umursaman
umursaman (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 350d + Lens , 400d, Sony A300

merhaba arkadaşlar. digital fotoğraf makinası almak istiyorum ve yeni başlayacağım. uzun araştırmalarım sonucu bu 3 makina arasında kaldım. 400d tabi 350d den daha iyi fakat kit lensleri iyi olmadığı için yeni lens almak gerektiği söyleniyor. sony'nin ise kitinin yeni başlayanlar için yeterli olacağı söyleniyor. sonuçta 400d + lens benim bütçemi de aşacaktır. ne yapmam gerektiğini bilemiyorum sizce 350d + lens mi alayım yoksa 400d alıp idare mi etmeye çalışayım yoksa direk a300 alıp direk başlayayımmı ? şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Haziran 2008, 14:35 - İp: 88.***.**5.180
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

350d ve 400d arasında aynı sizin yaşadığınız durumu yaşamıştım.

bu iki makina arasında çok aman aman bir fark yok aslında (LCD ekran boyutu, piksel farklılığı ve sensör temizleme)

ve iki makina ile de birbirinin aynı fotoğrafları çekersiniz hiçbir fark olmaz.. dolayısı ile daha ucuz olan 350d yi alıp yaratacağınız tasarrufu objektif için, filtre için kullanmanız bana sorarsanız daha mantıklı.

a300 ile ilgili ise bir bilgim yok açıkcası.

kolay gelsin..

Tarih: 4 Haziran 2008, 09:40 - İp: 85.***.**7.121
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Hımmm. Ben eski bir sony A100 kullanıcısı olarak tercihimi yapmadan önce şunları düşürdüm. Bu konuda araştırma yapmış olduğunuz anlaşılıyor. Sony canon a göre daha kaliteli bir kit lens seçeneği ile geliyor. Canonun ise detayda ve yüksek isolarda sonyden başarılı olduğunu okumuşsunuzdur. Buna karşın ccd faktörü nedeniyle sony daha keskin sonuçlar veriyor. Ama bunun yanında yüksek isoda noise beraberinde geliyor. Seçtiğiniz a300 modeli diğer modellere göre nispeten daha az noise oranına sahip. Bu sizi bu aşamada rahatsız etmez. Ancak fotoğraf bilginiz görgünüz ilerledikçe forumları okuyup fotoğrafları inceledikçe bunu takmanız içten bile değil. Bir kere taktın mı alternatiflere bakmaya başlıyorsunuz. Sonra hadi bakalım sat satabilirsen tüm ekipmanı marka değiştir. Bu işi biraz yatırım olarak düşünmek gerek. Zaman ilerledikçe ekipman alacaksınız ve bir nevi bu işe yatırım yapacaksınız. Tercihlerine göre baştan adımını sağlam atmadığın zaman kısa süre sonra hesabını bilmeyen çavuşlar durumu oluşuyor. Uzun vadede düşünecek olursak sadece 16-85 aralığındaki lensleri baz alırsak;

a300+18-70 ile başlarsınız. sonrasında 18-70 i satabilirseniz tamron 17-50 ye terfi edersiniz. Bu ikisi iyi bir ikili olur. Hatta biraz para biriktirip bir zeiss 16-80 neden olmasın. Hatta alabiliyorsanız şu an a200+16-80 zeiss mükemmel bir seçenek.

Canon400d+ 17-55mm ile başlarsanız Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II test değerleri olarak sony 18-70 in gerisinde kalıyor. hatta sony 18-70 canonun aynı lensinin is versiyonu olan Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS den bile daha iyi. Yine canonda kit lens ile başladığınız düşünürsek ilerde tamron 17-50 f2.8 seçeneğiniz var. Ancak nedense bu lensin canonda diğer markalarda verdiği performansın altında performans verdiği söylentileri var. Yine ilerisi için lens açısından Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 USM IS yada süper ama pahalı bir Canon EF-S 17-55mm f/2.8 USM IS gibi güzel seçenekleriniz var. Birde ilerde satmaya kalkarsanız Canon satmanız Sonyye göre daha kolay.

Sonuç olarak ben tercih kriterimi lens üzerine kurardım. Alabildiğim en iyi lensi alıp gövdeyi de markanın yeni versiyonun bir alt versiyonunu seçmek daha akıllıca kanımca. Ben mesela 10 gün önce Nikon D80 ve 16-85 VR aldım. Dört gözle Amerikadan gelmesini bekliyorum.

Selamlar...

Tarih: 4 Haziran 2008, 11:21 - İp: 212.***.**2.202
umursaman
umursaman (üye)
İstanbul / Amatör

elturco gerçekten çok iyi oldu bu bilgier. çok teşekkür ederim. size de hayırlı olsun umarım en kısa zamanda kavuşursunuz makinanıza

en iyisi bugün yalçınlara gidip elime alıp bakmak. sanırım bugün büyük gün.

Tarih: 4 Haziran 2008, 13:03 - İp: 88.***.**2.86
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet.. en iyisi ele alıp bakmak..
zaten o seni çağıracak o anda..

sony alırsan eğer bu kesinlikle a300 olmalı.. sony nin o serideki en iyisi..

#panctom' tarafından 04.06.2008 19:30:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2008, 15:44 - İp: 88.***.**8.128
  • 1