eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Canon Eos 350d Or Nikon D50 Or A200

Merhaba arkadaşlar...

Ben profesyonel değilim, ne resmi çekeceğim konusuna gelincede; ne bulursam onu

Para konusunda bu 3 makine için sorun yaşamıyorum... Biliyorum belki Konica-Minolta A200 DSLR-Like bir makina ama yinede sormak istedim... Seçeneklerim içinde mevcut kendisi...

Gelelim sadede! Ben bu 3 makinadan birini tercih edeceğim, dediği gibi manzara-portre-doğa-spor gibi bir özel çekim alanım yok... Belki çoğu zaman hatır foroğrafları ve macrolar çekeceğim...

Canon 8 Megapixel, aynı şekilde A200 de öyle, tabii sensörler arasında dağlar var Ama Canon'Wu alırsam kit olarak alacağım 18-55mm f/3.5-5.6 lens ile yani... Biliyorum LCD ekranı falan küçük ama ne yapalım

A200 kousunda canımı sıkan tek ama tek nokta var Sensör boyutu Sensör boyutu SLR ler gibi yada R1 gibi olsa anında alırım... Sanırım bu ne istediğimi az da olsa özetliyor...

Bana ne önerirsiniz genel fikir olarak?

Tarih: 31 Mart 2006, 12:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neden r1 almazsin peki?

r1 da cok guzel bir makine..

......

bence ileride kendine iyi lensler alabileceksen, dslr al.. 350d veya d50 farketmez..

ama ki lensler icin fazla para ayiramam dersen; ben olsaydim, tercihimi R1'dan veya A200'den yana kullanirdim..

Tarih: 31 Mart 2006, 18:52 - İp: 62.***.**2.10
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

eserburak selamlar,
ben yaklaşık 3 aydır minolta A200 kullanıyorum,merak ettiğin bir konu varsa a200 ile ilgili cevaplamaya çalışırım.
fotoğrafları eğer küçük boy bastıracaksan pcde de izlerken tam boy olarak izlemeyeceksen bir dslr ye bence hiç gerek yok,kalite farkı çok zor anlaşılır. dslr işi biraz profosyonel kaçıyor,ama fotoğrafa gönül verdiysen dslr alacaksın başka yolu yok.
kendi çektiğim bir macro fotoğrafı koyuyorum

Tarih: 31 Mart 2006, 21:21 - İp: 85.***.**7.222
onderaydin
onderaydin (üye)
İzmir / Amatör

illa slr dersen a200 yerine dynax 5D yi al derim.

Tarih: 31 Mart 2006, 22:27 - İp: 81.***.**7.76
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Ben de dadaya katılıyorum. eğer bu işe sürekli para ayırıp iyi lensler alabileceksen DSLR en güzeli. Çünkü yıl sonra body ni satınca tüm o lensleri yeni 15Megapiksellik (mesela) bodynde kullanabileceksin..

Ama lense hiç para veremem dersen bence de R1 al.

Tarih: 1 Nisan 2006, 10:50 - İp: 81.***.**9.149
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

bmadran o lensleri ileride kullanabileceğini pek sanmıyorum neden dersen,ileride her marka fullframe sensore geçince şu andaki digital makineler için olan lensler kullanılamayabilir,onuda düşünmek lazım.

sony r1'i yeirnde olsam hiç düşünmezdim,ama bu forumda çok sempatizanı var, yinede sen bilirsin.
dediğim gibi fotoğrafı pc de 1024 vb çözünürlüklerde izlerken dslr mi çekmiş compact mı çekmiş anlamak inan çok zor,ama oturup fotoğrafı 8 mp olarak açarsan ve detay arayım dersen dslr alacaksın.

#magnat' tarafyndan 01.04.2006 11:24:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2006, 11:20 - İp: 85.***.**7.222
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

magnat aslinda cok onemli bir noktaya deginiyorsun.. %100 boyutunda bilgisayar monitorunde incelemek..

