roanwolf
roanwolf (üye)
Ankara / Meraklı

Canon 650d İçin Macro Tube Hk.

Arkadaşlar merhaba öncelikle,

Canon 650D + 18-55 + 75-300 kit için kullanılacak macro tube önerileri bekliyorum. Bu lensler ile macro tubeler kulllanılır mı? Nasıl temin edebiliriz. daha önce kullanan arkadaşlardan kullanıcı yorumları alabilirim. Birde bu macro tubeler için dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Esenlikler...

Tarih: 11 Şubat 2014, 10:43 - İp: 212.***.**2.126
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

makro tüp ters bağlantı uzatma bunlar adamı çok yorar. verdiğiniz paraya acıyabilirsinis. bence doğrudan makro lens alın. hayatın tadını çıkartın.

Tarih: 11 Şubat 2014, 17:22 - İp: 151.***.**2.69
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba

sayın kesim00 ın da söylediği gibi
tüp,ters bağlantı vs yorucudur biraz
ama macro lense kıyasla çok daha ucuzdur
tüp yaklaşık 50 tl , ters bağlama halkası da yaklaşık 20 tl
toplamda max 100 tl ye ekipman tamamlanır
ama sadece ekipmanla bitmez
ışığı halletmeniz gerekir

ama tüpü normal bağlayıp ucuna da 75-300 ü takarsanız o da bir çözüm olabilir
veya raynox 250 kullanılabilir ki en pratiği ve ucuzu da bu olur
tüpten pahalıya mal olur ama çok daha kolaydır kullanmak
ışık gene problemdir ama
eğer macro lens almayacaksanız her halükarda ışık problemini çözmeniz gerekir

tüp için ben BUNU kullanıyorum (tabiki siz bunun canon için olanını alacaksınız

optik elemanlı olanları pek tavsiye etmem çünkü ucuz olanları çok kalitesiz, kaliteli olanları da epey pahalı

eğer sayın kesim00 ın söylediği gibi bir macro lens alacak olursanız da 90 mmden daha geniç açılı bir lens alırsanız o zaman gerçekten verdiğiniz paraya üzülebilirsiniz
keskinlik, büyütme vs anlamında kusursuzdurlar ama kullanışsızdırlar
aşırı yaklaşmanız gerekir ve buna bağlı başka problemler doğurur

özetle bence tüp veya ters bağlama aparatları, kesinlikle denenmesi gereken olasılıklardır (macro merakı varsa ) ki çok keyifli de olabilir ve ucuzdurlar
ama yeterince sabır ve vakit ayırmazsanız çabuk bıkabilirsiniz veya bir ekstra flaş almak zorunda hissedebilirsiniz kendinizi (öyle hissedebilirsiniz diyorum çünkü aslında mecbur değilsiniz ama flaşsız çözümler için biraz el becerisi ve zaman gerekir)

#tomaydin' tarafından 11.02.2014 17:45:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2014, 17:43 - İp: 78.***.**5.33
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Makrotube alacaksan diyafram kontrolu saglayan elektronik baglantililardan al daha pahalidir ama isini cok daha fazla kolaylastirir.macro tube 30 mm altinda ise yaramaz ideal cekim acisi 70_80 mm civaridir,ucuz diyafram kontrolu olmayan makro tube lerinkullanimi cok problemdir...

Tarih: 14 Şubat 2014, 00:37 - İp: 78.***.**4.0
  • 1