st2537
st2537 (üye)
Kastamonu / Amatör

Canon S5 mi Eos350 mi Almalıyım?

Bu iki makineden birini alacak gibiyim.Seneye özellikle F1'de güzel fotoğraflar çekebileceğim bir makine olsun istiyorum.Bu sene arkadaşımdan aldığım Sony T100 ile araçların fotoğrafını net bir şekilde çekemedim.Başka marka ve model önerilerinize de ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 8 Eylül 2007, 23:29 - İp: 85.***.**7.147
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

F1 ise tabiiki 350...

Tarih: 9 Eylül 2007, 13:09 - İp: 88.***.**4.39
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

İki makina farklı kategorideler... Eğer fotoğrafçılık konusunda tecrübeniz yoksa...(bu iki makinayı kıyaslattığınıza göre bir parça acemilik var gibi) Kesinlikle Canon S5 ile işe başlamanızı tavsiye ederim...

F1 de iyi fotoğraf çekmeye gelince... İyi fotoğraftan kastınızı anlamadım...Yani hızlı giden arabaları net bir şekilde hızlı enstantanelere sıkıştırmaksa her iki makinanında performansı biri birine yakın olur...Yalnız bu makinalardan SLR olan tabiatı gereği daha hızlı tepki verir yani saniyedeki çekim hızı bakımından...

Yok eğer zoom yapmak istiyorsanız Canon S5 in üzerinde 450 mm ye yakın zoom var...Bildiğim kadarıyla f değeri de çok iyi... SLR makina almakla iş bitmiyor... Önce gidip hem 450 mm hızlı bir telefoto lensin fiyatını sorun da ondan sonra karar verin...

Canon S5 bütün manuel kontrollara izin veren üstün teknik özellikleri olan.. Üstüne üstlük babalar gibi video çeken bir makina...

Önünüzde hemen hemen üç yol var...

1. SLR lie makina alıp hızlı ve ucus bir biçimde kaliteden de çok ödün vermeden fotoğraf (ve hatta video ) çekmenin keyfini çıkarmak....(Ucuz zevkli kolay bir yol)

2. SLR makina alıp, lenslerin çok pahalı olduğunu makinanın kullanımının ve taşımasının okadar kolay olmadığını ve yüzüne bakılır fotoğraflar çekmek için epey bir zaman harcanması gerektiğini öğrenip bu işten soğumak...(Pahalı ve kötü olan yol)

2. Fotoğrafçı olmak... Azimle mermeri deler insan.. Değil mi ama.. Bir SLR makina binlerce dolarlık lensler, taşıması ağır va zor ekipmanlar ve bir o kadar da zevkli sbir uğraş sizi bekliyor... Acele etmeden bol bol fotoğraf çekerek aşılacak bir yol...(pahalı meşakkatli fakat sonunda belki de en zevkli yol)

Bu yollanrdan hangisini çıkacağınızı, bütçeniz, hedefleriniz ve zaman ayırma durumunuz ve tabii istek ve arzularınız belirler...

Son tahlilde "Ben seneye F1 de iyi fotoğraf çekmek istiyorum" tam olarak bir hedef olarak kabul edilemez ama... Nihai hedef buysa SLR dünyasından uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim...

Uçak kullanmaya boeing 747 ile başlamanın anlamı yok....

Kolay ve zevkli ve ucuz yolla başlarsınız ve tecrübeleriniz arttığında gider SLR alırsınız...

Kararınızı verirken SLR makinaların göz alıcı kocaman gövdelerine buradaki forumlarda düzülen methiyelere,uçuk fiyatlarına, kısaca karizmalarına bakarak vermeyin çok yanılırsınız... Gidin çekilen fotoğraflara bakın.... Ona göre karar verin...

Tarih: 9 Eylül 2007, 13:40 - İp: 88.***.**9.54
st2537
st2537 (üye)
Kastamonu / Amatör

Acemilik var evet.Az çok bilgim olsa hiç tereddüt etmem Slr alırım.En iyisi kompakt makine ile başlayıp biraz ilerleme kaydedeyim.İlginize teşekkür edrim

Tarih: 9 Eylül 2007, 19:12 - İp: 85.***.**2.153
  • 1