zibidi
zibidi (üye)
İzmir / Meraklı

Canon D400 / Nikon D80 / D40x / D50

Merhaba.
Tamamen sıfırdan fotoğrafçılığa başlayacağım. Daha önce hiçbir kurs deneyimim vs. olmadı, hatta dijital kameram bile yok.
Çok hevesliyim ve iyi bir makine ile başlayıp uzun süre ona alışmak ve onu kullanmak istiyorum. İyi derken çoğunuzun abarttığımı düşünmenize sebep olabilecek makineler... Birazcık ilgili arkadaşlarımın ağzını yoklayarak, birazcık forumu, birazcık da alışveriş sitelerini kurcalayarak edindiğim bilgi doğrultusunda başlıkta yazığım 4 modelden birini almaya karar verdim. Sanırım aralarında amatörler için en uygun olanı 40x, fakat dediğim gibi, eğer kafamı çok karıştırmayacaksa, tüm fonksiyonlarını yavaş yavaş öğrenerek kullanmam büyük bir eksiklik/hata olmayacaksa d80 gibi daha yüksek özellikli bir makine istiyorum.
İstediklerim doğrultusunda bana ne tavsiye edersiniz?
Yardımlarınıza/tavsiyelerinize büyük önem veriyorum. İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler.

Tarih: 14 Ekim 2007, 19:26 - İp: 85.***.**1.72
zibidi
zibidi (üye)
İzmir / Meraklı

Fiyatlar Amazon.com'dan. Amerika için kargo ücreti de dahil. Amazon bir numara. 80 GB 6. nesil iPod alıcam, henüz TR'de yok, sıfırı 250 $'a satılıyor! Güzel reklam oldu. =)

Tarih: 15 Ekim 2007, 00:46 - İp: 85.***.**1.72
happy0331
happy0331 (üye)
Ankara / Amatör

mrb arkadas once bır kursa gıt derım ben kendı butcene uygun ondan sonra makınana sen kendın karar verebılecek duruma gelırsın mutlaka

Tarih: 15 Ekim 2007, 10:59 - İp: 85.***.**4.241
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

PARANIN KIYMETİNİ BİL CANON AL.YAKINDA YENİLERİ DE ÇIKAR ÜDÜLME. CANONLARIN SAHTELERİ PEK YOK.BURADA BİR ARKADAŞIMA KAKALADILAR SAHTE NİCONU KİMSELERE SATAMADI. ÇİNDEN GELİYOR

Tarih: 15 Ekim 2007, 22:57 - İp: 88.***.**2.66
babacan55
babacan55 (üye)
Samsun / Amatör

bende fotoğraf çekmeye meraklıydım hiçbir tecrübemde yok bi anda karar verip başlıyorum dedim işim gereği mal aldığım bi firmayada makinayı yükledim CANON EOS 400D 18/55 lens aldırdım.makina çok hoşuma gitti gayette kullanımı kolay hızla öğrenmeye başladım.bu makinayı tavsiye edebilirim.

Tarih: 16 Ekim 2007, 12:57 - İp: 81.***.**6.117
zibidi
zibidi (üye)
İzmir / Meraklı

d80 anladığım kadarıyla "çılgın" bi makina =)
İmkanlarım elverirse d80 alacağım. Elvermezse d400 =)
Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

Tarih: 16 Ekim 2007, 17:48 - İp: 81.***.**7.2
beks
beks (üye)
Malatya / Amatör

İyi anlamışsın dostum

Ancak hiç dijital makinem bile olmadı demişsin de dijitale profesyonellerden başlamakla biraz yanlış yapmıyormusun ? Bu benim görüşüm tabiki , ben 3 sene boyunca nikon coolpix 4300 kullandım yetmediğini gördüm artık sonra d80 aldım. Ancak yetmediği için aldım. Yani dslr a bu işe girmek bence biraz kötü bir fikir önünne çok engel çıakcak , teknik te kulalnımda vs. çok sorunlar yaşayacağın bir gerçek. Birde şunlardan haberin varmı bilmiyorum ama ben söyleyim gerçi çoK önemli şeyler değil ama dslr a geçip de bune yaa ben böyle bir makinaya bu kadar paramı verdim deyenler var : dslr larda lcd den bakıp fotprğaf çekemezsin , vizörden bakarak çekersin ; video kaydı vs. de yoktur dslrlarda.

Birde bütçen sıonırlı anladığım kadarıyla şunları hatırlatmak isterim sana makineyi alınca hafıza kartı , lensi korumak için uv filtre ve taşıma çantasıda almak zorundasın. Bunlarda heralde ucuzundan hesaplasan 60-80 usd civarı tutar. Tabi bunlar tahminmce en ucuz fiyyatları , pahalılarıda var. Örneğin bana hafıza kartları filtreler ve taşıma çantası yaklaşık 430 usd ye mal olmuştu.

