redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Sony Fujı Allak Bullak Oldum

Sevgili dostlar FUJIFILM S9600 almak için çıktığım heyecanlı maceramda yakın fiyatlarda DSLR bulunabildiği için CANON 400D ve SONY Alfa100'ü de listeye dahil ederek işin içinden çıkılmaz bir noktaya vardım. Ctesi günü bizzat sirkecide yaptığım fiyat model araştırmalarımdan sonra sizlere de danışmaya çok ihtiyaç duydum. (Hemen söyleyeyim konuyla ilgili hertür yazıyı forumda okuyorum ama yine de durumumu sizlerle paylaşmak istedim.)
İlk olarak Alfa 100 hakkında sirkeci esnafı ağız birliği etmişcesine hiç iyi şeyler söylemiyorlar.Bunun ticari bir yaklaşım mı yoksa gerçek mi olduğunu sizlerden öğrenmek istiyorum.
400D hakkında söylenecek söz yok zaten. Şimdi durumu şöyle özetleyeyim.
Yola S9600 alma sevdasıyla çıkmış biri olarak eğer DSLR alırsam (ki büyük ihtimal böyle olacak) elimdeki objektif kombinasyonunun bana S9600'de olduğu gibi en azından 28-300 mm 'yi sağlamasını isteyeceğim.
Bu durumda Alfa 100'ün 18-70 ve 75-300 lük modeli çok uygun. Ancak alfa 100 hakkındaki ve özellikle de bu lensleri hakkında kötü sözler Alfa 100 almaya karar vermiş olduğum bir dönemde beni durdurdu.
Canon 400D alayım diyorum. Spot olarak makinayı 18-55'lik kit lensiyle birlikte 1090 YTL'ye buldum. Bütçemin 1600-1700YTL olduğunu düşünerek Sigma yada Tamron 18-70 ve 70-300 Macro alarak 400D ile bu işi bitirmeyi de düşünüyorum.
Bunun dışında 850YTL'ye spot bulduğum S9600'ü de yedek olarak her zaman bir seçenek olarak tutuyorum.
Fotoğrafçılığın zevkini tatmak isteyen biri olarak enstantene diyafram ve ISO üzerinde oynayarak değişik kadrajları yakalayarak S9600 ile bunların zevkine ne kadar varabileceğimi ancak sizlerin tecrübelerinden öğrenebilirim.
Alfa 100'ün iki lensli kitinin fiyat olarak uygun olduğunu düşündüğümde bu makinayı ve bu lensleri neden bu kadar kötülediklerini de açıkcası sizlerden öğrenmek istiyorum. Buradaki yazılarda A100'ü kullananların oldukça memnun oldukları aşikar.
CANON 400D aldığım vakit TAMRON yada SİGMA'nın belirttiğim objektif konfigurasyonlarıyla giriş ve orta seviye fotoğraçılık için her tür açıda (makro,manzara,insan çekimleri,vs.) bende "paramın karşılığını alamadım" hayal kırıklığı yaratır mı?
Son olarak belki çok amatörce yada safça bir düşünce olacak ama S9600'ün 28-300 aralığının hiçbir şartta objektif değiştirmeden rahat kullanım amacı DSLR olmamasına rağmen çok cezbedici geliyor.Bunun yanında S9600'e çeşitli halkalarla daha geniş açı yada daha telefoto açılara ulaşmak da mümkün. Üstelik S9600'ü elinize aldığınıda gerçekten tatmin eden bir gövdesi var.(elbette kullanım rahatlığı sağlayacak kadar tuşlarının olmaması bir eksiklik)
Alfa 100'ü elime aldığımda (400D'den sanırım biraz daha büyük)çok güzel oturdu. Ama 400D'yi elime aldığımda bu kadar güzel bir şekilde elime oturmasa da kullandığım anda profesyonel bir makinayı kullanma farkını resmen hissettim.
İşte böyle dostlar.Çok uzun bir yazı oldu farkındayım ama yine de sizin de enazından birkaç tavsiye nasihat ve benzeri cümlenize ihtiyacım var.

