salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

D2xs-5d

Arkadaşlar hepinize merhaba. Ben bir 5D kullanıcısı olarak sizlerden bilgi almak istediğim bir kaç konu var. 5D'yi yüksek çözünürlüğü, full frame olması ve yüksek ISO hassasiyeti nedeniyle tercih etmiştim. Ancak bazı fotoğraf stüdyoları (bizzat görüştüğüm stüdyo fotoğrafçıları da aynı şeyi dile getirdiler...) Nikon D2Xs kullandıklarını ve D2Xs'in 5D çok daha kaliteli görüntü sunduklarını ve 5D için de "İŞE YARAMAZ" şeklinde görüşlerini dile getirdiler. Acaba bu ne derce doğru. Gerçekten bu iki makina arasında bu kadar görüntü farklılığı var mı? 5D ile D2xs hemen hemen aynı çözünürlükte CMOS sensör kullanıyor ancak 5D full frame. Aynı çözünürlükte olsalar dahi full frame makina mı görüntü kalitesinde daha avantajlıdır yoksa focal çarpanlı bir makina mı? Ben bu makinamı Canon EF 28-135 IS USM lensle kullanıyorum. AF ve IS modu aktifken yapmış olduğum AF netlemelerinde özellikle fotoğraf kenarlarında çok fazla olmayan ancak çok keskin olarak da adlandıramaycağımız bir fluluk oluşmakta. Bu lensle mi alakalı bir durum ya da Canon'ların genel bir özelliği mi? Acaba Nikon'lar çok keskin bir görüntü oluşturuyor mu? Sırf bu yüzden Canon 24-70 L USM 2.8 almayı bile düşünüyorum. Umarım sorularıma sabırla cevap verirsiniz... Saygılarımla...

Tarih: 6 Kasım 2007, 14:21 - İp: 212.***.**2.139
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

memleketimizde çoğu studyocu( buna ben de dahil) alaylı. biraz fotoşop öğrenen , biraz fotoğraf makinesini kullanmayı öğrenen ya da biraz usta yanında çalışan dükkan açıyor dolayısıyla bir makine hakkında teknik değerlendirmede bulunabilecek yeterlilikte değiliz,zaten çoğumuzun yabancı dili de yok,bu anlamda bir makineyi kullanıyorsak o da bizi tatmin ediyorsa, kuzgunun yavrusu zümrüdü anka misali diğerleri hakkında önyargılı beyanda bulunuyoruz ben bugüne kadar şunu gördüm; kötü fotoğraf makinesi yok sadece kullanıcın yetenekleri dahilinde fotoğraf üreten makineler var gerisi masal ...

Tarih: 7 Kasım 2007, 14:06 - İp: 88.***.**3.239
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

5D ye kötü diyene zaten çüş derim...

Az önce cameralabs da A700 incelemesine bakıyordum...40D ve 5D ile karşılaştırmışlar. A700 ile 40D hemen hemen aynı imaj kalitesini verirken 5D ikisinide sollamış, bu bağlamda teknolojisi eskidi, artık yeterli değil diyenler için iyi bir referans olur bu...

Tarih: 7 Kasım 2007, 15:43 - İp: 195.***.**6.229