlı zamanlarda, aceleyle çekilmiş resimlerdir, kusura bakmayın.
@Antika,
bence, yanlışsam düzeltin lütfen ama, bir makinanın yüksek ISO performansının anlaşılması için açık hava değil de düşük ışıklı bir ortamdaki neticesi daha açıklayıcı olur diye düşünüyorum.
Flaşla ilgili olaraksa buaraya,buraya
buraya,buraya,ve buraya bakabilirsin. Bunlar gibi daha nicesi var, ben sıradan birkaçını aldım...

@Osmanlı,
"F" uzantılı fotograflar dışındakilerin (nikon da dahil) hepsi "sadece" ISO 1600'de noise değerlerini karşılaştırmak amacıyla P modunda, WB halojene ayarlanmış olarak ve flaşsız çekilmiştir. Tripod kullanmamamın ana sebebi ise, beraberinde günlük kullanımda, Sony'deki AS'nin (daha doğrusu SSS'ın) farkını görmek içindir...
Vurgulamak isterim ki, bu resimlerin bir Sony ile Nikon arasınaki bir "sidik yarışı" olarak algılanmasını istemem. O dönemde Sony'den Nikon'a geçme aşamasında kısa sürede kararımı vermeme yardımcı olması açısından alelacele çektiğim resimlerdir.

Tarih: 17 Nisan 2007, 12:36 - İp: 81.***.**2.106
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Droral

Gurultu testinde onemli olan disarida ne kadar isik oldugu degil, makinanin iceri, sensorun uzerine ne kadar isik aldigidir.

Makinanin icine giren isigi kontrol edebilecegin sadece 2 parametre var : 1.Aperatur 2.Perde hizi.

ISO arttirmak, isigi arttirmaz, ISOyu arttirmak sensorden gelen analog sinyali ADC'ye girmeden once kuvvetlendirmeye yarar sadece.

Sonuc olarak, eger bu bir gurultu testi ise, testi yanlis yapilmis, gercek karsilastirma icin ayni pozlarin her iki makinada da ayni miktarda isik alacak sekilde cekilmesi gerekirdi, yani P modu degil M modundayken ayni perde hizlari ve aperatur degerleriyle.

Sony A100 dusuk pozladigi icin daha az isik almis, dolayisi ile daha fazla gurultu olusmustur. Herseye ragmen A100'un resimleri Nikon'unkinden daha keskin hem de full rezolusyon kullanilmadi halde.

Tarih: 17 Nisan 2007, 12:51 - İp: 81.***.**5.159
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

biliyorsunuzD40'ta bracketing özelliği yok arkadaşlar özellikle HDR meraklılarının dikkatine sunarım.

Tarih: 17 Nisan 2007, 13:04 - İp: 88.***.**3.155
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

murat bey,
hakikaten kompakt makinelerde bile olan bir özelliği D40 dan nasıl esirgemişler inanamıyorum..

Tarih: 17 Nisan 2007, 14:20 - İp: 213.***.**8.2
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Brackeing gerci benim kullanmadigim bir ozellik ama yine makinada olmasinin bir zararini goremiyorum.

Tamamen firmware'e yani yazilima bagli olan bu ozelligi D40'a koymamak 1 kurusluk malzeme tasarrufu bile saglamaz. O zaman Nikon neden D40'dan bu ozelligi cikarde sizce ? D80 denen fiyati ve ozellikleri itibari ile aslinda piyasada hic varolmamasi gereken birseyin satisini itelemek icin mi?

Tarih: 17 Nisan 2007, 14:31 - İp: 81.***.**5.159
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ilk kez D80 e bu tanımı yapan birini gördüm

antika,
D80 hiç olmaması gereken bir makine mi yani? Aman aman diyim.. kavgada söylenmez walla bu..

Tarih: 17 Nisan 2007, 15:31 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ilk kez D80 e bu tanımı yapan birini gördüm

antika,
D80 hiç olmaması gereken bir makine mi yani? Aman aman diyim.. kavgada söylenmez walla bu..

Tarih: 17 Nisan 2007, 15:31 - İp: 213.***.**8.2
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon pazarlamacilarinin musteri yolma politikasi. D200'un fiyatini dusureceklerine alelacle D80'i piyasaya surduler, sirf meydan A100'e ve 400D'ye kalmasin diye.

Allahaskina bir onun fiyatina bakin, bir de rakiplerininkine. Bir o fiyata rakiplerinin verdigi ozellige ve kaliteye bakin bir de D80'ninkine. Oyle garip bir yerde duruyorki, Nikon bile O'nu koruma altina almaya calisiyor, D40'tan bir kurus maliyeti olmayan ozellikleri cikararak.

Acikcasi bugun o fiyata makina almayi dusunsem, K10D'den baskasinin yuzune soyle donup bakmam bile.

Bu dediklerim Turkiye piyasasi icin gecerli tabii, baska ulkede A100 fiyatina satiliyorsa, o zaman baska, ustundeki kit lensin hatri hurmetine yuzune bakilir belki.

Tarih: 17 Nisan 2007, 16:09 - İp: 81.***.**5.159
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

TR'de erkayaların ve Karfo nun uyguladığı fiyat politikası yanlış zaten.Ama reklam tr de her zaman değerlidir.

Tarih: 17 Nisan 2007, 16:11 - İp: 85.***.**2.181