dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Canon İki Yeni Lens Duyurdu

TIKLA

Canon 200 mm f/2 ile Nikonun atağına karşılık verdi...Nikonun geçtiğimiz aylarda duyurdu titreşim engellemeli uzun odaklı objektifleri, bir çoğumuz için spor muhabirlerini hedef alıyor şekl,inde yorumlanmıştı ve doğruyduda...

Sanırım Canon bu alandaki üstünlüğünü nikona kaptırmak istemiyor...çok zor ışık koşullarında dahi çekim yapılmasına olanak veren f/2 cidden müthiş bir diyafram seçeneği...

diğer yandan nikonun üstünlüğünün açıkça belli olduğu yaban hayat ve belgesel fotoğrafçılığında ise canon bende varım demek ister gibi...800 mm 5.6 diyafram

İki Lens de USM ve L

USM:Ultra sonic motor...yani objektif içerdinde AF motoru var...hızlı, sessiz ve doğru netleme için...

L : Canon'un en üst seviye optiklerine verdiği isim...

sonuç iki lensde çok pahalı olacak ve bizi aşacak

Tarih: 16 Ekim 2007, 16:47 - İp: 195.***.**6.229
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Buffalo,

Tamam dedigin dogru, Nikon D3 ile arayi kapatacak hatta D2x ler satilmaya basladi 2000 avro seviyelerinde,herkes kasim ayini bekliyor.

Ama benim son fuarda sahit oldugum; bu objektif fiyatlarinin artik ust seviye prolari bile rahatsiz etmeye baslamasi,hatta gazatelerden bile miriltilar yukseliyordu fuarda.

Sonucta objektif lazim objektif,makinalar bir yere kadar.

Tarih: 17 Ekim 2007, 15:33 - İp: 88.***.**2.47
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

D3 konusunda haklısın puf puf böreği...

Feci toparlayacak nikonu, ama nikon gerçekten sağlam toparlanmak istiyorsa..

canon 5D ye rakip olacak nispeten ucuz bir FF DSLR daha çıkarmalı...

Ve cancaner'in dediği gibi Lens Fiyatlarını aşağıya çekmeli...

Ayrıca Lens çeşitliliğini de gözden geçirmesinden yarar görüyorum

Anlamadığım bir iki nokta var..neden nikon lens konusunda bu kadar tembel...

Eşşek gibi lensler üretebilen bir marka olmasına rağmen adamlar direkt yatıyor ya..anlamak mümkün değil

Tarih: 17 Ekim 2007, 16:16 - İp: 195.***.**6.229
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

erdem kişisi, nikon un kendine has kemikleşmiş bir müşteri çevresi vardı ve nikon tartışmasız efsaneydi, gerçi halen de bir efsane , yaşayan efsane ....
nikon sanırım o müşteri çevresinin sadıklığı konusunda fazla iyimser davrandı ve bazı şeyleri ağırdan aldı, sonra canon a ciddi kaçışlar olunca işin ciddiyetini anladı. Konu dijital ve kimsenin filmli SLR makinelerin romantizmi uğruna servet harcayacak parası yok. koca koca firmalar elektronik devriminde yeterli atılımı yapamadığı için nalları diktiler.

gerçi ortalık fena şenlendi bu aralar. nikon sol gçsterip D3 vurdu, d300 gibi bir şey yaptılar, marslı olabilir o makine.

canon mark larına,40d sine objektiflerine güveniyor.

pentax 60-70 lerdeki karizmasını henüz kazanamasa da k10d ile sağlam bir dönüş yaptı.

sony çok ciddi olduğunu ortaya koydu.

olympus bu gün 4 tane objektif bir de dslr duyurdu ki özellikle objektifler çok çok iyi.

Tarih: 17 Ekim 2007, 16:42 - İp: 81.***.**7.49
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Dediğin gibi Hakan abi herkes şu ara harıl harıl çalışıyor. Yeni makineleri ve yeni lensleri çok sık duymaya başladık.
Böyle bir zamanda işi ağırdan almak veya elindekinle yetinmek büyük akılsızlık olur kanımca. Biz 800 dolardı 8000 dolardı diye konuşuyoruz ama bu rakamlar onlar açısından milyon dolarları bulabiliyor. Bu rakam doğru bir hareketle kar olur, yanlış bir hareketle de zarar olurki kimsenin şu an zarar etmeye tenezzülü yok.