Tarih: 22 Temmuz 2007, 22:24 - İp: 81.***.**7.245
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadasım ,

Soylediğin makineler arasında Canon 400D ve Sony Alfa yı bir kere fuji 9600 dan farklı bir keseye koymalısın.. Canon 400 D için olumlu eleştiriler duyuroum..eger iik makineden birini alacaksan canon al derim....nikon d 80 de düşünebilirsin bu arada ama ben aklını çelmeyeyim... fuji 9600 dslr like bir makine ve seni bir müddet sonra tatmin etmeyebilir.. özellikle gece çekimlerinde canon iyidir.. cmas sensöt kullanır .... onu sigma 2,8 18-70 lens ile kullanırsan çok ktat alacaksın derim..

Tarih: 23 Temmuz 2007, 10:00 - İp: 81.***.**5.133
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

durumda Alfa 100'ün 18-70 ve 75-300 lük modeli çok uygun. Ancak alfa 100 hakkındaki ve özellikle de bu lensleri hakkında kötü sözler Alfa 100 almaya karar vermiş olduğum bir dönemde beni durdurdu.

Ne gibi kötü sözler? Kit lensleri kıstas alarak konuşursak canon 18-55 kit lensin Sony 18-70 kit lensin yanına yaklaşması bile söz konusu değil. Bunu ben demiyorum, bu Canon kit lensi kullanan 100 kişiden 95 i aynısını söyler eminim.
75-300 zaten çok beğenilen bri lens. Fiyatına göre iyi performans verir.
Daha önce de çok yazıldı, Sony yetkili satıcısı olmayanların makineyi kötülediğine ben de bizzat şahit oldum. Onlar nikon der, canon der. pentax,sony ve olympus sık sık arıza yapan, kolay bozulan, kötü foto çeken cihazlar olarak tanıtılır. Neden dediğin zaman mantıklı bir şey söyleyemezler.
A100 'ün eos4500d den bence tek eksiği var, yüksek isoda gürültü . 1600 asada iyi değil özallikle.

Onun dışında bence A100 daha cazip bir gövde. Titreşim önleme filan gibi bir sürü ekstra.

DSLR almayı düşündüyseniz alın, 9600 filan , bunların devri geçti artık. A100 ya da 400d çok farketmez.

Tarih: 23 Temmuz 2007, 18:46 - İp: 88.***.**8.109
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

S9600'ü elbette diğer ikisinden ayrı tutuyorum arkadaşlar. bunu yazımda da belirtmek istemiştim aslında. S9600'ü diğer iki model konusunda çıkmaza düşersem diye yedekte tutuyorum sadece.

400D ve Alfa 100 tercih konusuna gelirsek, anlaşılan o ki makinalar arasında herhangi birini seçtirecek kadar bir fark olmadığına göre objektiflerinin kalitesi ve fiyatları belirleyici olacak benim için.

O zaman şöyle sorayım sorumu:
Alfa 100 Body + 18-70mm + 75-300mm
yoksa
400 D Body + Sigma 70-300mm F/4-5.6 Apo Macro + Sigma 17-70mm F/2.8-4.5

Buarada Sigma'nın bahsettiğim modellerinde ve Tamron'un muadil ürünlerinde AF var mı?
Manuel focusu objektif üzerindeki halkadan mı yapılıyor yoksa bazı canon objektiflerdeki gibi objektifin en önündeki halka takma kısmından mı?

#redfive' tarafından 25.07.2007 14:39:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 14:25 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tamron 17-50 var....En cazip objektif o f/p olarak.

Sigma 17-70,70-300,tamron 17-50 hem sony hem canon uyumlu olarak da üretilmekte.

Sigma 17-70 ve 70-300 kit lenslerle kıyaslanamayacak performans sergiler. Özellikle 17-70. Ama 70-300 sigma sony 75-300 den çok da farklı değil.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 14:35 - İp: 88.***.**3.243
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1. Kim Sony'nin 18-70 kit lensi digerlerinden kotu dediyse halt etmis. Hele Canon'un uzerindeki 18-55 kit lens ile mukayese ediliyorsa, Sony en az bir gomlek ustun. Bu forumda Sony'nin kit lensi ile cekilmis sebil gibi fotograf var. Kit lens konusunda en titiz olan firma Nikon, heleki D40 ve D40x serilerinden sonra kit lensinin digerlerinden azicik ustun olmasindan, bir de ustundeki kocaman "NIKON" logosundan gayri sattiracak bir ozelligi yok.

