slhmrt
slhmrt (üye)
İstanbul / Amatör

Canon D500 Mü Nikon D90 Mı?

Merhaba arkadaşlar
Canon D500 ve Nikon D90 arasında gidip geliyorum. Açıkçası bir karar verebilmiş değilim. Nikon D90 ın D80 e göre daha başarısız olduğunu duydum. D90 almak istediğim bir makinaydı. Birazcık soğudum bu düşünceden. Arkadaşım Canon D500 ü önerdi yalnız CanonD500 hakkında fazla bilgim yok. Teknik özellikleri hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Genelde açık alan foto çekimi yapacağım.
Not : Sadece fotoğraf çekeceğim. Kamera kaydı yapmayacağım

Tarih: 25 Temmuz 2009, 18:16 - İp: 88.***.**8.252
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dayanıklı , Gaijin ....

Son zamanlarda okuduğum testlerde , hakikaten Canon DLSRlerin yapım kalitesi ile ilgili bildirilen kullanıcı şikayetlerine rastlıyorum . Ustelik genelde en üst seri makinalarında .... Meraktan biraz araştırdım .

Canon 5d'nin vizörünün düşmesi & en hafif su ile temasında problem çıkarması gibi problemlerin bildirildiği belirtiliyor "Camerlabs" sitesinde ...

Yine başka bir sitede (http://www.digitalcamerainfo.com/d/Blog&tag=Canon.htm ) de Canon'un ayna düşmesi problemleri ile ilgili duyurusunu ( service notice ) gördüm .Canon özür dileyerek tamirlerin ücretsiz yapılacağını belirtmiş . Ayna problemi çıkaran makinalar 5D ile , 1D MIII v1Ds MIII .

Canon USA ise , kendi sitesinde yine aynı makinalardaki başka bir problemle ilgili " service notice " vermiş - bu sefer aynadaki yağlanma ile ilgili . Bunlar serinin en üst makinaları ...

Başka topikte yazmıştım - Canon'ların " kağıt üstünde iyi makina " olduğunun belirtildiğini ... .Bu mudur acaba internet/medya testlerinde Nikon'un Canon'dan ( mesela D700'un , 2 katı pixeldeki 5D'den daha iyi değerlendirme alma sebebi ?? )

edit : D90 - 500D topikinden sapmışım biraz ama zaten o konu yeterince tartışıldı ..

#paperman' tarafından 18.08.2009 20:30:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 20:28 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Kamera kaydı yapmayacağım

d90 ve 500d elenir hemen

fotoğraf makinası markalarının ucuz ve giriş seviyesi makinalarına bakılır.
iyi bir lens bakılır.
Malum lenste fotoğraf kalitesinde önemli kriterdir.

bence amatörseniz giriş seviyesi gövde, iyi bir lens(ler)

Tarih: 18 Ağustos 2009, 20:36 - İp: 78.***.**1.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman,herseyı bır yana bırakırsak, fotograf kalitesi olarak aynı puanı alıyorlarsa nıkonun yuksek puan alma nedenı bunlar olamaz.ortada baska hesaplar vardır.
göz var izan var.bir makinenin "cıkarabilecegi" sorunlar teknik incelemede eksi puana donusemez.
enazından işini ciddi yapan birinin elinde..

şimdi nıkon hiç servis gormuyormus falan gibi seyler cıkıyor ortaya boyle soyleyınce,bunlar yanlıs seyler.
hayyamdaki satıcının soyledikleri dogrultusunda cebilmden 2500 lira cıkarmam acıkcası..

nikondada benzer sorunlar olmustur olacaktır,buyuk fırma olmakta zaten bunların ucretsiz tamir edileceginin belirtilmesidir..firmwareler genelde bunun için var zaten.
dunyanın en buyuk otomobil ureticisi firmalarıda boyle seyler oldugunda aracları servise cagırır vs.

hala daha amator bir kullanıcı için d90 yerıne 500d nın cok cok ve cok daha iyi bir tercih oldugunu dusunuyorum.

ha iyi makinemidir,e tabiki

Tarih: 18 Ağustos 2009, 20:55 - İp: 78.***.**3.190
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D90'ın, D80'e göre daha başarısız olduğunu nerden duydunuz?..kim söylediyse tamamen sallamış, boş konuşmuş.. Herşeyi bir kenara bırakın, sadece ISO kaliteleri arasında dahi D90 lehine bariz fark var..Bu nedenle soğumanıza gerek yok..İçiniz rahat olsun yani..

