feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Canon 5d Mark Iı Geldi

Dpreviev yeni 5D yi duyurdu

Bu sene Canon ilk defa öne geçti gibi..

http://www.dpreview.com/news/0809/08091705canon_5dmarkII.asp

21 MP Cmos sensör
3.0 LCD 920.000 piksel
50 - 25.600 ISO ??
Yeni Digic 4 işlemci

VE BOMBA ful HD 1080p Video kayıt (1920 * 1080) ( D90 için konuşan Canon'cular ne diyecek acaba)
Bence olumlu bir teknolojik gelişme

2.700 USD fiyatla görücüye çıkacak,
24-105L kit ile 3.500 USD

Video kayıt süresi : 1920 x 1080 (16:9) 12 mins
640 x 480 (4:3) 24 mins • 30 fps

Menüye Türkçe'yide eklemişler

#feridunb' tarafından 17.09.2008 09:08:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Eylül 2008, 09:01 - İp: 77.***.**4.58
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ben şahsen beğenmedim. Video koyana kadar (hem de HD)vizörü büyültselermiş, crop lenslerle uyum sorununu halletselermiş ya da dahili flaş koysalarmış daha iyi olurdu bence. Tabi en nihayetinde Eski 5D nin eksik yönlerini gidermişler, çözünürlüğü artırmışlar. Liveview de eklenmiş tabi. Tabi eski kullanıcıları daha iyi yorumlayacaktır ama bence öyle önemli bir değişiklik olmamış, bir sensör değişmiş bir de liveview var.

Yeni FF makina alacaklar, eğer markayı gözetmezlerse Sony A900 bu makinayı ezer geçer. Ama iki makinanın fotoğraflarını da karşılaştırmak lazım tabi, kıyaslamak için henüz çok erken. Çözünürlüğü çok önemsemezsek Nikon D700 de bu makinadan çok daha iyi görünüyor. Ama Sony A900 sanki FF arenasında fırtına gibi esecek gibi.

Tarih: 17 Eylül 2008, 10:58 - İp: 78.***.**5.148
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Nesini beğenmediğini anlamadım doğrusu
15-point Autofocus (AF) sensor with nine selectable AF points plus six additional Assist AF points

- three center AF points sensitive to f/2.8 lenses)
- reduced noise and expanded the sensitivity of the CMOS sensor up to ISO 25600
- 3.0-inch Clear View LCD screen with 920,000 dot/VGA resolution
- 21.1-megapixel CMOS sensor
- DIGIC 4 image processor
- viewfinder providing 98 percent coverage
- AF microadjustment
- HD and SD Video Capture
- Live View Shooting
- Peripheral Illumination Correction
- Auto Lighting Optimizer
- Canon's New Creative Auto Mode
- Two Small RAW Formats
- Silent Shooting in Live View (YES!)
- EOS Integrated Cleaning System
- 150,000-cycle shutter durability

ve 2700 dolar...
yeni makinem belli oldu galiba. Biraz örnek fotograf görüp, kullanıcıların noise konusundaki yorumlarına bakmam lazım, hepsi o.
Sraw, eğer pixel binnig yapıyorsa, bu makinenin eline su dökmek zor olur. O konuda henüz bir açıklama görmedim.

Tarih: 17 Eylül 2008, 11:18 - İp: 85.***.**4.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

fdemirhan hocam, siz yazdıklarınızdan hangi değişimi çok önemli buldunuz eski 5D ye nazaran? Ben FF makinaya video konulmasını gereksiz buldum. Sony A900 le kıyasladım özelliklerini ve bu anlamda beğenmedim. Tabi belirttiğim (ve belirttiğiniz) gibi fotoğrafları kıyaslamak gerek ve Canon elbette Canon dur ancak benim beklentim daha yüksekti herhalde, siz memnunsanız ve hayalinizdeki makinaya kavuştuysanız ne mutlu size Fiyat konusunda hak veriyorum size daha uygun gerçekten de.

Aslında genelde yeni 5D nin beğenilmeyeceğini düşünüyordum ama yorumunuzdan sonra şimdi o kadar da emin değilim, genel tepkileri ben de çok merak ediyorum.

Tarih: 17 Eylül 2008, 11:32 - İp: 78.***.**5.148
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Beğemeyişinize lafım yok ancak bir şeyi merak ettim.

