killedby
killedby (üye)
Ankara / Amatör

Canon Sx20 Ve Olympus Sp 590 Arasında

Herkese merhabalar, geçmiş bayramınız mübarek olsun ,

biliyorum binlerce kez aynı şeyler soruldu, cevaplandı ama konuya yabancı olduğum için yardıma ihtiyacım var ve paramı pişman olacağım bir makineye harcamak istemiyorum. Durumu özet olarak anlatmak gerekirse:

1- Benim için en önemli konu makro çekimler, düşük ışık performansı da önemli.
2- Genelde balık resimleri çekeceğim için, eğer yanlış anlamadıysa diyafram hızı yüksek bir makine.
3- Kontrol hakimiyeti arıyorum, ileriye dönük kendimi geliştirebileceğim bir makine olmasını istiyorum.
4- Arada manzara çekimlerine uygun.

Bütçem 1000Tl - 1150TL arası. Kompakt bir makine almayı hiç istemiyorum, boyutu hiç önemli değil. Canon SX20 ve Olympus SP 590 arasında kaldım ancak iki makineyi tanımıyorum, Olympus'un 0cm makro özelliği var ama diğeri de Canon yani markaya bağlı kalmak mantıklı mıdır? Lets go digital sayfalarında daha kötü makineye rastlamadım o yüzden güvenemiyorum, bu iki makineyi kıyaslamak baştan yanlış belki de onu bilemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Tarih: 28 Eylül 2009, 19:27 - İp: 78.***.**6.122
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Canon Sx10 ya da panasonic fz28. Bu tür makinelerde mevcut olan makro kaç cm olursa olsun sizi asla tatmin etmez. Mutlaka close up lens gerekir. Ben fz28 ve raynox dcr-250 süper makro lens aldım. Çok da memnunum. Tavsiyem budur pişman olmazsınız.

Tarih: 28 Eylül 2009, 19:59 - İp: 88.***.**0.167
killedby
killedby (üye)
Ankara / Amatör

Sayın bolubeyi yanıtınıza çok teşekkür ederim, hemen Canon SX10, Panasonic FZ28 ve Raynox lensi aradım googleda, fiyat aralığı çok uygun görünüyor her iki makinede 800 civarı ve tavsiye ettiğiniz lensi de 100-150TL arası buldum. Ancak yanlış mı anladım acaba SX10, SX20'nin bir önceki modeli midir? Arada yaklaşık 300TL gibi bir fark var SX20'yi tercih etmemek doğru mu olacaktır? Bir de yukarıdaki verdiğiniz makineler ve lensle çekilmiş örnek resimleri bulabileceğim bir kaynak var mıdır acaba?

Tarih: 28 Eylül 2009, 20:21 - İp: 78.***.**6.122
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Sx10 daha eskidir evet, sx20 nin ne fazlası var bilmiyorum ama 300 liraya değer bir fark olduğunu düşünmüyorum. sx10 ya da fz28 le çekilmiş fotoları burada ya da fotokritik.com da(bu sitede makineye ya da lense göre fotoğraf aratabilirsiniz) bulabilirsiniz. Benim galerimdeki sinek fotoğrafı fz28 ve dcr-250 ile çekilmiştir. Devamı yarından itibaren gelecek takip edebilirsiniz.

Tarih: 28 Eylül 2009, 21:47 - İp: 88.***.**0.167
killedby
killedby (üye)
Ankara / Amatör

Sayın bolubeyi vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim, yanıtlarınızla çok yardımcı oldunuz, kafamda bana uygun olabilecek makine fikri oluştu.
İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılar.

#killedby' tarafından 29.09.2009 13:18:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Eylül 2009, 13:14 - İp: 78.***.**7.52
  • 1