cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

D3100 Den Pişmanlık Duymaya Başladım

Merhaba Sayın Üstatlar,
Başlığa bakıp yine bir amatör zırvası gibi gelebilir ama işn aslı öyle değil .
Ben makinamı alalı yaklaşık 1 yıl oldu. Tabi ki cin olmadan adam çarpacak değilim .Bazı ustalarında forumda yakındığı gibi bu makine bana yetmiyor ben artık yeni şeyler alabilirim tarzında bir söylemimde yok .
Ama dediğm gibi pişmanım çünkü D3100 günden güne irtifa kaybediyor sanırım 1 yıl içinde de 2.el piyasası tamamen sıfırlanır.
Makinemin hiç bir problemi yok bana yetiyorda ancak bu makineyi elden çıkarmazsam elimde patlayacak .Biliyorum amatör ruhta böyle kaygılar taşımak mantıksız.

Gelelim soruma ben bu makineyle pişme safhalarına gelene kadar kullanıp yeni makine alarak bu makineyi hatıra olarak mı saklayayım, yoksa şu aralarda uygun bir fiyata satıp yenisini mi alayım ?

Herkese tekrar selamlar ,
Teşekkürler ...

Tarih: 30 Mayıs 2013, 16:48 - İp: 88.***.**0.159
melodrama11
melodrama11 (üye)
Adana / Meraklı

Öncelikle selamlar elinde hangi lenslerle makine mevcut ? ve ne kadar elinde paran var bence öncelikli sorular bu olması gerek sonra ne kadara satabileceksin fiziki açıdan nasıl shutteri kaçta bi sorunu varmı ? lesnlerle birliktemi satmayı düşünüyorsun yoksa lens kalsında yeni bi nikon makine alır ona takarım mı diyorsun ?

Tarih: 30 Mayıs 2013, 17:06 - İp: 92.***.**7.66
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Gerek nikon, gerekse Canon makinaların giriş seviyesi olanlarının ikinci el değerleri hemen hemen yok gibi. Bence D3100'ü elden çıkarın İkinci eli güçlü orta seviye makinalara geçmeye bakın. Ben bu olayı yaşadım. Nikon D5000 makinamı 1500 TL ye aldım. 500 TL ye zor müşteri buldum. Yine de kurtulduğuma seviniyorum.

Tarih: 30 Mayıs 2013, 17:49 - İp: 176.***.**1.128
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Kendini yeterli görmüyosan o makinayla devam et.İleride daha çok paran olur yeni model alırsın.Yok ben soğudum para proplem değil diyorsan, keyif senin kendine daha yeni model al. Benim hayalimde d3s var ama param yok D90 ım da bana yetiyor. )

Tarih: 30 Mayıs 2013, 18:40 - İp: 176.***.**8.13
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Herkese teşekkürler .
Makinem de hiçbir sorun yok çekim sayısı bile 10000ler de .Sadece gövde değiştiririm.Hatamı bilmem ama Nikon'a alıştım Canona geçmeyi düşünmedim .
Öğrenci olduğum için yıl içinde çok meşgul olamadım gelecek yılda sınav var , hiç bakamam. Eğer makineme alıcı bulursam uygun fiyata elden çıkarmam gerektiğini anladım çünkü bütçe problemini bu makineden gelecek parayla az da olsa azaltmayı planlıyorum .

Tarih: 30 Mayıs 2013, 20:00 - İp: 88.***.**0.159
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLR ve aynasız gövdeleri o kadar sık değişiyor ki bugün aldığınız makine 1 yıl sonra %25-50 arası değer kaybedebiliyor (marka ve modeline bağlı olarak). Bunu önlemenin birkaç yolu var:
1) Makineyi sonradan satılacak birşey olarak görmeyip sana gerçekten yetmeyene kadar kullanmak ve fiyat kaybını görmezden gelmek.
2) Sıfır alacaksan en yeni modeli değil 1 ya da iki eski seriden almak.
3) İkinci el makine almak. İkinci el aldığın alet zaten fiyat olarak sıfıra göre uygun olacak, böylece satarken daha az kayıp yaşayacaksın.
4) En yeni çıkan üst seviye makinelerden almak. Bu aletler daha uygun fiyatlılar gibi ucuzlamıyor. Değer kaybediyorlar ama diğerleri kadar hızlı değil.

Tarih: 31 Mayıs 2013, 10:32 - İp: 95.***.**6.64
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Elektronik alet alip da deger kaybetmemesi nasil beklenir ? Kullandiginiz PC / notebook'un degeri, aldiginiz fiyatin yuzde kaci eder su an ?

Ust model alsaniz 2 kat para vereceksiniz...Hadi daha az deger kaybetti diyelim - %50 degil de %30 olsun. Kaybedeceginiz para yine ayni/daha fazla - makina 2 kati para oldugu icin .

En iyi tavsiye 2. el alinmasi - madem asil derdiniz satarken az zarar etmek ...

Tarih: 31 Mayıs 2013, 16:58 - İp: 96.***.**5.17
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Aynı sınıf makineyi yenilemektense lense para yatırmak daha mantıklı..

Tarih: 31 Mayıs 2013, 19:33 - İp: 95.***.**8.99
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Herkese tekrar teşekkürler .
Ben de bir makinenin değer kaybedeceğini elbette biliyorum.
Benimde aslında fikrim ozturert in 1. şıkta dediği gibi yetmeyene kadar kullanmaktı fakat sonuçta lise öğrencisinin de gelir kaynağı yok . Bu yüzden yeni bir makine almamda bütçe sıkıntısı çekmem çok doğal . Bütçe problemim olmasa satmaya bile uğraşmam kardeşim olurdu .

Tarih: 31 Mayıs 2013, 22:06 - İp: 88.***.**0.159
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle ben de birçok kişi gibi aynı gövdeyle devam edin lense yatırım yapın derim ancak makineden soğumuşsanız bu, makine bağımsız olarak sizin de performansınızı etkileyecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle internette satış listesine koymanız mantıklı olabilir ama panik yapmadan. Tabi daha iyi bir gövde alabilecek farkı ortaya koyabilecekseniz.
DSLR lerde 2. el makine alımına hep sıcak bakmışımdır ve çok da almışımdır. Şimdiye kadar hiç pişman olmadım ama tabi yine de şans faktörü var elbette.
Makinen elde patlama olayına gelirsek, bence netten öle ya da böyle, iyi kötü bir şekilde elden çıkarılabilir diye düşünüyorum, bu konuda çok endileşelenecek bir durum yok. Elbette zarar etmek kaçınılmaz.

Tarih: 31 Mayıs 2013, 23:43 - İp: 195.***.**8.165
  • 1