edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 400d Ve Olympos C-500

Merhaba,

Başka bir forumda okudum. Orada sormak yerine burada sormayı uygun gördüm.

Yaklaşık 2 Yıl önce aldığım Olympos C-500 Digital fotoğraf makinam var. ([url]http://www.photographyblog.com/reviews_olympus_c500_3.php[/url]) Portre çekimlerinde ve manual ayarlarda çok uğraşmama rağmem arka planı flue yapamadım. Yani nesneyi vurgulayamdım. Bende Canon EOS 400D ([url]http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1344/show.html[/url]) satın aldım. Daha elime ulaşmadığı için iade etme şansım var.

Okudum forumlarda herkes Canon EOS 400D 18-50 (kit lensmiş sanırım) kötü olduğundan bahsetmiş. Profesyonel bir kamera olduğu için mümkün olacağını sanmıyorum ama herkes kötü dediği için Olympos C-500 lensinden de kötümüdür ?

Yazımı okuyan tüm arkadaşlar ikisi aynı kategoride değil diyeceklerdir. Değildir tabi birisi 500 YTL birisi 2.000 YTL arada 1.500 YTL fark var. Satın alırken fiyat farkı dikkatten kaçacak kadar küçük değil. Ben özellik kıyaslamıyorum !

Nerede çekeceğimi soracaksanız. Ağırlıklı evde ailemi çekeceğim. Arada bahçede 1-2 fotoğraf çekerim. Arkadaş, gezi vs... fotoğraflar çekeceğim. Uçan kuş, böcekler ile bir alakam yok. Anıları en güzel şekilde resmediyim yeterli.

Canon C-500 den memnun olup olmadığımı soracak olursanız. Genel olarak memnunun. Noise sorunu var biraz. Onu bazı bilgisayar yazılımları ile düzeltiyorum. Genelde manual kullanıyorum. Flash fazla kullanmadığım halde sonuçlar oldukça iyi. En önemli eksiği arka planı flue yapmaması. Gerçi yakın mesafeyi odaklayarak sonra gerçek odağa çevirerek kısmen yapıyorum. Fakat istediğim sonucu vermiyor.

Bir çok yerde okuyorum. Fotoğraf makinası değil fotoğrafçı önemlidir diyen. Kesinlikle katılmıyorum. Onu diyen kişilere amatör analog bir fotoğraf makinası vereceksiniz. Alsın alabiliyorsa istediği sonuçları. Alamaz !
Gelişmiş fotoğraf makinasından yarar gelir. Zarar gelmez.
Ayrıca analog almak aklıma yatmaz. Zaten Zenit'in analog bir kamerası var müzelik (1993 yapımı). Daha eskisi perde altına kafa sokulan ayaklı fotoğraf makinasıdır. Madem analoglar iyi. O zaman perde altına kafamızı sokacağımız 100 yıllık bir makina almak icap eder. En iyisi odur.

Saygılar

Not: Sorum arada unutulmasın tekrarlayacağım

[QUOTE]Okudum forumlarda herkes Canon EOS 400D 18-50 (kit lensmiş sanırım) kötü olduğundan bahsetmiş. Profesyonel bir kamera olduğu için mümkün olacağını sanmıyorum ama herkes kötü dediği için Olympos C-500 lensinden de kötümüdür ?[/QUOTE]

#edemirci1' tarafından 31.05.2007 18:50:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 16:54 - İp: 88.***.**0.70
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

hayır daha kötü değildir...

iki makinayı karşılaştıramazsınız...

18-55 kit lens canon'un diğer lenslerine oranla daha kötü bir lensdir....

lakin elindeki kompak makinanın lensinden daha kötü olacağını sanmıyorum....

ama 400D yi eline aldığında büyük ihtimalle...daha iyi fotolar çekemeyeceksin...dslr makina ile çekim yapmak bin kat daha zordur kompaklara oranla....

sana benim tavsiyem...dslr-like bir makine alman

panasoniz FZ50
Conan S3 is
Sony H9

çok daha iyi bir alternatif...

Tarih: 31 Mayıs 2007, 17:20 - İp: 193.***.**8.218
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba dunesea,

"18-55 kit lens canon'un diğer lenslerine oranla daha kötü bir lensdir.... "dunesea

Tarihi cümleni söyledin. Altın gibi bir cümle oldu bu şimdi benim için.

İsterse 10.000 kat daha zor olsun. Hatta benim bütçem çok daha geniş olmuş olsa daha pahalısını ve daha fazla ayar gerektiren bir cihaz alırdım. Çünkü daha sonra "aaa bu özellik yokmuş" demek istemem. Yazımı tekrar okursanız bu yazılarım ile daha fazla pekişecektir.

"daha iyi fotolar çekemeyeceksin." dunesea
Çekerim. Yeter ki biraz zaman ve ailem yanımda olsun.
Babaannem ve dedemin değişik kareleri.
Babaannem bütün gece bilgisayar ile uğraşmış sonunda bir işlem için bırakmış gibi duruyor.

Dedemin masum duruşunda hınzır bir çocuk bakışı var sanki.

#edemirci1' tarafından 31.05.2007 18:41:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 18:32 - İp: 88.***.**0.70
akyolfigen
akyolfigen (Üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba bende canon d 400 almayı planlıyorum.doğa fotoğrafçılığına gönül verenlerdenim.Sizin sorunuza yanıt yazamayacağım ama size başka bir soru soracağım canon d 400 den memnun kaldınız mı? şu an piyasada 1000ytl civarı sanırım sizce bu fiyat uygunmudur?İlgililerede buradan duyurulur acil fikir almam gerek

Tarih: 14 Şubat 2008, 04:48 - İp: 217.***.**3.20
  • 1