leadera
leadera (üye)
İzmir / Amatör

Canon40d Nin Fiyat Karşılaştırması

Arkadaşlar Canon un fiyatları ithalatçı firma yüzünden inanılmaz yüksek (Erkayalar). Canon 40 d fiyatı ABD'de sürekli ucuzlarken burada Yalçınlarda 3.800 ytl (17-85)ile vereceğim adreste ise (http://cgi.ebay.com/Canon-EOS-40D-Digital-SLR-Camera-17-85-FREE-4GB-PKG_W0QQitemZ290198462725QQihZ019QQcategoryZ43454QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)1350 dolar (1.600 ytl) hem de aksesuarlar da var.
Ayrıca uzun zamandır takip ettiğim için Canon ve Nikon un fiyat stratejilerinde biraz da olsun fikir sahibi oldum ve kesinlikle Canon çıkardığı ürünün fiyatını çok çabuk düşürüyor. Tabii bu bazı tüketicile için iyi bir şey 40 d gibi iyi bir alete sahip olunabiliyor (tabii Türkiye'deki tüketiciler hariç Ancak öte yandan da güvenilirlik azalıyor çok ticari. Bakınız; 40d ilk çıktığında yani 3-4 ay önce body si 1500 dolardı. Şimdi 17 85 ile 1350 dolar (Body ise sadece 1000 dolar) Öte yandan Nikon d 80 18 135 ile 1100 dolar. Nikon fiyatları pek düşürmüyor.
Ayrıca Türkiye'de Nikon ürünleri Abd fiyatlarıyla Canon kadar çok oynamıyor. Ayrıca sadece abd de değil Avrupa'da da böyle. İspanya'da meşhur fnac mağzasına girdim o zaman 40 d çıkmamıştı d80 ile 30 d yi sordum ve fiyat farkı Türkiye'deki gibi çok fazla değildi 30 d çok az yüksekti.
Yani sonuç olarak şunu diyebiliriz ki bu rünleri hangi marka olursa olsun pahalıya alıyoruz ithalatçı firmalar yüzünden bazılarını daha da pahalıya alıyoruz. Ama en üzüntü verici olanı az gelişmiş ülke olduğumuz halde gelir seviyemiz bu bahsettiğimiz ülkelerden çok daha düşük olduğu halde bu kadar yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalmamız. Bu vergiler ötv ler nereye kadar?????????????? Hoşçakalın.

#leadera' tarafından 17.01.2008 19:59:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2008, 19:58 - İp: 85.***.**1.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

amerika fiyatları zaten herzaman cok daha asagılarda olur.
ama orada fıyatlar daha az oynuyor avrupaya gore.
sonucta firmaları stratejileriyle alakalı bir durum.
turkiyede malesef vergiler yuzunden cok pahalıya satılıyor urunler.
nereye kadar??
bu kafayla gittigi yere kadar sanırım.
olan yine tuketiciye oluyor tabi.

Tarih: 17 Ocak 2008, 21:19 - İp: 88.***.**6.238
temp1234
temp1234 (üye)
İstanbul / Amatör

aynen anlattığın gibi ama türkiyenin genel işleyiş yapısı bu değiştirmek çok zor bide devletimiz nefesten bile vergi alacak yakında aklı olan bi sekilde dısardan getirsin en basit örnek Canon 400D abd de 600$ Türkiyede 1300$ gelde delirme???

Tarih: 18 Ocak 2008, 20:12 - İp: 212.***.**4.118
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Bütün ekipmanları yurt dısından getirtmeye devam.
zaten bir otomobilden bile %65 vergi alan bir devletten birsey beklenmez.

Tarih: 18 Ocak 2008, 20:58 - İp: 88.***.**1.14
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar ABD ile Avrupa 'yı karıştırmayın bence.
Biz bunlar japon markası diyoruz ama işte hepsini web sitesini açınca ilk ABD sitesine yönlediriyor.

İsterseniz deneyin, www.sony.com,www.canon.com gibi. Yani bunlar aslında ABD yi merkez edinen firmalar. Ve japonya da bile daha pahalılar ABD ye göre.

ABD vergi konusunda en serbest ülkedir belki de. Ama Avrupa toplulukları vergiye dayalıdır.DSLR,objektif haklı olarak lüks tüketim sayılır ve bir sürü vergi vardır. AB ülkeleri ABD'ye göre çok daha fazla sosyal fon sunar size. İşsizlik sigortası, sağlık güvencesi gibi. ABD de bunlara ulaşmak ise çok zor. Çünkü devletin sosyal fonları çok sınırlı.

AB ülkeleri tüm bu sosyal fonlar için vergiye muhtaç.

Ha ama şu konuda haklısınız, AB ile bizim aramızda bile fiyat konusunda uçurum olabiliyor.
Ama ABD 'de 500 dolar, bizde 1000 dolar çok yanlış bir kıyas.

Tarih: 18 Ocak 2008, 21:41 - İp: 88.***.**9.74
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Meseleye boyle bakarsak, Tukiye'de bunca vergi varken bizim sosyal refah icinde yuzmemiz gerekmez miydi?

Hani Avrupa'da vergi var ama sosyal devlet de var diyordun yaaa, ondan seyettirdim

Tarih: 18 Ocak 2008, 23:56 - İp: 85.***.**5.20
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Haaa bu arada, ABD ekonomisi demisken iste size veciz bir makale http://www.selimsomcag.org/tr/daily.asp?type=1&ID=374

Ilgincetir, Ken Rockwell gecenlerde yazdigi bir makalenin icinde biryerlerde Amerika'daki siradan insanlarin haliyle ilgili birkac bilgi vermis. Tabii Ken de nihayetinde bir Amerikali, bu gozlemleri yaparken sanirim kafasindaki okuyucu profili kendisi gibi Amerikalilar ve muhtemelen yukaridaki makledeki makroekonomik analizlerden haberi falan yok.

Howto Afford Anything (Herhangi birşeye nasıl para arttırmalı)

Özet olarak satır aralarından Amerikalıların da kredı kartı batağında olduklarını, bazılarının ödeyemeyecekleri kadar büyük ev taksidine girdikleri için sokakta kaldıklarını öğreniyoruz.

Bu arada hani Amerikan merkez bankası faizi %0.25 puan falan arttırıyormuş yaa, hani bizim için çok da öenmli görünmeyen rakam, her %0.25'lik artışta "Mortgage" taksidi ödeyen yüzbinlerce Amerikalı evsiz kalıyormuş. (mecaz değil, düpedüz evsiz, sokakta yatıp kalkıyorlarmış)

Anlayanlar için bir belirteyim dedim.........

Tarih: 19 Ocak 2008, 00:35 - İp: 85.***.**5.20
murat_cop
murat_cop (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bu makine bende var satmakdayım 1750 doalr 17-85 kit

Tarih: 19 Ocak 2008, 23:21 - İp: 78.***.**7.82
kuzeyc
kuzeyc (üye)
Adana / Amatör

dün adana mısır çarşısında canon 400d almaya gitmiştim tesadüf canon 40d 1000ytl birtane buldum garantisi devam ediyor..makina temiz almakla almamak arasında kararsız kaldım ilgilen varda elinde 4 makina daha varmış

Tarih: 20 Ocak 2008, 09:26 - İp: 85.***.**4.106
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

pardon istanbul mısır çarsını sandım

#a_hamit' tarafından 20.01.2008 11:49:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2008, 11:46 - İp: 85.***.**3.213
  • 1