redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Çözünürlük Ve Noise?

"Aynı boyuttaki iki sensörü kullanan iki makina karşılaştırıldığında çözünürlüğü yüksek olan daha fazla noise üretir" deniyor hep. Bu durumda A 100 hakkında özellikle yüksek ISO gerektiren durumlarda 10MP'den dolayı fazla noise ürettiği söyleniyor.
Şöyle bir sorum var:
10MP'lik bir çözünürlük bize büyük poster boyutunda bir görüntü sağlar. Bu büyüklükte değilde örneğin A4 boyutunda bir baskı almayı kabul ettiğimi düşünelim. Bu durumda örneğin 800 yada 1600 ISO 'da çekim yapıyor olsak bile çözünürlüğü 10MP'den 5-6MP civarına indiririm ve problem kalmaz (mı?)
Yani yüksek ISO'da noise problemi olan bir makinanın bu eksi yanını sadece çözünürlüğü azaltarak ortadan kaldırabiliyor olmak bana çok da mantıklı gelmiyor. ISO film yada CCD'nin ışığa olan hassasiyetidir yani algılayabilme yeteneği. oysa noise, yetenekle değil kaliteyle ilgili bir unsur gibi geliyor bana.
Bu konudaki düşünce ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 11:10 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu soruyla son zamanlarda sıkça karşılaşıyorum.
Hiç denemedim çünkü a100 ü düşük çözünürlükte hiç kullanmadım.
Fark olabilir mi?
Bilemeyeceğim, akşam denerim.

Bu arada iso meselesi bence çok kafaya takılacak bir şey değil. 1600 asa her zaman kullanılacak bir şey değil çünkü. Gece sokakta insan manzarası çekmek gibi amacımız yoksa pek de ihtiyaç duymayız...Enstantaneyi bir şekilde 1/10 gibi bir değere yükseltebilirsek hiç sorun yok bence, 1600 asayı asla açmam.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 12:36 - İp: 81.***.**7.49
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Tebrik ederim ben de aynı soruyu sordum. Bu durumda a100 kullanan arkadaşlar bize düşük çözünürlükte iso 800 ,iso 1600 fotoğrafları çekerse çok yardımcı olacaklar.
Her zaman değilsede arada bir lazım oluyor.Enstantaneyi
hareketli objeleri net çekebilecek en uzun değere getirerek iso 400 gibi bir değerde nasıl bir sonuç elde edilir.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 13:51 - İp: 88.***.**3.117
  • 1