fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

Canon 550d Mi Yoksa Canon 60d Mi?

Arkadaşlar bu iki makine arasındaki fark tam olarak nedir? yani benim incelediğim kadarıyla canon 60d de oynar ekran var birde iso göstergesi var başka da bişey yok hatta canon 550d den daha ağır ve kaba. Canon 60d body 2700 lira civarındayken canon 550d body 1600 civarında... şahsen hafif ve küçük oluşuyla canon 550d bana cazip geliyor gibi... siz nedersiniz?

Tarih: 12 Ekim 2010, 15:49 - İp: 78.***.**8.249
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anlatamadım galiba?

zaten arada ne fark oldugunu anlamıyorsanız sizin için fark eden birseyde olmayacaktır.
amator kullanıcı için degecek bir fark yok.

daha fazla dugme,farklı kontroller, ust bilgi ekranı,daha hızlı ve tutarlı fokus ve olcum sistemi ve tabi daha buyuk govde gibi seylerdir artı denilebilecekler ancak bu demek degilki amator kullanıcı 1000 tl daha versin yada 500d nın focusu yavas yada makine kotu.

Tarih: 13 Ekim 2010, 00:53 - İp: 88.***.**8.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bende bir ara 5d mi yoksa 450d mi diye konu açmıştım. bu iki model arasında kalınır mı diyenler bile olmuştur. o zamanlar derdimi tam anlatamıyordum. galiba birde kavganın üzerine konu açmıştım konu yürümedi bile :-) geçmişte ne sıklıkla konu açtığıma profilimden bakabilirsiniz :-) (

belki bu arkadaşta böyle durumdadır. hocam içindekileri anlatamazsan sana çok yardımcı olamaz kimse.

çünkü 60d neree 550d nere..

ne amaçla alıyorsun ilerisi için ne düşünüyorsun bunlar önemli. yok ben hiçbişey düğşünmedim ne düşündüysem yazdım işte al oku dersen o zaman direk 550d derim.

birde şu cümleye takıldım;aradaki fiyar farkı değer mi diyorum canon 60d yi almak için 1000 küsür fark vermeye

bazı insanlar için evet aradaki farkı vermeye değer bir makine. ama bazı insanlar içinde bu gereksiz olur.

mesela adam amatör daha yeni başlıyor bu kişinin alacağı 550d dir 60d değildir. bunun gibi

60d sana ne katacak?
ama aradaki fiyat farkına lens alsan? düşün bakalım o ne katacak ??

550d eski bir model değildir ayrıca

Tarih: 13 Ekim 2010, 06:22 - İp: 88.***.**0.61
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

remi5861 seni iyi anlıyorum.Çoğu 22 -24 inç monitör kullanır ben 37 inç monitör kullanıyorum buda zevk meselesi.... ben amatörüm daha ama bi çok olayı biliyorum iso , macro , yakın , uzak...

60D de herşeyin elinin altında olması güzel gibi üst gösterge ekranın yanında bu ayarlar dizili biraz daha manuel bir makine gibi ama 550d de sanırın bunları 3 inç lik ekran üzerinden uyguluyorsun ayrı bi dügmesi yok... Ayrıca 550d daha hafif ve küçük taşıması kolay... büyük ve ağır olması sanırım profosyonelller için daha mı artı görünüyor? dediğiniz gibi 550d alıp yanında tamron 17-50 mm lens mi almalı yoksa 60d gövde alıp 50mm ile mi başlanmalı aslında 60 d çok hoşuma gitti tercihim oydu ama arada fazla fark göremedigim yani video çekimi olsun megapiksel iso vs... sanırım fark birinin digerinden daha manuel olması... büyük olması makinenin bir artımı.

Tarih: 13 Ekim 2010, 13:23 - İp: 78.***.**8.138
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

daha manuel derken? 2side aynı seviyede enstantane diyafram vs. ayarı yapmanıza izin verir. makinanın büyük olması kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj. ben büyük ele oturan makina seviyorum mesela. ama büyük demek ağır demek ağır demek boyun ağrısı demek. sizin de dediğiniz gibi aynen zevk meselesi. bence 50mm, 17-50mm falan biraz acele ediyorsunuz gibi geliyor. Aradaki farkın ne olduğunu sorgularken daha kit lensin neden yetmeyeceğini düşünüp diğer alternatiflere yöneliyorsunuz.. Tabii para sizin,bu benim kendi fikrim.

