enginxxx
enginxxx (üye)
Ankara / Amatör

Canon 40d-nikon D300-pentax K20d

S.A.

Arkadaşlar kararsız kalıyorum.SLR makina almak için araştırıyorum fakat fiyatlar ve markalar arasında lens ler arasında çok kararsız kalıyorum.Eğer yardım ederseniz sevinirim.

-Canon 40D (Canon 18-55 IS + Canon 70-300 IS) iki adet lens le beraber. 1750 $

-Nikon D300 (Nikon 18-200 VR-DX Nikkor)+ 4 GB Memory Card. + EN-EL3 e Battery + Nikon SLR Gadget Bag.Bu takımda komple. 2259 $

-Pentax K20D (Pentax DA 18-250 IF) lens . 1565 $

-Nikon D60 (nikon 18-55 AF-S VR + 55-200 AF-S VR nikkor) + 8 GB SD Card + EN-EL9 Battery + Case + Camera Bonus Accessory Kit.950$

Şimdi benim sormak istedğim bu tercihler arsında çok kararsız kalıyorum.D300 ün tabiki en iyi makina olduğunu biliyorum ama Canon 40D ile arasındaki 500 $ farka değermi,yoksa Canon yerine Pentax tek 18-250 tek lens le bayağı iyi yorum alıyor yoksa onu mu almalı.Yada komple Nikon D60 Paketi bu fiyata iyi görünüyo D60 içinde yorumlar AF lens Tkınca hiçde fena değil...

Ustalardan bei anlayıp bana yardımcı olacak yorumlar bekliyorum.
Herkese şimdiden teşekkürler...

Tarih: 2 Mayıs 2008, 12:14 - İp: 88.***.**0.58
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

D300 siz de yazmışsınız ,içlerindeki en iyi makine . Özellikle teknik özellikleri ve sahip olduğu donanım o makineyi 40D karşısında çok daha yukarıda tutuyor.
40D d300 e göre oldukça ucuz ama salt fotoğraf olarak bakarsak aynı fotoğrafı verir . Yani fotoğraf kaliteleri aynıdır bu makinelerin .

Aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği size bağlı . Ben aradaki farka 2 objektif almayı tercih edip 40d yi almıştım .

Ama pro. bir fotoğrafçı olsam d300 ü düşünürdüm .

d60 bu iki makinenin yanında oyuncak gibi kalır . Ve foto kalitesi bu ikisi kadar iyi değil ve sahip olduğu donanım da çok kısıtlı . Ama sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kamera olabilir pek ala .

Yani ne bileyim Mercedes mi, Polo mu sorusunun yanıtı olamaz bence. Tabi ki Mercedes , ama Polo bana yeter diyen birine Mercedes al demek de doğru değil.

Ben sizin setleri beğenmedim . O makinelerin hakkı kit lensler değil .

40D + Tamron 17-50(ya da sigma 18-50 2.8) + Canon 55-250 IS
(70-200 f4 daha iyi olur )

D300 + Tamron 17-50(ya da sigma 18-50 2.8, ya da Nikon 16-85 VR ) + Nikkor 70-300 VR

Belki bir parça daha pahalı oldular ama 40d ve d300 APSC sensör denen sensörün tavanına vurmuş piksel zekasına ve mthiş iso başarımına sahipler . Kit lensle bu makineleri kullanmak çok da doğru değil bence.

K20D ise donanım açıcısından bu ikisiyle kağışacak durumda değil . Tek artısı(çok önemli bir artı gerçi gövdeki titreşim motoru )

Ve Sony A700 +16-80 carlzeiss (yahut 16-105 sony, hatta tamron ve sigma da çok çok iyi olur) + Yeni çıkan sony 70-300 G çok ama çok iyi bir seçenektir aklınızda bulundurun mutlaka.

Bunlar beni zorlar, ben dahaca yeniyim diyorsanız bence nikon d60, sony a200, sony a300, pentax k10d gibi daha ucuz makinelerle de iişe başlayabilirsiniz pek ala.

Tarih: 2 Mayıs 2008, 12:47 - İp: 81.***.**7.49
enginxxx
enginxxx (üye)
Ankara / Amatör

s.a.
çok teşekkür ederim bufalo kardeş.
emin olun yorumlarınız beni aydınlattı.zaman ve emek harcamışsınız.tekrar değerlendirip karar vericem.yüksek bir ihtimalle canon 40D alacam.peki bir şey daha soruyum size ozaman.18-250mm gibi model lens ler sizce nasıl tek lens olarak.yada tamron 17-50 le sigma 18-50 2.8 kıyasında hangisini önerirsiniz.