Gerek Canon 500D gerekse Nikon D90..her ikisi de güncel ve her ikisi de son derece kaliteli makineler..Nikon D90, 400 dolar daha pahalı..bu pahalılığa değecek aralarında bence hiçbir fark yok..

Son sözüm olarak da her fırsatta belirttiğim gibi burda da belirteceğim ki fotoğraf makinesi, fotoğrafı oluşturmak için sadece bir ARAÇTIR...Mesele, onu kullanabilmektir..Gerek forumlarda gerekse çevrenizde marka fanatiklerinden ve kör cahillerden uzat durun..Saygılar..

Tarih: 18 Ağustos 2009, 22:37 - İp: 88.***.**2.199
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşım kamera kaydı istemiyorsan niye kameralılara bakıyorsun.ozaman nıkon d40x veya nıkon d60 al yada canon 450d veya 1000d ye bak onların fiyatı daha hesaplı,aklın d80 de kaldıysa 2.el temiz bulursan al ozaman.fakat bu profesyonel makinaları hesap ediyorsunuızda lensleri hiç hesap etmiyorsunuz esas işi yapan onlardır.onlarada bi göz atmanı incelemeni öneririm.özellikle fiyatlarınıda bak

Tarih: 18 Ağustos 2009, 22:41 - İp: 88.***.**5.176
uatumen
uatumen (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba,

Öncelikle Nikon D80' in Nikon D90' dan daha başarılı olduğu ve D90' ın başarısız olduğu yalanını uyduran arkadaşı canı gönülden tebrik etmek isterim. Kim söylediyse inanmayın. Ben 1 yıl D80 kullandım ve D90' a geçince; 1 yıl boyunca çektiğim fotoğraflara çok üzüldüm. Çünkü 400 ISO' ya bile çıkınca inanılmaz gren (noise) vardı. Nikon D90' da ise 800 ISO' da bile neredeyse hiçbir problem yok.

Canon veya Nikon aynı amaçlar üretilmiş 2 farklı marka ve birini tercih etmeniz gerekiyor. Kendinize şu soruyu sorun? bu soruyu sorarsanız bir avantaj yakalayacaksınız, bu nedenle bu soruyu sormanızda fayda var.

Hangi markayı seçersem, ilerde o markaya ait full frame bir fotoğraf makinesi aldığımda mevcut lensleri ufak bir megapixel kayıpla kullanabilirim yada hangi markayı seçersem elimdeki tüm optik çarpanlı lensleri full frame bir makine aldığımda satmak zorunda kalırım.

Eğer Nikon kullanıyorsanız 1.5 optik çarpanlı lenslerinizi; full frame bir gövde aldığınızda da ufak bir megapixel kaybıyla kullanabilirsiniz. Örneğin 12 megapixel bir makinede 8 megapixel çözünürlük elde ediyorsunuz.

Ancak eğer Canon kullanıyorsanız, optik çarpanlı bir gövdeden sonra full frame bir makine alırsanız elinizdeki lensleri maalesef kullanamayacak ve hepsini satıp full frame gövdeye uyan lensleri almak zorunda kalacaksınız.

Tercih sizin. Bunun dışında 3 aşağı 5 yukarı tüm makineler aynıdır.

Selamlar,

Tarih: 29 Ağustos 2009, 15:20 - İp: 207.***.**6.60
ezg437
ezg437 (üye)
Eskişehir / Amatör

Bencede alıcaksan o D500 Canon olmalı. Açıkcası bende çok kararsız kaldım bu konuda. Canon D500 mü Nicon D90 mı ? diye. Yorumları okudum herkez farklı fiyatlar ,fiyat farkları söylüyor. Benmde bu konuda fazla bilgim yok ama alıcağın mercekte çok önemli olucak. D500 ün normal ve mercekli fiyatını D90 ın fiyatlarıyla karşılaştır. Zaten özellik açısından baya araştırmış olmasın. Bende alıcam D500 harici bi makine düşünmüyorum. Umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur.

Tarih: 29 Ağustos 2009, 23:30 - İp: 83.***.**5.122