n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

Canon 650d Desem?

bu makineyi kullanan dostlar, makinenizden ne denli memnunsunuz, artıları-eksileri nedir sizce. az çok biliyorum ve forumlarda da metinler mevcut yazılar var kusuruma bakmayın tekrar açılmış bir konu oldu, burada tekrar sormamın nedeni aslında canon 60d düşünüyordum fakat alacağım yerde 60d yok, taksit imkanı 650d için gayet uygun bütçeme.uzunca bir süredir dslr like kullandım (ff finepix hs20 exr) genelde macro çekimler yapıyorum, yer yer kısafilm-timelapse-stopmotion- videoart çalışmalarımda oluyor, bu makineye video için stereo mikrofon takılma imkanı var bu benim için bir artı, ekranının fonksiyonel olması video çekimlerinde büyük bir avantaj... ne dersiniz? amacım video çekmek değil genelde fotoğraf çekimi fakat bukadar şeyi bir arada bulunca insan heves ediyor belki şuan kitaplığımdaki senaryomun film olma zamanının geldiğini düşünüyorum falan falan falan

#n.f.a' tarafından 26.07.2013 21:08:39 tarihinde düzenlendi.

#n.f.a' tarafından 27.07.2013 11:37:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2013, 20:58 - İp: 78.***.**3.243
kampuss
kampuss (üye)
Kayseri / Amatör

bende şuan 650d alma aşamasındayım şuan araştırma yapıyorum 1 hafta içinde alacağım inş.

Tarih: 26 Temmuz 2013, 23:54 - İp: 176.***.**0.16
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

650d yi 40mm stm ve 18-135 stm lensler ile kullaniyorum, genel anlamda fotograf ve video acisindan basarili bir makina.Stm lensler ozellikle video cekimi icin surekli ve sessiz af icin gelistirilmis lensler.Ben de kisa videolar cekmeye calisiyorum ama genede surekli af konusunda ara sira sorun yasiyorum, makina zaman zaman odaklanma zorlugu cekiyor kisa sure ile olsada.Ben video cekmek icin hala bir hd video kameranin daha basarili oldugunu dusunuyorum, ustelik daha ergonomik,18-135 stm lens oldukca agir bir lens ,govdeyle birlesince de tasimasi zor oluyor.Belki tripodum olmadigi icin bana zor geliyor olabilir.Bunun disinda cok yeterli bir makina, gercek macro fotograflar icin macro lens almalisiniz ki oldukca pahalilar.

Tarih: 27 Temmuz 2013, 10:23 - İp: 82.***.**0.197
kampuss
kampuss (üye)
Kayseri / Amatör

gıbson peki 650d de stm lenssiz kullansak performansı degişr mi ?

Tarih: 27 Temmuz 2013, 10:50 - İp: 176.***.**0.16
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

batarya ömrü sıkıntılı gibi geldi bana sanki.. teorik olarak sitelerdeki incelemelerde karşılaştırılan makinelerin bazılarında hatırı sayılır şekilde gerilerde görünüyor..nedersin? gibson, öylemidir. video çekerken tripoda mutlaka ihtiyacın olur bu arada...hem sabit şekilde fokuslamayı makine daha kolay yapar ağırlığıda tripod taşır..

Tarih: 27 Temmuz 2013, 11:35 - İp: 78.***.**3.243
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Video icin soruyorsan,bence daha iyi olmaz cunku stm lenslerin basarili oldugu diger bir nokta sessiz af yapmalari,benim yukarida sikayetci oldugum zaman zaman odaklanma problemi ( ozellikle 40 mm de)herkes icin dert olmayabilir ve video isleme ile kolaylikla duzeltilebilir, ben bunlari beceremedigim icin sorun diye belirttim.Simdilerde 18-55 is stm lensler cikti, bence video icin daha basarili ve ergonomik olabilir.Daha once 550d kullaniyordum ama lens seslerinide kayit ediyordu.Fotograf acisindan cok basarili lensler, hic sikayetim olmadi.Bence 650d alinacaksa stm lensler ile alinmali.

Tarih: 27 Temmuz 2013, 11:42 - İp: 82.***.**0.197
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Pil omru konusunda hic sikintim olmadi ama stm lenslerin calisma prensibi dolayisi ile pil omrunun biraz daha az oldugunu okumustum ama dert edecek kadar degil, ben Amerikadan daha kapasiteli pil almistim ,hic yari yolda kalmadim.Tripod konusu onemli, bence usenmeden tasimali ki hele video cekiyorsaniz.

Tarih: 27 Temmuz 2013, 11:48 - İp: 82.***.**0.197
kampuss
kampuss (üye)
Kayseri / Amatör

gibson bilgin varsa 650d ile 700d arasındaki fark nedir acaba ?

Tarih: 28 Temmuz 2013, 09:57 - İp: 176.***.**0.16
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

700D 18-55 stm ile kit satiliyor, bu lensin video performansinin biraz daha iyi oldugu yazilmis ama oyle cok dikkate alinacak kadar degil.Fiyat farki nedir bilmiyorum ama sonucda bunlarin hepsi giris seviyesi makinalar, Nikonun 5100 veya 5200 modelleride bence ayni kaliteyi veren modeller.Birinin yapip digerinin yapamadigi bir sey yok, hangisini alirsaniz alin pisman olmazsiniz, bir an once alin birini, fotograf cekmeye baslayin.

Tarih: 28 Temmuz 2013, 14:14 - İp: 82.***.**0.197
kampuss
kampuss (üye)
Kayseri / Amatör

az önce 650d siparişi verdim ,biran önce elime gecseydi

Tarih: 28 Temmuz 2013, 15:31 - İp: 81.***.**3.55
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

700d ile 650d arasında sadece isim farkı var. hayırlı olsun 650d

Tarih: 29 Temmuz 2013, 12:56 - İp: 88.***.**3.181