buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Canon S5

http://www.dpreview.com/news/0705/07050703canons5is.asp

LCD büyümüş, diğer her şey aynı.

yin 36mm den başlıyor ve yine 12x zoom sunuyor.

rakipleri 28-31 mm gibi geniş açı sağlıyordu ama canon 36mm de ısrarcı.

çok umutuydum bu cihazdan ama rakiplerinin epeyce gerisinde kalan bir makine kesinlikle....

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:09 - İp: 88.***.**1.160
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Aslında ben bu makineden çok umutluydum. slr-like sınıfının öncü makinesidir ne de olsa. Rakipleri iso konusunda fersah fersan yol açmışken, objektif aralıklarını basit kompakt makine aralığında kurtarmışken, night shot gibi ekstra özellikler kullanmışken s5 in daha fazlsasını verip piyasa liderliğini koruyacağını sanıyordum.

Ama canon objektife dokunmamış, iso konusunda birazcık iyileştirme yapmış....
Makine 1 noktalı AF sunuyor hala.....Rakipleri 9 noktalı AF yi kullanıyor.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:27 - İp: 81.***.**7.49
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

bende inceledim dediğin gibi iyi bir değişiklik sunmamışlar yeni s5 için ancak hız olarak dıgıc3 kullanmışlar biraz şekil ıso olayını düzeltmişler ancak 400 ıso dan sonrası nedir başarısı onu testlerden sonra daha netice alıcaktır diye düşünüyorum.birde perde hızını arttırmışlar yani eskisinden hemen hemen hiç bir farkı yok.ancak ıso daki problemi aşmışlarsa bence herşeye değer ve alınır bir makine olucaktır

Tarih: 7 Mayıs 2007, 12:40 - İp: 212.***.**7.202
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu konuda Sony çok zekice bir iş yaptı bence, H serisini komple değiştirdiler, H9 artık slr-like değil bence...Kendi kategorisini yaratcak bir cihaz.
Yarının kompakt makine anlayışını yansıtıyor, bol eğlence, HD TV çıkışı, night shot gibi oyuncaklar, devasa LCD, tatminkar resim kalitesi, dev zoom aralığı ve canlı renkler.

DSLR fiyatları çok düştü, işte 1000 liraya k100d, d40 gibi şahane dslr ler almak mümkün.

Bence dslr-like kavramının anlamı kalmamıştı. İyi resim isteyen gider ka100 d, d40 alır. Bir de 70-300 alır tepe tepe kullanır.

Sony bol özellik sunan makineyle bunu çok iyi sezdi bence. Satış rekorları kırabilir.

Ama şu var, ben 28-280 gibi daha mütevazi bir objektifle ve büyük sensörle ve de daha ağır başlı bir gövdeyle görmek isterdim bu makineleri. Ama dediğim gibi dslr benzeri olmak artık para etmiyor, dslr ler çok ucuz çünkü.

Zaten sırf bu nedenle ne alayım diye soranlara dslr al, uğraşamam diyorsan H9 al diyorum...

Canon bence piyasayı iyi okuyamadı...

Ayrıca s3 ten çok farklı değil. Hala tek noktalı AF, hala 36mm den başlayan objektif , nereye kadar?

Tarih: 7 Mayıs 2007, 14:40 - İp: 81.***.**7.49
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Buffaloya katılıyorum Canon Piyasayı iyi okuyamadı fakat bunu çıkartırken neyi düşündü acaba?

Biz nasılsa Canon'uz bizim mütevazi bir kullanıcı kitlemiz var onlar alsa bile yine biz lider oluruz düşüncesi mi acaba?
Sanırım böyle geleneksel bir kafaları var.
Aynı şeyi a510 ve a520'den sonra bozdukları a5xx serisi gibi.

Halen 85bin piksellik 2 inch lcd ekranlar koyup insanlara hafifi ışıkta kör oldgum muamelesi yaptırıyorlar.

Kendilerini çok ağırdan satıp Canon ismine güveniyorlar kanımca.

Ama kullanıcı bilinçleştikçe hepsi yola gelecektir. E be kardeşim bari 15x yapta sözde bi benzerliğin olsun diğer rakiplerinle. İsoyu ve geniş açı olayını geçiyorum bari optik zumu biraz arttır

Rekabet arttıkça çıkarttıkları makinalardaki özelikler azalıyor mu anlamadım gitti

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:51 - İp: 88.***.**4.201
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Çok şaşırdım hala şaşkınlığım geçmedi.
Sanki bi an amatör markalar gibi teknolojiyi geriden takip eden bi makina olarak algıladım. Sanki ellerinde s3'den kalma 2.5nich sensörler ziyan olmasın diye yeni çıkan makinaya takıyormuş gibi sıradan bi iş yapmışlar.

Bilmiyorum ama bunu ancak bilinçsiz insanlara satarlar herhalde.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:54 - İp: 88.***.**4.201
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hala süslü bir s2 bu. BEn asıl pro 2 yi bekliyorum. Ama sanırım çıkaracak gibi değiller. Bunu niye çıkardılar acaba.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 16:46 - İp: 88.***.**4.209
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Pro2'yi çıkartacak kadar yenilikçi olacaklarını sanmıyorum. Sony ve olympus'un 15x modellerine bile rakip olarak bunu çıkartabiliyorsa Sony R1 gibi bir makine karşısında makine çıkartacaklarını sanmıyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 17:23 - İp: 88.***.**3.108
fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

El-insaf ya. o kadar bekledim canon s3 ten sonraki modelini, çıksın onu alayım diye düşünüyordum, ikisi arasında neredeyse hiçbir fark yok,ayıp ama yahu hayallerimi suya düşürdü canon, ama artık karar verdim h9 alcam inşaallah, hele bi türkiyeye gelsin,

Tarih: 7 Mayıs 2007, 17:48 - İp: 81.***.**5.54
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Çok ilginç yaa S2 bilmem ne zaman çıktı ama ilk bakışta bunun ondan bariz bir farkı yok.Pazarbeyin de dediği gibi süslü S2

İso 400 de çekmişim ya da çekmemeişim ne farkeder...Sahi Canon dslr piyasasında da mı böyle hatalar yapıyor ki ? Ya da birileri bizi yanlış yönlendiriyor Canon un her makinası süper mi (pek bi saçma oldu bu sonuncusu)

Tarih: 8 Mayıs 2007, 04:50 - İp: 144.***.**2.110
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlardan bazılarının dediği gibi slr-like kavramı iyice köşeye sıkıştı...ucuz ve kucuk body li kolay kullanımlı dslr ler varken bit kadar sensörle hangi 8mp ssunuyorlar anlamıyorum...

evet bencede sony bu sıkışmayı daha önceden sezip R-1 diye bir segment çıkardı...ve artık hemen hemen her bir kaç çantadan birinde yedek makina olarak yer alıyor...

mavi izci arkadaşın dediğine cevap verirsek evet canon özellikle giriş seviyesinde ki makinalarında bu aldatmacayı yapıyor...

30d un 20d den ne kadar üstün yanı varki...
400D nin 350D den bir farkı olmaığını herkes neredeyse kabul ediyor...

ah eskiler gene sizi yaad edeceğim...
tamcit plavımı derdiler bu duruma ne)))

Tarih: 8 Mayıs 2007, 19:32 - İp: 88.***.**4.190