#yozkan88' tarafından 13.10.2010 13:45:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2010, 13:40 - İp: 92.***.**9.73
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

syn. yozkan88

size göre 60D mi? makinelerden birini alacam body olarak almayı düşünüyorum ve lens olarak ta tamron 17-50mm veya sigma 17-70 mm düşünüyorum sizce? hangi makineye hangi lens acaba 60d alıp yanında sigma 17-70 mm mi alsam daha sonrada sigma 8-16 mm manzara çekimi vede daha sonrada canon 200mm zoom alırım 5 bin e filan maal olur

Tarih: 13 Ekim 2010, 13:47 - İp: 78.***.**8.138
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

bahsettiğiniz lensler hakkında yeterli bilgim yok cevap vermek için.

Tarih: 13 Ekim 2010, 13:53 - İp: 92.***.**9.73
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

Arkadaşlar testlerdede görüldüğü üzere canon 550d , 2 yıllık görevini tamamlamış emekliye ayrılacak D90 a bile üstünlük sağlayamıyor , örnek fotograflardada keskinlik d90 da daha fazla. O zaman Canon 60d alıp bu makinenin bi çok makine den daha iyi ve son teknolojiyle donatılmış oldugunu düşünmek ve denemek lazım sanırsam

http://www.digitalreview.ca/content/Canon-Rebel-T2i-EOS-550D-Compared-to-Nikon-D90.shtml

Tarih: 13 Ekim 2010, 14:13 - İp: 78.***.**8.138
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fiery ben yazayım sende ciddiye alıp oku
amacım bagcı dovmek degil onuda peşinen yazıyımda sonra sıkıntı olmasın.
550d eski bir makine falan degil. iki yıllık gorevini tamamlamıs ne demek?
ne alaka?
10 yıl onceki makinelerle lenslerle bile mukemmel fotograflar cekiliyorken ne gibi bir eksigini hissedecegini sanıyorsun? suan piyasadaki hiçbir dslrnin amator bir kullanıcının ıhtıyaclarını karsılamaması diye bir şey olamaz.
SEN MAKİNEYE YETEBİLECEKMİSİN bunu dusun ciddi anlamda.
-----

d90a bile ustunluk saglayamıyo demişsin,d90dan sonra cıktıgı için boyle demişsin sanırım- da d90 zaten 550d ayarında bir makine degil.
d90 550d den bir ust 50d-60d den bir alt seviyeyı doldurabilecek bir modeldir.
nıkondada 550d'nın bir alternatifi yok.
son teknolojiyle donatılmış falan filan işin ambalajı. nasıl mukemmel bir teknolojik gelişme olmuştur sence aradaki birkac aydaki fotografcılıgı kokten degiştirsin???

---------

ellerin buyukse 60d daha iyi oturur eline, senın için iki makine arasında fark yaratacak tek sey bu.
battery grip alırsın bitane 150 liraya aynı işi gorur.
fotograf kalitesi arasında fark bekleme.
gidip 1000 lira veriyim dersen bilemem tabi. hayırlı olsun demek duser.

senın amacın fotograf cekmekmi, teknoloji yarıstırmak mı?
sen fotografcılıgımı seviyorsun teknolojiyimi?

alacaksan 550d+ tamron 17-50
yok BANA YETMEZZZZZ dersen d90+18-105
oda yok ben teknoloji seviyorum diyorsan bekle seneyede makinelercıkacak sonraki seneyede

Tarih: 13 Ekim 2010, 14:33 - İp: 217.***.**9.42
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

syn. gaijin tşk ederim

Peki canon 60D yi alacak olssam 18 megapiksel den tam verim almak için hangi lensi veya lensleri önerirsin? nikon D90 da çok ii bi makine ama video çekimi yok.

Tarih: 13 Ekim 2010, 14:53 - İp: 78.***.**8.138
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

D90 da çok ii bi makine ama video çekimi yok.

var

18mp içinde 17-50 tamron,
sigma 17-70 os
canon 15-85

gibi modeller en populer olanlar.

Tarih: 13 Ekim 2010, 14:59 - İp: 217.***.**9.42