Konudan konuya geçiyorum ama söyleyim fotoğrafçılık işine girdinmi kendini tutamazsın sürekli birşeyler almak istersin yeni aksesuarlar yeni lensler vs. örneğin ben makro çekimler yapacam dersin yani böcek falan çekecem dersin bi bakarsın adam gibi bi makro lens 1000 usd min. Fotoğrafçılık çok pahalı bir hobidir ( veya meslektir) bunuda içine girince anlarsın

Bu arada kaliteli ve ucuz len olarak sana kullandığım 50mm F/1.8D yi önerirrim. Zamanla diyaframın önemini anlayınca aa gerçektende ucuzmuş diyeceksin.

Neysa biraz fazla yazdım galiba:S Sana tavsiyem sen d80 al istediğin gib seni bayağı bir süre idare eder.

Tarih: 16 Ekim 2007, 20:26 - İp: 82.***.**0.164
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Açıkçası benim D80 almamamın en önemli sebebi beks'in yazdıklarından bir kısmı.

Bende hiç fotoğrafçılık ile uğraşmamıştım, bende bir DSLR ile işe başlamak istiyordum. Yalnız pek çok kişi özellikle başlangıçta D80 ile iyi fotoğraf çekmemin zor olduğunu hatta bunun için bir kursa gitmem gerektiğini söyledi. En büyük korkun böyle bir makine alıp 2-3 ay beni tatmin edecek kalitede fotoğraf çekemezsem fotoğraf çekme işinden soğumaya başlama ihtimalimdi.

Tarih: 16 Ekim 2007, 22:49 - İp: 88.***.**7.216
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Beks in söylediklerine hak veriyorum Zadeh. Bende bir çok makine kulladım ilk makinem Zenit idi ondan sonra Canon filmli kompakt kullandım (O Canon un optik kalitesini ömrüm boyunca unutamam ayrı konu) ondan sonra dijital olarak Panasonic kompakt, Samsung kompat, Fuji s5700 Slr like kullandım. En son olarakda gittim bir Sony A100 aldım. Fotoğrafta ve fotoğrafçılıkta inan ki öğrenilecek çok şey var. Sürekli öğrenmeye açık olmalısın. Sakın yanlış anlama Profesyonel değilim. Seviyorum fotoğraf çekmeyi.
Hepimiz aşağı yukarı bu yollardan geçti. İlk olarak her DSLR alanın şu soruyu kendi kendine sorduğuna eminim "Acaba DSLR kullanmak için hazırmıyım"
İnsanın böylesine güzel bir hobiden soğumaması veya jendini soğutmaması lazım. İşte bu yüzden tercihler iyi yapılmalı, iyi düşünülmeli ve ona göre karar verilmeli.

#warp83' tarafından 16.10.2007 23:34:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2007, 23:32 - İp: 88.***.**6.76
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dslr kullanmak için hazır olmayabilirsin ama gidip de kompakt bir makineye verdiğin her para senin ileride dSLR alacak parayı biriktirememen ya da daha kötü bir lens alman gibi sonuçlara neden olabilir.Mesela ben zamanında Canon S2 ye 800ytl para vermenin sanıcısını çekiyorum,şiimdi 800 ytl ile ABD den dslr alınabiliyor.

Sonuç oalrak ben senin biraz cesur davranmandan yanayım ve gidip bunları satan bir dükkana (Kemeraltında var birkaç tane dolaş bulursun):

Canon 400D yi eline alıp gövdesinin sana güzel gelip gelmediğine,

Nikon D80 i eline alıp,sonra titreşim engelleme sisteminin olmamasının sana ne zarar verip vermeyeceğine,

ve hatta bulursan bir Sony A100 ü delistene koy.

Cesur ol ve Nikon D80 ve Tamron 17-50 mm ile takım yap derim.Bu seti 1500 dolara yaptın ve dSLR kullanamayacağına karar verdin diyelim.2.elde 1000 dolardan aşağı satmazsın.Çünkü body bir kenara lens de kaliteli

Hiç olmadı parayı bana ver dSLR özlemimi gidereyim

Tarih: 17 Ekim 2007, 01:00 - İp: 144.***.**0.237
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Katılıyorum Mavi İzci Tercihler ve düşüncelerden kastım aynen buydu. Yanlış kararlar bize zarar olarak dönebiliyor. Çünkü çoğu insan kompaktan DSLR ye geçişte ilk olarak bekliyorki önüne hazır fotoğraf gelecek diye. Halbuki DSLR emek ister kanaatimce.
Neyse ki ben S5700 ü elimden çıkardım.
Mavi İzci kardeşim senin ve sitedeki SLR almak için fırsat kollayan arkadaşlarımız ve abilerimizin en kısa sürede güzel bir DSLR sahibi olmasını diliyorum. Allah gönlünüze göre versin.

Tarih: 17 Ekim 2007, 01:10 - İp: 88.***.**6.76