2. Sony/Minolta 75-300 gayet keskin ve naturel renkli bir lens, fiyat performans olarak ustune yok. Bu kadar ucuza, bu kadar kaliteli Sony/Minolta cami dururken donup de Sigma 70-300'e soyle durup bakmam bile. (tabii fotografta renk tercihin hafif camurumsu kahverengi calmasi degilse)

3. Sony yani eski Minolta, objektif kalitesi ve makinanin ozellikleri acisinda benzer fiyata satilan Canon/Nikon muadillerinden hicbir sekilde geri kalmaz. Hayyam esnafinin kaygilari ancak su cihette olabilir:

a) Sony'nin servis aginin digerleri kadar yaygin olmamasi

b) Sony satisindan digerleri kadar kar edememeleri

c) Stoklarina bir de Sony'i dahil etmek zorunda kalarak daha fazla riske girmek istememeleri.

Ozellikle bu sonuncu madde bana en muhtemel senaryo gibi geliyor.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 18:29 - İp: 81.***.**5.159
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Renk keskinliği ve naturelliğinden bahsetmen çok iyi oldu antika. Zira aslına bakarsan benim için çok önemli noktalardan biri renklerin soft değil canlı ve keskin çıkmaları. Hani bir ara S9500 için renkler çok soft deniyordu ya böyle bir problem yaşamak istemiyorum. Sirkeci Yalçınlarda konuştuğum bir görevli aynı senin dediğin gibi A 100 'ün renkleri çok canlı gösterdiğini söyleyerek işi biraz daha abarttı ve biraz da kötüleyerek üzerinizdeki fıstıkiçi yeşil tshirt A100 ile çektiğiniz zaman çok parlak tam bir yeşil olur ve gerçek rengi elde edemezsiniz dedi.

Karar verme konusunda güzel bir noktaya ilerlediğimi düşünmeye başlıyorum yavaş yavaş.

Net bir soru sorayım:

1- Akşam normal ışıklandırılmış bir caddeyi(flaşsız yada dahili flaşlı) ve yanından şehir içi yol geçen bir kumsalın (yani ayışığı + şehirden yansıyan ışık) (flaşsız yada dahili flaşlı) aydınlık seviyesini düşünün. Bu şartlar altında problem yaşamadan net fotoğraflar çekebilmem için;
(A100'ün dahili flaşının yetersiz olduğu doğru mu ve bu tipteki bir aydınlık koşulları 400D'nin yüksek ISO başarısının etkisi olacak kadar karanlık sayılır?)

2- Normal ışık koşullarında, güneşli bir kumsalda insan manzara ve hareketli nesnelerin durağan görüntülerini çekerken (tabii ki uygun enstantene ayarını yaptığım varsayıyorum) renklerin canlı ve belirgin çıkması için;

3- Amatörce de olsa moda katalog çekimi ve manzara çekimleri için;

A 100 ve 17-70 + 75-300 kit lensleri tecih edilebilir mi?

400D + Sigma(tamron) lensler kombinasyonu ile A100W arasında bir karar vermek gerekse fiyat performans olarak sizlerin düşüncesi ne olurdu?

Bizim forumdaki birçok yazıda kullanıcıları Sigma 70-300 APO'nun başarısından bahsediyor. Sigma 17-70 için de fena şeyler söylenmiyor. Zaten 400D de alsam Alfa 100 de alsam yanında bir 17-55 yada 17-70 gelecek.
Bu durumda 400D(yada Alfa 100) + Sigma 70-300 APO da seçeneklerden biri oluyor.

Yani aslında seçenekler belirli
Makina ya 400D yada A100 olacak.
Objektif de ya A100'ün kit lensleri yada Sigma 70-300 APO olacak.
Birçok arkadaşa göre seçenekleri indirgeme konusunda oldukça başarılıyım sanırım

Sizin konfigurasyon tercihiniz nedir?

#redfive' tarafından 26.07.2007 16:47:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 11:11 - İp: 88.***.**6.101
  • 1