Tarih: 17 Ekim 2007, 18:10 - İp: 85.***.**7.215
okankaya
okankaya (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar..nikon lens konusunda barttığınzıu kadar geride değil..
zira gecen ay 5 objektif ıkı makınayı aynı gün duyurdu...
sizin bahsettiğiniz ihtiyaçları karşılayabilecek özellikle objektifler ve makınalrdı...

e bu gun canon un duyurduğu 200 F:2 ninz aten nikon da karşılığı var..
200f:2 vr..

ki zaten ff uyumlu yeni nesil nano kristalli.. objektiflerinin çıkacağınıda duyuyoruz..
70-200 f-4 objektif bana açıkcası pek cazip gelmıyor..
80-200 gibi harika bir objektifi var nikon un --800-850 doalrlarda ıkınci ali alınabiliyor ve 2.8 sabit..

canon 24-70 l serisi çıkarmıştı.. aradan çok geçmeden 28-70 2.8 geldi..
24.70 in bazı konularda kusurlu üretildiğini bir başka mecrada bir canon çalışanındna dinlediğimi hatırlıyorum..

fiyatlara gelirsek..
evet isteriz 14-24 ü nikon 1000 doalra satsın..
ama 500 doalrı kımse hayal etmesin...

canon u fiyatta eleştirecek olursak euro bazında oluşu dahi kur farkındna ülke için bir zarar...
D2x çıktığında nikon un fiyat politikası olarak amerikadakı satış fiyatının aynısı uygulanması kararlaştırılmıştı..

aynı şeyi D200 de de yaptılar.. belki 150-200 doalr oynadı..

ama gönül daha ucuza kamyonla para vermedne ürün almak ister elbette..

Tarih: 17 Ekim 2007, 21:57 - İp: 81.***.**4.155
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Nikonun sanırsam diğer bir avantajıda Canon'dan farklı olarak;

Manuel lensleride kullanabilmek...

eski sağlam manuel lensler, benim dediğin nikon Dslr de kullanılıyor. Canonda böle bir avantajınız yok.

Eğer analogdan geliyorsanız ve eskiden birikmiş Af olmayan manuel lensleriniz varsa nikon'da kullanabilirsiniz...

ama hakan haklı, Nikon cidden kendine çok güvendi. Fotoğrafçılığın hızlı değişimine ayak uydurmak konusunda belkide bilerek yavaş davrandılar.

Daha öncede demiştim, sanki gelişmeleri kenardan takip ediyorlar ve "hmmm hmmmmmm" diyorlar, zamanı gelincede çocuğu koyuyorlar (D300,D3)

Anladığım kadarı ile Eski kemikleşmiş müşterilerinin, hafif muhafazakar tutumlarına nikon da ayak uyduruyor.

Lakin bu işin böyle gitmeyeceğini anladılar ve D40 ile D40X i çıkarıp deli gibi kar ettiler...

Kazanılan parayla başka yerlere yatırım yapacaklar sanırım...

80-200 görüşüne ise katılmıyorum.

Acilen Nikonun en az 70-200 2.8 vr kalitesinde ama daha ucuz sabit f/4 lük lensler çıkarmalılar

Yine Canondaki 17-40 L nin karşılığı bir Lens mutlaka çıkarmalılar..

Nikonda 17-55 2.8 var ki, fiyatı 1400 dolar felam, hadi bilemedin 1250 1300 olsun. Optik kalitesi tartışılmayacak bir lens.

Ama diyelimki D200 aldım Yada D300 ne takacam önüne ? 18-70 mi ??? 18-135 mi ?? 18-55 kit lensi hiç katmıyorum bile listeye

18-200 VR ise hiiiç bana göre değil..o ne öle yaw DSLR like objektifleri gibi...Şahsi Kanaatim böle bir lens alacaksak neden DSLR aldık demezler mi adama ?

İşte bu yüzden benim gibiler ya sigmaya yada Tamrona yönelmek zorunda kalıyorlar.

Analog sistemlere yada FF lere uygun çok sağlam bir lensi var nikon'un 24-85 f/2.8-4 fiyatıda 500 dolarlar seviyesinde...burdan bile nikonun crop faktör denen şeye bakışını anlamak mümkün.

Bu lensi crop faktörlü makinada kullanırsanız geniş açı hayal olur, bu yüzden 17 yada 18 mm lere inmeniz gerekirki, nikon da bu alternatifiniz eğer kalite istiyorsanız çok kısıtlı hatta yok gibi...

Nikon 2500 dolar seviyesinden FF bir makina çıkarsa o kadar güzel lensleri var ki

Örnek : Nikkor AF-S 24-120mm f/3.5-5.6G IF-ED VR

Vs. vs. vs.

Tarih: 17 Ekim 2007, 23:26 - İp: 88.***.**6.167