mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d, Canon 50d Nikkon D90 Hangisi?

Fotografcılığa her zaman için ilgim olmuştur ve en sonunda başlamaya karar verdim. Ama hangi makineyi alacağıma karar veremiyorum. Bana yardımcı olabilirmisniz?
Canon 40D mi?
Canon 50D mi?
Nikkon D90 mı?

Ben doğada vahşi hayvan resimi çekecegim. İnternette satış yapıyorum ürün resmi çekip internete atacağım. Birde normal insan resimleri ve doğa resimleri.

Hangi lensleri kullanmam lazım?

Fazla maddi durum olarak ayımaıyorum lenslere baktım $500 ile $1000 arasında. Ne yapacağım karar veremiyorum. Lenlsler hakkında hiçbir bilgim yok.

Makineyi değistireyim lense mi onem vereyim.

Lutfen yardımcı olun
tesekkurler

Tarih: 4 Eylül 2009, 16:50 - İp: 85.***.**5.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle nekadar butce ayırdınız?

birde

"Ben doğada vahşi hayvan resimi çekecegim. İnternette satış yapıyorum ürün resmi çekip internete atacağım. Birde normal insan resimleri ve doğa resimleri."

sunu bıraz acalım oyle bir yazmıssınızki dogada hayvan cekip satıs yapmak için internet sitenize atacakmıssınız gibi bişey cıkıyor..

doga fotografcılıgı,ozellikle vahşi yasam fotografcılıgı oyle kolay bir iş degil, fotografcılıgın asını b sini bilmedne yapılacak bişey hiç degil..
ayrıca almanız gereken lenslerde gercekten ucuz lensler degil..500-1000 dolarlık lenslerle olmaz o iş..500-1000 dolarlık lensler zaten gunluk cekimler için kullanılan kaliteli lenslerin fiyatı, vahsi doga fotografcılıgı için daha yuksek mm degerli, ozel lensler gerekiyor..

sadece ornek olması için
100-400 canon amerika fiyatı 1500 dolar.
400mm canon f:5.6 amerika fiyatı 1300 dolar..
turkiye fiyatları: 100-400:4400 lira
400mm f:5.6 3750 lira..

bu lenslerle vahşi yasam fotografı cekmek için cok iyide bir tripoda ihtiyac duyacaksınızki, işte o 500 dolarlık fiyatı trıpod için soyleyebiliriz..

bunlar vahsi yasam için ihtiyac duyabileceginiz yuksek mm degerli lensler.
doga-manzara fotografcılıgı için geniş acılı lenslere ihtiyac duyacaksınız..
ve ınsan manzaraları-portre cekimleri için 50mm ve uzeri lenslere..
bunlar için kit lensin bir yere kadar yeterli olabilecegi varsayılabilir..

ama hesaba bakarsanız bahsettiginiz govdeler+ihtiyac duyacagınız lensler+tripod ve yardımcı aksesuarlar ile "ENAZ" 6000 lira civarında bir harcama yapmanız gerektigi goruluyor..

ihtiyaclarınızı tam anlamıyla belirlemeden ve dslr kullanmayı ogrenmeden, vahşi yasam fotografcılıgı hakkında enazından saglam bir teorik bilgi edinmeden bu kadar harcama yapmak nekadar akıl karıdır degerlendirmeyı size bırakıyorum.

Tarih: 4 Eylül 2009, 18:13 - İp: 78.***.**8.91
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

vahşi doğa çekimleri sizin için ideal olsun MUSTEFE... yanlış anlamayın ama "hep ilgiliydim zaten, bari başlayayım dedim, hangi lensi alayım" diye başlarsanız bu işe, canınız sıkılabilir.

bütçenize en uygun donanımı seçip, fotoğrafçılığınızı ilerletmeye çalışır, yeterli hissettiğinizde, ekipmanlarınızı düzenlersiniz... GAİJİN'in sunduğu bütçeleri ayırabilecekseniz o ayrı tabi ....
yolunuz açık olsun...

Tarih: 4 Eylül 2009, 20:17 - İp: 88.***.**0.35
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

dostum senin durumun biraz karışık geldi bana.. en iyisi fazla alım yapmadan kenardan gitmen olucak.. 40d + 70-300 USM IS + portre için 50mm f/1.4 güzel bir seçim olabilir..

Yazdıklarından ihtiyaçlarını tespit etmek oldukça güç olduğu için sadece bunlar başlangıç için uygun gibi duruyor..

400mm ve 500mm sabit odaklı lensler oldukça pahalıdır.. Durduk yerde gidip almak yanlış bir seçim olabilir..

Tarih: 4 Eylül 2009, 20:36 - İp: 78.***.**7.129
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin bey oncelikle cevab verdiginiz icin tesekkur ederim.,
Sizin soyledikleriniz aklıma yattı ve dediginiz gibi dsl hakkında hicibirsey bilmeden katien vahsi hayvan resimi cekemem ve bende ondan sunalık vaz gectim.

ben toplam 1500$ ayırdım bu ararika fiyatlarıyla tabiki

bana ens seciminde yardımcı olursanız cok sevinirim

Tarih: 5 Eylül 2009, 10:29 - İp: 85.***.**5.129
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

puskas onerilerin icin tesekkur ederim

Tarih: 5 Eylül 2009, 10:31 - İp: 85.***.**5.129
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

vahşi doğada çekim yapacaksanız ve satacağınız kadar kaliteli olacak ise 10.000 dolar aşağıya malzeme kurtarmaz sizi.

body olarak 40d ideal bir makine. 1100tl ye II.el bulabilirsiniz..
1100 dolar gibi bir fiyata 100-400 bulrsanız işiniz kısmen halledersiniz..

ama 1500 dolara olmaz yinede..

sadece portre gibi bir şey olacak ise..
70-200 f:4 2nci eli 900 tl
50 mm 1,8 200 tl
alıp keyfinize bakın derim..

Tarih: 5 Eylül 2009, 11:17 - İp: 85.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kendim kullandıgım aralıktan ve en ucuz secimlerden bahsedeyim

450d yada 40d
50mm f:1.8 :200 lira
55-250 is :450 lira

daha geniş acıya ben ihtiyac duymuyorum acıkcası..50mm keskin ucuz bir prime..
55-250de gayet iyi optige sahip is ozellikli bir lens..
diyaframın 4-5.6 olması cok sıkıntı yaratmayacaktır bana gore..

ikinci secenek

450d
18-55 kit
70-300 is usm

tele ihtiyacınızı bi nebze karsılar, ilk etapta işinizi gorur, tecrube edinmenizi saglar.

Tarih: 29 Eylül 2009, 20:10 - İp: 78.***.**1.212
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

D90 alın. Ayarlarını iyi yapıp makineyi iyi kullanmayı öğrenirseniz bana dua edersiniz D90 dediğim için. )

Tarih: 6 Haziran 2011, 21:08 - İp: 88.***.**6.234
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ smaler

D90 la ilgili eski tarihli cevaplamadığın başka konu kaldı mı ? Sırf yorum yapmış olmak için alakasız konulara yanıt göndermezsen daha iyi olur. Ayrıca senin duaya ihtiyacın cidden var ya da bir göz doktoruna...

Tarih: 7 Haziran 2011, 20:30 - İp: 78.***.**1.123
  • 1