koniciwaa
koniciwaa (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 20d Mi Yoksa Eos 450d Mi

Kafam karıştı başlanğıc için 450D almaya karar verdim ama bi aile dostumuz bende 20D var istersen veriyim dedi ama biraz darbe görmus makina yeni bir lens gerekli.Bide makina cok kaba geldi estetikten bi haber cok ağır.Kullanışını bilmiyorum..
Biliyorum 450D yeni başlayanlar için fena sayılmıycak bi makina 20D cok eski bir makina olduğu için arasında ne farklar var..
Yorum yazan üstadlara şimdiden tesekkurler saygılar...

Tarih: 12 Ekim 2010, 00:20 - İp: 95.***.**1.102
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasların soruları gayet yerınde.
lafı kerpetenle verdiginiz için cevabıda oyle alıyorsunuz

yozkanın dedigi gibi 20d hediyeyse eger alın ustunede bir kit lens alın.
17-85 falan almayın paraya yazık. 18-55 is gibi bir lens alıp once bir kendinizi makinenizi tanıyın. ne cekiyorsunuz neye ıhtıyacınız var bir belirleyin sonrasında alacaksanız ona gore bir lens alırsınız. direk 800 lirayı bir lense gommenin mantıgı yok o lensin işinize yarayıp yaramayacagını bilmeden.

20d eski bir model ama kotu bir model degil.
birinin digerine gore bir kullanım farklılıgıda yok.
ikisindede enstantane diyafram ayarlıyorsunuz. deklansore basıyorsunuz.
hem 20d bedava gelecekse sonrasında yıne 450d alabilirsiniz.

elleriniz buyukse 20d daha ergonomik bir alternatif.
sıfır olsun kafam rahat olsun dıyorsanız 450d alın.

ikinci olasılık 20d yi mesela 600 tl gibi bir fiyata satacaksa, gidin 450d alın.

Tarih: 12 Ekim 2010, 18:09 - İp: 88.***.**8.140
koniciwaa
koniciwaa (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaslar yorumlarınız için tesekkur ederim..
Şahıs makinayı veryim dedi ama benim içime sinmez acıkcası illaki ben bi mebla ödemek istiycem rahat kullanmak için o olmaz diycek vs. Bu tarz konular bana göre değil eziklik duymak istemem hiç bir zaman. O acıdan sadece kalite olarak merak ettim.
İlgi alanım genelde doğa, insan yüzleri ve bir akvarist olarak akvaryum fotografları bunlara yeri geldiğinde makro cekimlerde dahil oluyor..
İhtiyaclarım bir coğu için bodyden cok lenslerle karsılanacak ihtiyaclar farkındayım bunun için yelpazeyi geniş tutarak 17-85 lens dusunuyorum..
Şimdi makinaya yetmek konusuna gelirsek bir fotografcı arkadasımdan yardım sözü aldım.. Tek basıma otomatik cekimlerle başlamak daha sonra makinayı kaldırıp bi köşeye koymak değil niyetim..Bunun için yavas yavas önce ben makinaya yetmeye calıscam fazla gelirsemde bana yeten makinaya yönlencem sonucta herkez bu yollardan geçiyor..

Tarih: 12 Ekim 2010, 20:49 - İp: 78.***.**7.248
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bence lens için o kadar acele etmeyin belki makro çekimler çok hoşunuza gidecek ya da kuş çekimleri çok daha geniş açılı lenslere ihtiyacınız olacak 85 değil 300 lazım makro için, ya da ne bileyim portre fotoğraflara yöneleceksiniz bu sefer daha farklı fonksiyonları bulunan f değeri daha düşük sayılara inebilecek bir lens ihtiyacınız olacak. 17-85 genişliği ilgi alanına göre çok harika bir lens olabilecekken hiç işe yaramayan bir lens konumuna da geçebilir 200-300 liraya alacağınız bir 18-55 kit lens her zaman işinize yarayabilir en kötü ihtimalle satarsınız, olur ya macro çekime yönelirsiniz arada da kit lensi kullanırsınız gibi..

Bu arada 20D'ye ücret ödemeniz gerekmeyecekse kesinlikle almalısınız, gaijin in de dediği gibi daha sonra da 450D ya da başka bir makine alabilirsiniz..

Tarih: 17 Ekim 2010, 00:35 - İp: 88.***.**3.174
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

17-85 almayın bu etapta.
kit lensle baslayın, kit dendigine bakmayın, fiyatına gore oldukca iyi bir lens.

cekmek istediginiz tarza, ve gerek duyacagınız teknik ozelliklere gore bir lens alırsınız işi ogrenince ve gerek duyunca.
mete_ bnm yazacaklarımı yazmıs. yarın oburgun neyi isteyeceginizi bilmiyorsunuz bu asamada.

Tarih: 17 Ekim 2010, 00:51 - İp: 88.***.**8.140