tiwamne
tiwamne (üye)
Antalya / Amatör

Canon 550d Yerine 100d Almalımıyım ?

Merhabalar, yaklasık bir haftadır içinden çıkamadığım durum şu; canon 550d sahibiyim 2-3 yıldır kullanıyorum. canon 100d ye rastladım hoşuma gitti araştırdım yorumlarda negatif bir duruma rastlamadım. Genelde fotoğraf çekiyorum video çok önemli değil benim için. Tripod alıp gökyüzü fotoğrafları çekmek istiyorum. şunun gibi;

sonuç olarak demek istediğim 550d yi satıp 100d yi almam mantıklı mı ? Ayrıca bu tarz fotoğraflar çekmek için giriş seviyesi bir dslr yeterlimidir ?

Tarih: 7 Ocak 2017, 01:45 - İp: 94.***.**2.158
fanatikfotocu
fanatikfotocu (üye)
İstanbul / Amatör

Bence alabilirsin.

Tarih: 7 Ocak 2017, 09:46 - İp: 88.***.**2.58
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

70d veya 760d gibi makinelere geçmek mantıklı olabilir, ama 100d tahmininizden daha küçük bir adım olacaktır..

Tarih: 7 Ocak 2017, 10:13 - İp: 95.***.**7.191
tiwamne
tiwamne (üye)
Antalya / Amatör

Teşekkürler yorumlarınız için; mete bey bütçem çok fazla değil örnek fotoğraftaki gibi samanyolu fotoğrafları çekmek istiyorum. 760d çok doğru bi tercih bana göre ama bütçemi aşıyor. Elimdeki 550d yi kit lensle birlikte satarsam en fazla 700tl eder diye düşünüyorum ve 760d yide kit lensle birlikte almak zorunda kalıcam pek bir avantaj sağlamiyacak gibi çıkış bulamıyorum

Tarih: 7 Ocak 2017, 13:05 - İp: 94.***.**2.158
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

örnekdeki fotoğrafı, elinizdeki makineyle çekebileceğinizi bilmelisiniz.. ancak 6d gibi makine olsa ne iyi olur.. 60d kullanıcısıyım, ve emin olun sizle aynı durumda sayılırım.. kardeşimde 6d var fakat yıldızları ve samanyolunu çekmek için dağ bayır demeden şehir ışıklarından uzaklaşmak gerekiyor.. o şekilde ödünç makine alma huyum değil doğrusu...

yardımcı olabileceğini umduğum birkaç ipucu:..

makinenizde "long exposure noise reduction" gibi bir fonksiyon olmalı (550d de emin değilim) uzun pozlamada sensorün ısınmasından dolayı oluşan noise'ı azaltmayı sağlar..

ıso ayarını olabildiğince 100-200-400 gibi tutmaya çalışıyorum, önerim 800 ün aşılmaması (6d olsa ne iyi olacakmış)

bu konuda örnek verebileceğim (bence en iyi) Michael Shainblum
https://www.facebook.com/shainblumphoto/

birde elinizdeki makineye bir timer alırsanız, timelapse tekniği üzerinde çalışabilirsiniz samanyolunun hareketini hep hayranlıkla izlerim.. michael shainblum sayfasında bir çok örnek görebilirsiniz, benim çektiğim fotoğraflardan şu videoyu oluşturdum; https://www.youtube.com/watch?v=jJ2T0PVqY7k&t=8s

kısaca, yeni makine almaktansa eldeki makineyi daha verimli kullanma ve bu yöndeki tekniklere yoğunlaşmayı önermeliyim.. mesela "hyperlapse" şeklinde youtube araması yaparsanız, imkanlarınız dahilindeki önemli bir tekniğin örneklerine ulaşırsınız. benim örnek şu; https://www.youtube.com/watch?v=nUIS7HkIkZw

Tarih: 9 Ocak 2017, 10:09 - İp: 95.***.**7.191
aniyakalayin
aniyakalayin (üye)
İstanbul / Amatör

Daha iyi bir şey bulursun.

Tarih: 9 Ocak 2017, 10:12 - İp: 88.***.**2.58
tiwamne
tiwamne (üye)
Antalya / Amatör

mete bey ilginiz için çok teşekkürler öncelikle, sizin söyledikten sonra 760d yi baya bir araştırdım ama bütçem sıkıntılı oldugundan dün 100d 18-55mm stm de karar kıldım ve sipariş ettim. en azından günümüz teknolojisine yakın olsun istedim. şu anlık bir tripod ve timer almam gerekiyor. aynen dediğiniz gibi bende milkyway ve timelapse hayranıyım.
https://www.youtube.com/watch?v=IgLzJgxin7o bu videoda 30 küsür tane milkyway fotograflarını birleştirip çok daha basarılı hale getiriyor.

Tarih: 9 Ocak 2017, 13:24 - İp: 94.***.**3.39
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 100D yi güle güle kullanın . Eski makineniz 550D ise çok iyi bir fotoğraf makinesidir . Daha iyisini kolayca yapabileceklerini sanmam .

Tarih: 19 Ocak 2017, 23:27 - İp: 5.***.**1.189
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 100D yi güle güle kullanın . Eski makineniz 550D ise çok iyi bir fotoğraf makinesidir . Daha iyisini kolayca yapabileceklerini sanmam .

Tarih: 19 Ocak 2017, 23:27 - İp: 5.***.**1.189
  • 1