mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Canon 50d Aldım.

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz haftasonu Hayyam dan Canon 50D makina aldım. Objektif olarak da kuş fotoğrafı çektiğim için keskinlik ve hızından emin olduğum canon 400 5.6 USM L aldım.
50D sıfır (spot) objektif ikinci eldir.
Geniş açı lensi bütçem müsait olmadığı için şimdilik alamadım.
Eski makinam Konica Minolta Dynax 7D ve objektifi 17-35 f: 2.8-4 lensi kullanmaya devam ediyorum.
Canon için geniş açı lens için hangini tercih etmeliyim sizce. Sizin baka bir öneriniz de olabilir.

1.Canon 17-85 usm ıs.
2.Tamron 17-50 2.8

Tarih: 8 Aralık 2008, 16:54 - İp: 85.***.**6.27
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam makineniz hayrlı olsun..Güzel günlerde kullanın..

öncelikle Canon 17-85'ten uzak durun..çünki verdiği performansa göre çok pahalı ve kendisine veirlen parayı haketmeyen bir lens.. www.photozone.de sitesindeki incelemsini de okuduysanız, yüksek miktarda baerrel distorsion yapan, vasat bir lens..Bu lens karşı Tamron 17-50 f/2.8 tabii ki çok daha iyi bir seçenek..ancak bütçenizne kadar bilmiyorum ama alabilirseniz Canon EF 17-40 f/4 L USM lensini hepsine tavsiye tercih ederim..Tamron da çok kaliteli olmakla birlikte çok keskin ancak renk doygunluğu zayıf ve AF'si yavaş bir objektif..Veya Canon EF-S 17-55 f/2.8 de olabilir ancak bu lens FF uyumlu değil ve ilerde FF bir gövdeye geçtiğinzde kullanamaycaksınız ve satmak zorunda kalacaksınız..

(Bu arada sormamda sakınca yoksa 50D'yi ne kadara aldınız?)

#aeron' tarafından 08.12.2008 17:59:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2008, 17:55 - İp: 88.***.**5.62
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Güle güle kullanın,
Zoom lensle orta çözünürlükte çekmek daha doğru olacak sanırım.

dpreviewe göre 50mm 1.4 bile optimum diyaframda bile köşelerde o çözünürlüğe ulaşamıyor.

Bir de tamronun katalogunda croplu makinaların 10mp gibi muntazam değerlere ulaştığından yeni lenslerin bu çözünürlüğü geçmesi gerektiğinden bahsediliyordu. Yani 17-50 40dnin çözünürlüğünü rahatça sağlayabilir ama 50dninkini aştığı şüpheli.

Yani şu anda en pahalı lensler hariç sanıyorum 4.5piksel /cm2 çözünürlüğü sağlayacak lens yok.

17-50nin afsi aslında hızlı ama 50d daha hızlı afler için yapılmış.

Tarih: 8 Aralık 2008, 22:22 - İp: 85.***.**7.211
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sercan bey güzel bir noktaya temas etmiş..Makinelerin sensör alanı değişmiyor ancak megapiksel değeri artıyor..Yani photodiod'ların miktarı artıyor..Dolayısıyla aynı alana daha fazla photodiot sığdırmak için photodiot'ların ebatları küçültülüyor ki bu durumda ışığın sensöre taşınması için objektife daha fazla iş düşüyor..Başka bir ifadeyle daha kaliteli optiğe sahip objektifler kullanmak gerekiyor..

#aeron' tarafından 08.12.2008 22:40:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2008, 22:38 - İp: 88.***.**7.136
  • 1