fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Canon&sigma Görüşlerinize Sunulur ?

Araştırdım ettim sonunda, orta bütçeli bir fotoğraf tutkunu olan kendim için şu donanımları çıkarttım. Sizlerin görüşlerine sunuyorum.

Makina: CANON EOS 20D (2689 ytl)

Objektif 1: SIGMA 24-70mm/2.8 EX DG MACRO (806 ytl) (Genel amaçlı: gece-gündüz çekimleri, parti, hatıra, doğa, çevre çekimleri için düüşndüm)
Objektif 2: Sigma 70-300 / 4-5.6 APO DG MACRO (413 ytl)
Toplam: 3908 ytl

Planım şu: önce makineyi ve objektif 1'i alacağım. 2-4 ay sonra maddi durum biraz düzelince objektif 2' yi alacağım.

NOT: Bu donanımları ve fiyatları www.aydinlar.com da buldum. Daha uygun bir yer bulamadim. İstanbul / Ankara için satıcı tavsiyelerine de ihtiyacım var.

#fotoguy' tarafından 02.04.2006 02:23:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2006, 02:04 - İp: yok
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

30D'yi bütün Canon bayilerinde bulabilirsiniz. Fiyatı yeni açıklandı. D200 le rekabet için fiyat düşük tululdu. Türkiye de şu an 30D 1550 euro.
Gece çekimi için hiç tartışmasız Canon. Bu konuda tek. 3200 iso da bile noise problemi yaşamayacaksınız. Fotoğraflarına bakınız. Nikon gece çekimlerinde Canon'un yanına bile yaklaşamıyor.
30D 2.480 ytl. dir. D200 le karşılaştırılan gece çekimlerini görürseniz bütün şüpheleriniz yok olacak. Lens alırken ise şahsi kanaatim ff bir makinada da kullanabilecek olduklarınızı tercih etmelisiniz ki lens yatırımızın boşa gitmesin derim.
Ben de slr almak üzereyim. Hem Canon'un Hem Nikon'un, ikisinin birden bayisi olan bir dükkana gittim. Canon 30D ve Nikon 200D'yi getirtmelerini elime alıp inceledikten sonra birine karar vereceğimi söyledim. Bu hafta sonu birini almış olacağım. Lens işi ise karışık: Ben de araştırıyorum daha lensleri. Fotoğraf kalitesini korkunç bir oranda etkilediği için lens çok önemli. Böyle iyi makinalarla kötü lens kullanmak müthiş bir anlamsızlık olacaktır. Canon'da L serisi lensler tabi ki önce düşünülmesi gerekenler.Bu satın alma rehberi kategorisindeki "iki aydır burayı takip ediyorum" başlıklı konuya bakarsanız bana yardımcı olan değerli arkadaşların verdikleri bilgileri bulabilirsiniz (özellikle dadanagast'ın usanmadan büyük bir lütufkarlıkla verdiği cevapları ki bu konularda takdire şayan bir bilgi birikimi var kendilerinin-buradan yine teşekkür ediyorum ona).

Ben de önce tek lens alacağım büyük ihtimalle gerisini araştırmalarımın nihayetinde düşünüyorum. İnternete bakmayın derim; bayiler her zaman internetteki fiyatların daha altında fiyat veriyorlar, benim kişisel tecrübem bunu gösterdi. Canon'da sadece Erkayalar Nikon'da ise Karfo garantisi geçerli.

Saygılar...

Tarih: 4 Nisan 2006, 12:21 - İp: 212.***.**2.147
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotoguy merhaba..
oncelikle 17-85 hakkinda kotu denen bir yere rastlamadim ben..
crop faktoru 1.6 olan dslr'larin uzerinde cok kullanisli bir araliga sahip.. 35mm'ye gore 28mm'den 136mm'ye gidiyor..
ayrica bir L sinifina alinmamis olmasinin da nedeni, ef-s lensi olmasindan kaynaklaniyor..
yapisinda 3 tane aspheric bir tane de super ud elementi bulunduruyor lens.. yani ef lensi olsaydi, kesinlikle L serisinde olacakti..
kalitesi acisindan da son derece memnun edici.. oldukca keskin bir lens..
IS ozelligi de cabasi.. 3 stop'a kadar avantaj sagliyor..
mesela, dusuk isik sartlarinda diye dusunecek olursak;
bir cekimde 1/200 kullanman gerekiyor cunku tripod kullanmadigindan dolayi..(100mm'de cekim yapiyorsun.. genel olarak, hicbir sarsinti olusmamasi icin, 1/(2xodak uzunlugu) kullanirsin.. yani 1/2x100, yani 1/200'de cekim)
ama iste IS sayesinde 3 stop kazaniyorsun.. ve 1/200 yerine 8 kat yavas shutter secebiliyorsun.. yani 1/25 saniye..(2 uzeri 3)
daha yavas shutter, daha yuksek aperture kullanabilme demek.. daha yuksek aperture de daha fazla alan derinligi olmasi demek..
evet dedigin gibi, yuksek aperture'u olan bir lens alabilirsin gece cekimleri icin.. f/1.4 gibi.. cok isine yarar..
aperture yukseldiginden dolayi da iso'yu yukseltmek zorunda kalmazsin..(f/1.4, f/1.8'e gore iki kat fazla isik almasi demek sensorun; ayni sekilde f/1.8, f2.8'e gore 2 kat, f2.8 de f/4'e gore iki kat hizlidir.. yani f/1.4, f/4'e gore 8 kat fazla isik alir.. yani 8 kat yavas shutter kullanabilirsin.. 1/50 veriyorsa kameran f/4'de, f1.4'de 1/400 verecektir..)
ama iste her biri bir baska arti.. komple bir sistem olarak dusun.. biri olmadan digerinin olmasi bazi durumlarda yeterli olmuyor..
.....
her iki makineyi de deneyecek jeyon.. denedikten sonra seciminin 30d olmasi biraz zor acikcasi.. cunku d200, gercekten bir gomlek ustun bir makine 30d'ye gore..
ama diger yanda, 30d'nin iso1600-3200'de ustunlugu var ve her pixelin keskinligi biraz daha fazla deniyor..(ki iso 1600-3200'de canon'da da olsa fazla kullanmak istemeyeceksin kanimca.. ve her pixelin keskinligi konusu da kullanilacak lense bagli olarak degisir.. ve d200, bugunun en keskin goruntuleri verecek kameralarindan birisiymis..)

