psbyr
psbyr (üye)
Ankara / Amatör

Canon 500d İle Canon 50 D Nin Farkı

merhaba
fotografla amatör olarak ilgileniyorum ve 400 d kullanıyorum.makinemi iso problemi yüzünden değiştirmek istiyorum(maksimum 400 iso kullanıyorum)
canon 50d almayı düşünüyordum fakat 500d çıkınca kararsız kaldım.çözünürlükleri,sensör boyutları,iso değerleri gibi birçok değeri aynı olmasına rağmen sonuçların aynı olup olmadığından emin olamadım.aslında hafifliği ve daha küçük boyutlu olması 500d yi cazip hale getiriyor ama görüntü kalitesi 400d den farklı değilse değiştirmemin bir anlamı olmayacak.bu makinelerin kullanıcılarından desteklerini bekliyorum
teşekkürler

Tarih: 11 Mayıs 2009, 16:13 - İp: 85.***.**5.206
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

500d ve 50d kullanmadım (400d kullanıyorum); ama internetten araştırdığım kadarıyla bildiklerimi paylaşayım:

Görüntü kalitesi 400d'den iyi değildir hemen hemen aynıdır, belki varsa mikro düzeyde farklılıklar vardır onun dışında gözle görülür bir fark olmaz,

500d'nin 15mp olması olumsuz, o açıdan iso konusunda ve görüntü kalitesi konusunda 400d avantajlı,

örneğin 350d iso konusunda 400d'den daha iyidir, aynı şekilde hemen hemen aynı olsa da "mikro düzeyde" 400d 450d'den daha üstün iso konusunda.

ama yeni olması açısından da 500d avantajlı..

Yeni olan teknolojik avantaja sahip, eski olan da az mpnin avantajına..

Genelde ikisi birbirini hemen hemen dengeler arada pek fark olmaz veya bazen olur.

Örneğin 50d iso ve dinamik menzil alan neyse (dynamic range) konusunda 40d'den daha kötü, aynı şey 500d 400d için de geçerli olabilir.

Ama avantajı çözünürlüğün yüksek olması ama bu genelde amatör için önemli olmaz çünkü sadece büyüklükle ilgili, bir de o çözünürlüğü almak için en kaliteli lenslere ihtiyaç var.

Eğer en yeni makinalar 6mp olsaydı iso konusunda çok daha iyi olurlardı, görüntü kaliteleri de çok belli etmese de daha temiz olurdu.

Kısacası iso konusunda daha iyi olsun diye 500d almak doğru olmaz, büyük ihtimal daha kötüdür.

Aradaki özellik farkları var 500d yeni makina tabi ama incelemeniz faydalı olur size gerekip gerekmediği konusunda.

500d ön inceleme:
http://www.dpreview.com/previews/canoneos500d/

400d tam inceleme:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/

son kısımdaki örnek fotolarda büyüklük dışında ben açıkçası kayda değer bir fark görmedim,
üstelik 15mpnin avantajını almak için en kaliteli lensleri kullanmanız gerekir.

Son olarak sadece fotoğraf kalitesini arttırmak için 400d yerine 500d alınması mantıklı değil diye düşünüyorum.

50d:

Daha sağlam gövdeye sahip,
Vizörü daha büyük,
Art arda çekim hızı daha yüksek,
Büyük ihtimal otofokusu daha hızlıdır
karanlıkta 500dnin odaklamada zorlandığı yerde 50d direk rahatlıkla odaklayabilir (ama çok da önemli değil)

gibi özellikler var değer mi değmez mi size kalmış. Ama ikisi de aynı fotoğrafı çeker.
Büyük olması küçük elliler için dezavantaj.

#sercan85' tarafından 11.05.2009 18:21:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mayıs 2009, 18:08 - İp: 78.***.**3.178
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

400d satıp 500d almaktansa 400d uzerınde kullanabileceginiz kaliteli bir lens almanızı tavsiye ederim..
evet yeni,evet ekstra ozellikler var ama acıkcası iso performansını arttırmayı dusunuyorsnaız 500d ye geciş yapmanızı onermem..

Tarih: 11 Mayıs 2009, 19:37 - İp: 78.***.**8.27
psbyr
psbyr (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim sanırım biraz daha bekleyeceğim

Tarih: 12 Mayıs 2009, 13:54 - İp: 85.***.**5.206
xkeremx
xkeremx (üye)
İstanbul / Meraklı

senn makinayı bende kullandım ve iso 1600 de cam gibi resimler çektim. sende bi makinanı kontrol ettir istersen. hemde kit lensle çektim o resimleri. manuel ayarda çekmen gerekiyor ve perde hızını 30 un aşşağısında tutmalısın mümkünse 4-15 sn arasında. diğer arkadaşların dediği gibi sigma lens yada bir tamron un kaliteli lensini alırsan o makin (400d) bi çoğumuz için hayatlimizdeki makinalar. insanlar pentax 1st ile ne resimler çekiyor kaç senelik makina olmasına rağmen yada nikon d70 ile. bence makinanı gözden geçir

Tarih: 13 Mayıs 2009, 10:23 - İp: 78.***.**2.198
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

xkeremx , manuel çekip perde hızını 1/30 altında tutmakla , yuksek ISO'da iyi kalite alma arasında nasıl bir bağlantı kurdun anlamadım Hele bir de 4-15 sn arasında tutunca yuksek ISO'da çekiyor olmayacak ki ..... az ışık düşük ISO'da çekip , iyi netice alıyor olacak ...

Tarih: 13 Mayıs 2009, 10:39 - İp: 96.***.**9.175
  • 1