D700 bu makinadan nasıl oluyorda daha iyi oluyor.

Büyük vizör daha iyi görüş açısı ancak Canon un yıllardır vizörleri iyidir,Geniş ve parlak. Nikonlar daha yeni yeni düzeltti vizörlerini.Büyük Vizör daha kaliteli fotograf mı demek.?

Crop Lensler... Bu makinayı alacak kesim ne yapsın Crop lensi.

Sensör ve live view den ibaretse bu değişim size göre.

Video olayı Tamamen CMOS sensörün sunmuş olduğu bir nimet.
Ayrıca düşünsenize 35mm lensler ile 35mm sensörle video çekmek mükemmel bir olaydır.Çokmu gerekliydi. hayır tabiki.ma teknoloji bunu size sunmuşsa, bence büyük vizörden daha hoş bir değişiklik.

Video ile ilgilenirmisin bilmiyorum ancak bilen bilir 35mm lenslerle çekimin tadını.

Kısacası şunu diyebilirim. A900

Eski kullanıcı profilini,Lens yelpazesini,piyasadaki yaygınlığı ve ikinci eldeki bulunabilirliğini, ve gene bu telafuz etmek istemesemde spot piyasadaki kolay bulunabilirliğini düşünürsek kimsenin A900 ile işi olmaz t_yaman.

Bence analizlerin yanlış.

Tarih: 17 Eylül 2008, 11:51 - İp: 88.***.**1.47
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Eski kullanıcı profilini,Lens yelpazesini,piyasadaki yaygınlığı ve ikinci eldeki bulunabilirliğini, ve gene bu telafuz etmek istemesemde spot piyasadaki kolay bulunabilirliğini düşünürsek kimsenin A900 ile işi olmaz t_yaman.

Bence analizlerin yanlış.

İki yoruma ve yorumcuya bakınca evet haklısınız durum öyle görünüyor

Video konusunda evet ben kompaktla da video çekmeyenlerdenim. Video çekmek için kamera aldım. Önemsiz birşeyin videosu için de DSLR ye gerek yok kompaktınkini tercih ederim ama tabi varlığı da çok rahatsız etmez ama gereksiz. Tabi benim kişisel tercihimdir, ben yine de A900 ü daha çok beğendim (sadece özellikler bakımından, fotoğraf kalitesini göreceğiz tabi).

Bu arada sn. EOS, siz D700 ün hangi özelliğini beğenmediniz (çözünürlüğü dışında tabi)? Bu arada bunu sorarken yanlış anlamayın polemik olsun diye değil gerçekten de fikrinizi merak ettiğimden soruyorum.

Bu yeni FF lerin hepsi de çok işime geldi özellikle yeni 5D nin, eski kullanıcılarını tatmin etmesine sevindim, piyasada 2000 YTL ye eski 5D bulan var (yeni gibi), ben de düşünebilirim bir tane, hatta fiyat belki daha da düşer.

Tarih: 17 Eylül 2008, 12:17 - İp: 78.***.**5.148
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

T_yaman,
hangi değişiklikleri önemli buldum..
1) TS lensler kullanıyorum, o yüzden live view benim çok çok işime yarayacak, bunu bekliyordum zaten. Ama görnek lazım, alan deinliği, ve beyaz ayarı nasıl yansıyor ekrana.
2) eğer canon pixel binning yaptı ise, 21 Mp çok işime yarar (12 MP olarak kullandığım zaman) eğer yapmad iseler, 21 mp fazla büyük benim için. Kitap baskılarında Kullandığım format, 20x30 cm. Bunun dışında ancak sergi ve afiş gibi yerlerde daha büyük boya ihtiyacım oluyor. Yani binning yoksa benim için 5D ye göre pek bir avantajı yok 21 MP in.
3) AF micro-ayarı. 5D de yoktu, ve bir iki lensim için ihtiyacım var. Türkiyede lens kalibre ettirmek pek kolay değil.
4) Esas ilgimi çeken Silent Shooting in Live View .. denen özellik.
Tam ne olduığu açıklanmadı, tahmin ettiğim şeyse (ayna hareketi olmadan Live view modunda çekim yapmak) harika olur. Ama beklemek lazım nedir diye..