eger ki cok fazla aman cok keskin olsun gibi saplantilarin yoksa, d200 ve 18-200 VR yeterli olacaktir.. veya 30d ve 17-85 IS..
ama ki dersen ki, cok keskin goruntuler alayim; o zaman her iki lens de zaten sana en iyisini veremez..
genel olarak nikon'un lensleri biraz daha pahali.. L serisinde olan ama aperture'i f/4 olan lenslerin fiyatlari makul.. (nikon'da f/4 olan ama ayni zamanda da D serisi olan lens yok.. hepsi f/2.8 ve fiyatlari iki-uc kat daha pahali f/4 L'lere gore..)
30d ile canon 17-40 f/4 L, canon 50mm f/1.4 ve canon 70-200 f/4 L cok guzel bir set olur.. cok da keskin sonuclar alabilirsin..
d200 ile de sigma 18-50 f/2.8 alabilirsin mesela.. yine cok iyi bir lens.. ve paraya kiyip bir tane de 70-200 VR aldin mi, yeme de yaninda yat artik.. ve tabii ki yine nikon 50mm f/1.4 de alabilirsin sete..

.................
fakat bence hemen aman cok sharp olsun durumlarina girme.. cunku bir kere girdin mi bir daha hicbir ucuz lens seni kesmez..
d200 ve 18-200 VR veya canon 30d ile 17-85 IS cok iyi baslangic bence..
tabii sen bilirsin..

not: sigma 24-70 f/2.8'di bahsettigim lens.. zoom yaparken cazir cuzur sesler cikariyordu lens.. canon'un lensleri gibi sessiz degil kesinlikle..
sigma 10-20 ise bambaska bir lens.. gercekten harika sonuclar veriyor.. ele cok iyi oturuyor.. yapisi da harika..

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:57 - İp: 62.***.**2.10
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,

Sigma 24-70 f/2.8 EX DG de HSM yok. HSM bildiginiz gibi canon'dakki USM ye denk bir olay. Dolayisi ile netleme olayinda hem hafif gürültülü hemde yavaş. Zaten bu lensle ilgili yorumlara bakarsaniz hemen hemen herkesin dile getirdiği bir konu bu. Aslinda gerçekten çok ilginç f/2.8 de EX sınıfında olan bir lensin HSM olmamasi. Ama bu sınıfta rekabet hat saffada olduğu için belkide Sigma fiyatı daha aşalara çekmek için böyle bir girişimde bulundu.

Bu sınıfta dedigim gibi cok iddali lensler var mesela Tamron 28-75 f2.8 XR Di veya Canon'un L modeli. Bende şu aralar bunlardan birini almak üzere olduğumdan açıkcası baya bir araştırma yaptım, çekilen resimlere filan baktım. Görüntü kalitesi olarak çok az bir farkla en iyisi Tamron gibi görünüyor. Canon 24-70 f/2.8L ile rakibi Sigma kalitede başa baş gibi.
Aslında 3 lensde çok iyi. Dadanagast'in Sigma hakkındaki yorumları beni biraz şaşırttı açıkcası. Tamron'un burada rahat bulunamaması ve 28mm den başlaması ayrıca Canon'un çook pahalı olmasından dolayi Sigma bence tercih edilebilir. Biraz daha hafif ve daha sessiz bir netlemesi var diye Canon'a iki misli para vermeyi açıkcası ben mantıklı bulmuyorum.

Sigma'nın bir diğer artısı ise yeni modelinin macro çekim yapabilmesi. Ayrıca f/2.8 de 28mm hariç gayet keskin sonuçlar verdiği f/4 de ise keskinlik ve renk olarak L serisininde üzerinde olduğunu söyleyen insanlar var. Sonuç olarak bu şekilde farklı yorumların olmasını açıkcasi anlayabilmis degilim, Dadanagast belki senin kullandigin cihaz ile lens arasinda bir uyumsuzluk vardi, yada sorun baska birseyse detayli yazman bizim ozelikle su aralar benim acimdan hayati olabilir

Tarih: 5 Nisan 2006, 12:55 - İp: 213.***.**5.69