evolkany
evolkany (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon 500d Veya Canon Sx1

Merhaba;
Canon 500D ile Canon SX1 arasında kaldım. Canon SX1 i incelediğim zaman sanki DSLR bir makine üstüne sabit lens takılmış gibi geliyor bana. Canon SX1 i de inceleme şansım olmadağından dolayı çekim kalitesinide, kullanımınıda bilmiyorum.

Canon 500D almak istiyorum fakat kit lensinin yanında zoom yetersizliğinden dolayı canon 55-250 lensede ihtiyacım olacak (ikisi toplam 1000-1100$ civarında) ama diğer taraftan Canon SX1'i 550$ a çok cazip kalıyor. sizce aradaki farkı ödeyip 500D almaya değer mi :? yada bunun karşılığını alırmıyım ?

Tarih: 30 Temmuz 2009, 08:06 - İp: 76.***.**5.168
eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Biraz fotograf merak ın varsa karşılığını mutlaka alırsın. Çünkü slrlike mkainalar ne kadar özellik olarak slr lara yakın gibi gözükseler de aslında yakınından bile geçmiyorlar. Biraz keyifli şeyler yakalamaya kalktıkça makineniz yetersiz kalacak ve verdiğiniz paraya pişman olacaksınız. Ayrıca çekilmiş örnekleri incelerseniz 18-55 in de mükemmel bir lens olduğunu göreceksiniz. ben 18-55 ile 75-300 kullanıyorum ve fiyatları makul lensler. ayrıca zoom aralığıda 55-250 den daha yüksek.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 11:05 - İp: 81.***.**4.244
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sx1 alın..
aksiyon fotografcılıgına bulasmadıkca eksigini goreceginizi sanmıyorum

Tarih: 4 Ağustos 2009, 13:37 - İp: 78.***.**4.77
extremexif
extremexif (üye)
İstanbul / Amatör

Siz bence SX 10 (fotograf kalitesi,sx1 den daha iyi.,sx1 video da daha iyidir..) yada panasonic fz 28 alın derim...
Dslr-like modeller çok rahat sizin işinizi görürler...
Selamlarımla...

Tarih: 5 Ağustos 2009, 13:29 - İp: 217.***.**5.186
vonalijr
vonalijr (üye)
Aydın / Meraklı

Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayacaksanız yani bu işten para kazanmayacaksanız ve de fotoğrafa ayıracağınınız çok paranız yoksa Dslr-Like bence de.... Dslr almakla bitmiyor lenslerde var, + para yanii ...Saygılar.

Tarih: 10 Ağustos 2009, 11:34 - İp: 212.***.**5.214
evolkany
evolkany (üye)
İstanbul / Meraklı

slm
vonalijr yorumunun da katkısıyla dlsr like yöneldim ve canon sx1 i abd piyasasında bulamadığımdan canon sx10 aldım. ama malesef istediğim kalitede fotoğraf alamadım. 2 günlük teredtütten sonra geri verdım ve paraya kıyıp canon Rebel T1i (500D) aldım. şu anda beni aşan bir makine. kullanma klavuzunu yeni bitirdim makineye hakim olmam bir kaç ayımı alacak gibi. ama çektiği fotoğraflar harkülade. tüm ailem bu makine sayesinde fotoğrafcılığa merak saldı =)
Uzun araştırmalar sonucu 500d de karar kılmıştım ve herkese tavsiye ediyorum.
Eğer nikon D5000 düşünüyorsanız 500d yi tercih edin. çünkü, d5000 nin sadece 2 tane artısı var: D5000 nin kit lendi az daha iyi ve keskin fotoğraf çıkartıyor ve hareketli lcd ekranı var(bunun karşılığı canondaki ekran çok kaliteli) diğer özellikler canon'da daha iyi. önemli bir artısıda türkçe menüsü var.
ve 500d düşünenlere bir tavsiye, eğer canon alırsanız ve video veya yüksek çözünürlükte fotoğraf çekecekseniz hızlı bir hafıza kartı alın =)

Tarih: 26 Ağustos 2009, 17:51 - İp: 88.***.**0.91
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sx10 dan nasıl fotograflar bekliyordunuz ne eksisini gordunuz acaba?

Tarih: 26 Ağustos 2009, 21:27 - İp: 78.***.**2.253
evolkany
evolkany (üye)
İstanbul / Meraklı

gaijin;
İlk başta nesneler arası geçişlerde keskinlik çok az. bunun ayarlarından kaynaklanacağını düşünerek ayarlarının hepsini gözden geçirdim ama bir ilerleme göremedim.
çektiğim bazı fotoğraflarda çekim süresini oldukca kısıltmama rağmen aslında olmaması gereken bir flu luk vardı. bunun sebebinide çözemedim.

ve bunlardanmı kaynaklandı tam emin değilim ama makineye bir türlü ısınamadım. eski kullandığım samsung s850 makineyle karşılaştırdığımda aradaki fiyat farkını hak eden bir farkta göremedim. tek sevdiğim yönü yüksek zoom idi.

Tarih: 3 Eylül 2009, 01:24 - İp: 95.***.**8.134
  • 1