Bu arada video konusunda haklısın, ben fazladan para vermezdim, ama çok işine yarıyan kişiler olabilir tabii. Ancak CMOS sensörlerde video konusunda bir sıkıntı var, çekim esnasında sağa sola hareket ettirirsen anormal görüntüler oluşuyor, canon bunu aşamadı ise bence 5 para etmez. Ancak tripod üzerinde sabir çekim yapılabilir, oda kimin işine yarar bilemem.

Bu makine kuş vs için fazla işe yaramaz, hızlı değil 3.9 fps, ayrıca hareketli nesnelerin odaklama hızının ne olacağını görecdeğiz, çok ahım şahım değil sanırım, ama benim gibi yapı, veya manzara, veya stüdyo ortamlarında umarım eski 5D kadar başarılı olur. 21MP yüksek ISO ortamında eski 5D kadar iyi olmazsa,bu makine hayal kırıklığı yaratabilir. Görmek lazım.
Bu arada Zeisss 21mm distagon canon'da çok beğenmediğim geniş açılara bir nefes aldıracak.

Tarih: 17 Eylül 2008, 12:30 - İp: 85.***.**4.48
e0s
e0s (üye)

Reklam sektörü için fotograflar çekiyorum.

D700 12MP ve bu bile benim tek almama sebebimdir.

51AF noktası yada hızı bağlamıyor açıkçası beni.

Ben stüdyomda ürün çekerken slow müziğimin eşliğinde aheste aheste doya doya baka baka göre göre yavaş yavaş çalışıyorum açıkçası.

Daha önce 5D makinam vardı 1Ds mark II aldım fotografçılık işinin aynı zamanda bir show işi olduğunu düşünerek.45AF evet güzel bazen işe yarıyor çok fazla noktadan netlik alabilme imkanım var.Ama bu söylediklerim giderilmez işlemler değil.Netliği yapıp kadrajını değiştirirsin.

Ama şimdi bir tanede bundan almalı diye düşünüyorum.Bu makina çok iyi.

Özellikleri ve fiyatı çok iyi.Ayrıca elimde EF 24-70,EF 17-40, EF 50mm F1.4 varken kesin alınır.WFT-E4 Wirelles grip aldımmı altına fotografçılığın aynı zamanda bir show işi olması kısmınıda kapatmış olurum.
Fazladan video özelliği sundu diye napim A900 mü alayım.

Kimilerine göre Zeiss lar CANON L serisi lenslerden daha iyi tartışılır bir konu tabiki.Ama artık Zeiss Canon için üretime başladı.Buda tabi bir artı Zeiss kullanmak isteyen CANON kullanıcısı için.

CANON iyi iş çıkardı.Zaten yeni yıldaki satış rakamlarından bunu göreceğiz.Kimse A900 almaz bu makina piyasada kol gezerken.

#e0s' tarafından 17.09.2008 12:56:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Eylül 2008, 12:54 - İp: 88.***.**1.47
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

fdemirhan ve eOs;
cevaplar için teşekkürler

Tarih: 17 Eylül 2008, 13:17 - İp: 78.***.**5.148
e0s
e0s (üye)

Tip olarak CANON daha estetik olduğunu düşünüyorum açıkçası.

A900 için geçenlerdede demiştim özellikleri ve fiyatı çok iyi ama tipini sevmedim demiştim.

Ama bu 5D mark II çıkana kadardı.Özelikleri fiyatı ve tipi çok iyi bence.

Tarih: 17 Eylül 2008, 13:25 - İp: 88.***.**1.47
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Bunla kuş çekilmez ya, işe yaramaz bu makina
50D hepsinden iyi ))

Bence güzel özellikler
pırıl pırıl fotoğraflar çekilecek bu makina ile
5D'nin gerçekten çok güzel başarısına, güzel güncel özellikler ve teknolojik yenilikler ile ekstra 5D kullanma keyfi...

video saçma diyordum da
düşünüyorum
mesela zafertekin
o balık kartalını çekerken,
arada da onun konmasını ve balığı götürmesini 2-3 dakikalık bir video ile de görüntülemiş olsa mesela, fena olmazdı herhalde diye de düşünmüyor değilim,
ama o zaman fotoğrafı ne zaman çekeceğiz???

Ki, ben bir süre Canon S2 IS kullanmıştım, 3-4 ay, şu güne gelmiş tek video kaydı yok, demek ki hiç kullanmamışım

Tarih: 17 Eylül 2008, 14:19 - İp: 212.***.**1.146