Tarih: 2 Mayıs 2008, 14:08 - İp: 88.***.**0.58
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence ilerisi için ikinci el satışlarda d300 derim heryede pazarı olan bir seçim

Tarih: 2 Mayıs 2008, 16:19 - İp: 85.***.**9.92
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhabalar;
Bence de durumunuz elveriyorsa D300 ü zorlayın.
Sn. Buffalo K20D donanım olarak diğerleriyle kapışacak durumda değil derken biraz açabilirmisiniz acaba? Benim bildiğim kadarıyla K20D çözünürlük ve gövde içi titreşim önleme konusunda 40D den daha iyi ancak 40D nin düşük ışıkta focuslama kabiliyeti ve çekim hızı daha yüksek (özellikle spor, aktivite çekimleri için ideal). Fotokritikte Pentax dan Canon a geçen (bozbey) bu konuda bir karşılaştırma yapmıştı ve işin aslı Canonu bayağı yermişti ama tele ihtiyacı nedeniyle mecbur Canon kullanacak. Şahsen 40D bence de çok iyi makina gerek lens seçeneği bolluğu (her ne kadar is li falan arayınca pahalı oluyorsa da) gerekse düşük ışık koşullarına af kabiliyeti ve çekim hızı iyiyse de bence K20D nin SR özelliği, yeni sensörü, lens hafızaya alma özelliği, 40D den daha iyi auto WB si birçok kullanıcı için ideal olabilir. Mesela bence 40D nin üstünde print button koymuşlar sadece o işe yarıyor. Ya da çekilen resmi direkt bilgisayara wallpaper olarak atama kabiliyeti koymuşlar profesyonel makinaya. Sizin 40D kullandığınızı biliyorum ve bilginizden dolayı şüphem yok iyi seçim yapmışsınızdır ancak bence D300 almalıydınız Saygılarımla

Tarih: 2 Mayıs 2008, 20:23 - İp: 85.***.**6.86
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

merhabalar,
t_yaman,buffalonun k20d için donanımdan kastettiği lens çeşitliliğidir.
enginxxx,değişik versiyonlar yapmışsınız ama d60 sanki uymamış.yada diğer tercihler fazla olmuş..
bence eğer yeni bir kullancı iseniz,çok para bağlayacağınız seçeneklere girmeyin..
devam etmek istediğiniz markanın düşük bir modeli ile başlamanızı tavsiye ederim.
lens beklentinize ve bütçenize göre tercihinizi yapın,daha sonra elinizdeki lenslere göre makinenizi yenilersiniz..

Tarih: 2 Mayıs 2008, 23:18 - İp: 88.***.**4.78
enginxxx
enginxxx (üye)
Ankara / Amatör

s.a.
kadir kardeşim öncelikle yorumların için teşekkür ederim.ben d60 onların katagorisinde anlamında o listeye koymadım,dediğin doğru o klasda bir makina değil sadece o fiyata o takımı getittirme imkanım var.o yüzden kullananların tavsiyeleri iyi olursa daha üst versiyonları düşünmektense onu alabilirim diye düşünmüştüm.sanıyorum en doğru iş canon 40d yi almakla yapacağım.araştırma sonuçlarım hep 40d ye gidiyor.kalitesi d300 zorlayan tek makina.

#enginxxx' tarafından 03.05.2008 00:11:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2008, 00:06 - İp: 88.***.**4.83
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ancak bence D300 almalıydınız

d300 ün daha iyi makine olduğuna şüphem yok . ancak şöyle bir durum var, d300 gövde fiyatına 40d, tamron 17-50 ve canon 100mm makro aldım .
makro lens istiyordum zaten . ve nikonla maliyet çok yukarılara çıkıyordu . 4500-5000 lirayı da bir kalem de foto makinesine vermek benim için gereksiz.

print tuşu abes bir tuş . ama PC den makineyi kullanmak bazen kullanışlı oluyor.
40D d300, 40d,a700 üçlüsünde en yüksek IQ ya sahip kamera. Piksel kalitesi çok iyi. Ama yine de bu 3 makineden birini sırf resim kalitelerine bakarak seçmek doğru değil, cola ile pepsi kadar fark var aralarında. k20d de öyledir, çok incelemedim onu.