"fotoğrafları eğer küçük boy bastıracaksan pcde de izlerken tam boy olarak izlemeyeceksen bir dslr ye bence hiç gerek yok,kalite farkı çok zor anlaşılır. dslr işi biraz profosyonel kaçıyor,ama fotoğrafa gönül verdiysen dslr alacaksın başka yolu yok."

ayni sekilde bendeki 2 megapixellik compact da harika gorunuyor bilgisayar ekraninda..
ama ki iste alinacak print boyutu dusuk olur..
tabii ki cogumuz fotograflari bastirmiyoruz bile.. sadece bilgisayarin karsisindan bakiyoruz..

ama ki ayda yilda bastiracak olursak da, kaliteli kamera ve lensi olmasinin faydasi cok yuksek..

giris seviyesi dslr'lar aslinda profesyonele kacmiyorlar.. ozellikle amatorler icin cikartilan dslr'lar bunlar.. 350d, d50, d70s, konica 5d gibi..
...
gonul verme konusunda sana katiliyorum..

son olarak birsey eklemek istiyorum.. bahsedilen tum bu makineler a3 boyutlarinda bile harika printler veriyorlar.. 350d, d50, a200 veya r1..

ama ki kullanim farklari olacaktir kameralar arasinda.. eger ki optik vizorden bakmak istiyorsan dslr, hayir, evf'den ise dlsr-like alacaksin..
dslr alinca, herbirsey hizli olacak.. neyse..

...........
sensor boyutu tabii ki cok onemli bir faktor.. a200'un sensor boyutu seni uzaklastiriyorsa, yapacagin ya r1 gibi buyuk sensorlu bir makine almak ya da bir dslr almak..

her zaman soyledigim gibi, bir dukkana gidip makineleri deneme imkani bul eserburak.. tam begendim dersin, ama gorunce vazgecebilirsin de..
mesela ben, eskiden, 8 megapixellik kameralari inceliyordum.. evde hesaplar yaparken, hep aklimda canon pro1 vardi.. ama ki dukkana gidip inceledigimde, olympus 8080'i bir turlu unutamamistim..

Tarih: 1 Nisan 2006, 12:04 - İp: 62.***.**2.10
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Magnat

Full frameler hakkında hiç bilgim yok ancak sonuçta lensin görevi görüntüyü sensörün üzerine düşürmek değil mi? Genelde Nikon geriye uyumlu cihazlar üretiyor diye biliyorum...

Full frame olunca hepsini çöpe mi atacağız yani?

Tarih: 1 Nisan 2006, 18:23 - İp: 85.***.**5.194
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

bmadran canon un çıkardığı full frame sensorlü bir makine varya 5d diye, işte bu makina sadece full frame sensöre göre üretilmiş lensleri kullanabiliyor,dijital makineler için özel olarak üretilmiş lensler olmuyor.
ama durum nikonda nasıl işler bilemeyiz,nikon un full frame bir makine çıkarmasını beklemek lazım.
sonuçta ileride full frame makineler olacağı gibi mutlaka daha küçük ccd lere sahip modellerde olacaktır,fazla endişelenmeye gerek yok bence.

Tarih: 1 Nisan 2006, 21:50 - İp: 81.***.**4.143
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Can sıkıcı bir konuymuş bu.. Neyse dediğin gibi şimdiden endişelenmeye gerek yok. teşekkürler açıklama için..

Tarih: 1 Nisan 2006, 22:21 - İp: 85.***.**5.194
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bence senin sıkıntını sony f 828 cozer.. fiyatı 700 kusur eurp dogu bankda ve 2 yılda garanti veriyolar... simdi yok cok param var illa ben 1100 eoro(yaklarık 1900 ytl) vericem diyosan tabi r1 al...ama amator fotograf ceken birisi olarak sunu ozellikle belirtmeliyimki hangi makimneyi kullanırsan kullan diafram acikligibini 2 veya 2.8. sabit olmasına dikkat et.. digital slr ler iyi guzel ama lenslerine dikat ederseni cogunlugu 3,5-5,6 der mesela... bu aslında makine alırken veya lens en onemli konu ... dusuk ısık kosulları altında fotograf cekebilmeni saglayan bu ozelliktir...r1 de var...tabi f 828 dede hatta benim minik kodatk z 740 da bile..aman bu teknik olmazssa olmazı goz ardı etmeyin lutfen...

Tarih: 2 Nisan 2006, 01:38 - İp: 85.***.**5.90