zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

Canon 6d Hakkında

Canon 500D kullanıyorum ve full frame bir makineye geçmeyi düşünüyorum. Araştırdıklarım arasında Canon 6D bana uygun geldi. Bu konuda herhangi bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim. Fikir olarak destek almaya ihtiyacım var. Sonuçta yanlış bir seçim yapmak istemiyorum. Çoğunlukla portre fotoğrafları çekiyorum amatör olarak. Bu makine sizce bana uygun olur mu? Lens olarak ise EF24-105F4 almayı düşünüyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 6 Ocak 2015, 10:24 - İp: 95.***.**2.37
marlin
marlin (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar. Benim naçizane tavsiyem şayet ille de full frame bir body almayı düşünüyorsanız bir miktar daha bütçenizi zorlayarak 5D Mark serisi bir body edinmeniz daha efektif olur diye düşünüyorum. Çünkü 6D "mutlaka full frame bir makinem olsun" diyenler için zoraki FF olarak üretilmiş bir model. Yakın bir arkadaşımın 6D' si var ve kullanma fırsatım da oldu, açıkçası beni çok tatmin etmedi. Olayın bir diğer yönü amatör olduğunuzu ve çoğunlukla portre çektiğinizi söylüyorsunuz, niye FF bir body alma ihtiyacı hissettiniz ki? Croplu bir makina ile de istediklerinizi çekebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki FF' in büyük sensörü bazı çekimlerde size avantaj sağlar iken, bazı durumlarda ise tam aksine dezavantajıda beraberinde getirebiliyor. Bir çok bodyden sonra ben şu an 70D kullanıyorum ve çok memnununum bir araştırın derim. İki body arasındaki farklada çok kaliteli 1-2 lens edinebilirsiniz. İyi günler.

Tarih: 6 Ocak 2015, 12:10 - İp: 195.***.**7.7
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

Teşekkür ederim yorumlarınız için marlin. 70D de bir aralar favorim olan bir makineydi. Hala da favorilerim arasında açıkçası. Ama ben FF kullanarak bir step daha ilerleyebileceğimi düşündüğüm için onu askıya almıştım. Lens olarak bir öneriniz olabilir mi acaba?

Tarih: 6 Ocak 2015, 12:32 - İp: 95.***.**2.37
marlin
marlin (üye)
İstanbul / Amatör

Body olarak kesin kararınızın ne olduğunu henüz anlayabilmiş değilim ama daha önce de yazdığım gibi, eğer bu işten para kazanma derdinde değilseniz FF bir body için ödediğiniz fazla para size artı bir performans olarak kesinlikle dönmez. Yani croplu makina ile çekebileceğinizin çok ötesinde bir şey çekemezsiniz.FF bir body öncelikle size kısıtlı alanlarda, kapalı mekanlarda çekim yaparken daha geniş bir görüş ve çekim alanı sağlar. Yani 10-22 mm. bir lensi croplu makina 16 mm. olarak görür, FF body ise 10 mm. olarak yani bire bir, daha geniş olarak görür ve çeker. Bir diğer hususda sensörünün büyük olması gece çekimlerinde croplu bodylere kıyasla 1-2 tık daha düşük İSO ile çekim yapmanızı sağlar. Ama bu sensör büyüklüğü size geniş açı çekimlerde fotoğrafın kenarlarında bükülme ve kararma olarak geri döner Yani bir taraftan gelirken, bir taraftan gider. Yine son karar sizin. Bana net olarak da ne çekmek istediğinizi yazarsanız size lens öneririm.

Tarih: 6 Ocak 2015, 15:31 - İp: 195.***.**7.7
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

İlginiz için tekrar teşekkürler marlin. Açıkçası benim çekmek istediğim fotoğraflar açık alanda flaşsız insan fotoğrafları... Birkaç ay sonra da ufak bir stüdyo kurup çocuk fotoğraflarına eğilmeyi düşünüyorum. Ama bu proje sadece stüdyo içinde sınırlı kalmayacak. Dışarıda açık alanda da çocuk fotoğrafları çekmek istiyorum... Bunun için makinemin yeterli olmadığını düşünüp değiştirmeyi düşündüm zaten. FF olayı da bu hayalimden çıktı. İşte makineyle yapmak istediklerim böyle...

Tarih: 6 Ocak 2015, 21:38 - İp: 95.***.**2.37
marlin
marlin (üye)
İstanbul / Amatör

İyi günler. Bence siz FF kararınızı tekrar gözden geçirip 1-2 bu konu ile alakalı insanla görüşerek netleştirin. Lens olarak da bu tür çekimler için benim favorim Canon EF 85 mm. f/1.8 USM (fiyatı yaklaşık 900-1200 TL arası)veya Canon 50 mm. f/1.4 USM (Fiyatı 800-1000 TL arası)olur. Her iki lenste açık diyaframda resmen arka planı uçuruyor ve çok güzel bokeh yaratıyor. İyi çalışmalar.

Tarih: 7 Ocak 2015, 12:30 - İp: 195.***.**7.7
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için...

Tarih: 7 Ocak 2015, 14:14 - İp: 81.***.**0.228
arkutbay
arkutbay (üye)
İstanbul / Amatör

Croplu bir makineden başka bir cropluya geçmek size minimal katkı sağlar . Hazır hevesliyken bahsettiğiniz makinayı ve objektifi alın derim . 6D ile 5D serisi arasında fotoğraf kalitesi olarak fark bulamazsınız , video çekiminde vardır . Büyüklük-ağırlık olarak ta bir hanıma daha uygundur Sağlıcakla kalın ...

#arkutbay' tarafından 21.01.2015 16:56:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ocak 2015, 16:54 - İp: 212.***.**0.118
  • 1