K20d donanım açısından 40d,d300 ve a700 ün gerisinde deme nedenim şu. Makineler giriş düzeyi, ileri amatör vs. diye sınıflandırılır.
Tabi her makine aynı şeylere sahip değil ama bu gün için 1/8000 enstantane, metal alışımlı gövde, 1/250 flaş senkron hızı ve 5-6 fps gibi şeyler standart oldu .
Titreşim motoru önemlidir, daha önceki makinemde vardı ve faydasını çok iyi bilirim . Ama sırf titreşim motoru var diye de bir makineyi ait olmadığı kulvara koyamam. Üstelik k20d eos 40d den daha pahalı bir kamera. Ve benim fikrim hiç bir üstünlüğü yok 40d den.
Ve k10d nin piyasaya ilk çıktığında yarattığı etkiyi de yaratamadı benim için. Şu da var nedense pentaxçılar k200d yi konuşmuyor. Giriş düzeyi DSLR ye yeni açılımlar getirdi o kamera. Suya dayanıklı ilk giriş düzeyi DSLR ve tek olacağa da benzer . Ve çok ucuz.
Ama herkes özellikle fps hızı ve gövde kalitesiyle hayal kırıklığı yaratan k20d yi öne çıkarıyor.

neyse . ben pentax bahsine girmiyorum zaten . ve resim kalitelerine bakarak DSLR seçmek çok zor .

ayrıca canon-nikon hayranı olmadığımı da herkes bilir forumda. verdiğim parayı hak eden makine ve lens benim için önemlidir. dün a100 dü bu makine ve çok beğendiğim a700 ü fiyatı aşırı olduğu için almadım . 40d iyi kamera. çok hızlı. deklanşör gecikmesi, karta yazma hızı , bufferi, gövde ve malzeme kalitesi ,AF hızı çok ama çok iyi. Giriş düzeyi kameralarla kıyaslanamayacak kadar iyi. Ve çok hızlı bir AF mekanizmasına sahip. ve 1100-1200 dolar gibi bir fiyata satıyor canon bu makineyi. o fiyata bulunmaz bir makine.

tabi ki d300 daha iyidir , ama benim için gereksiz.

lens seçeneğini ise çok da umursamam . henüz piyasada çok rahat bulunamıyor sony-pentax uyumlu tamron ve sigma lensler. ama tamron 17-50,sigma 18-50, sigma 100-300, tamron 90, sigma 105 ,sigma 50-150 , sigma 70-200 gibi harika lensler her marka için var sonuçta. ve bunların optik kaliteleri muadilleri canon ve nikon a yakın .

Tarih: 3 Mayıs 2008, 10:08 - İp: 85.***.**4.29
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim Buffalo hocam. Aslında lens çeşitliğini kastetmediğinizi tahmin etmiştim az çok takip ediyorum yorumlarınızı. Sakın yanlış anlamayın amacım K20D savunuculuğu değildi sadece merak etmiştim fikrinizi siz de üşenmemiş yazmışsınız gayet aydınlatıcı oldu benim için. Teşekkürler.

Tarih: 3 Mayıs 2008, 21:08 - İp: 85.***.**3.133
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BUfaloya bakmayınız. KEndisi antipentaksçıdır. Aynı zamanda antizamzoncu.
BEn olsam gidip d300 alırdım. 18-200 çok kaliteli değil ama genede harika bir objektif. d300 zaten öyle.
k20 ninde mükemmel fotolar verdiği söyleniyor ama. 18-250 de çok iyiymiş.

Tarih: 3 Mayıs 2008, 21:14 - İp: 88.***.**2.49
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

hepsi güzel makineler ve pişman etmez hiçbiri. eğer daha önceden bu markalardan birisinin makinesini kullandıysanız uzun süre, arayüze ve yapısına alışmışsınız demektir. o zaman aynı markayla devam etmek en iyisi olur. ben olsa Nikon alırdım ama diğerlerinden iyi olduğu için değil başka markaları kullanmakta zorlandığım için

bu adreste D300, 40D ve diğer markaların teknik özellik karşılaştırması var, Nikon daha iyi burada gözüktüğü kadarıyla ama çok işinize yarayacak farklar mı bunlara bakmak lazım:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond300/page22.asp

Tarih: 3 Mayıs 2008, 21:52 - İp: 81.***.**7.8