digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

Canon 30d Mi, Yoksa Pentax K10d Mi?

Arkadaşlar uzun süredir beklediğim H9'un piyasaya birtürlü cıkmamasından dolayı DSLR almaya karar verdim. CANON 30D ve PENTAX K10D arasında kaldım. DSLR Kullanma konusunda yeniyim. Daha önceki makinam CANON S2 artık yetersiz kalıyo. Önerilerinizi bekliyorum.!!! Pentax K10D anlatılanlara göre fiyatına göre cok üstün bir makina ama MARKA konusunda kararsızım...

#digitall06' tarafından 18.05.2007 19:03:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 18:58 - İp: 88.***.**4.57
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

fotokrtik veya bu sitenin galerisindeki fotograflardan makine veya lensin kalitesini nasıl anlıyorsunuz banada gosterin cahil kaldımm bu kadar kucuk fotograflardan valla sizleri takdir ediyorumm

Tarih: 19 Mayıs 2007, 00:54 - İp: 88.***.**2.40
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

ATLAS bir tek sen değilsin, bende cahilim o konuda. kücük fotolardan lens kalitesini anlıyorum, diyen varsa ben onun fotoğraf cektiğindende şüphe duymaya başlarım.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:03 - İp: 88.***.**2.157
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

16-45 f:4 halı hazırda var

Star Serisi.
16-50* f:2.8 Ultrasonic Dust.R yeni çıkacak
60-250* f:4 Ultrasonic Dust.R yeni çıkacak

Canon alacaksan 40d filan iyice konuşulur oldu az sabret öle terfi et.Ama star serisi lensle k10d yi konuşturacağın kesin.

k10d ile bu lensler seni bizden kalite olarak çok çok öteye götürür.Ama fotoralarıma yaklaşman zaman alır .Kompaktan geçisin zor olcaktır.

Lenslerini ödünçte isteyebilirim .Lens birazda herşey gibi,gerçi iyi kullaınlınca 100$ lık bir lens süper şeyler çıkarırda.

Baklavanın şerbetini tutturmak gibi,huyu suyunu bilmek gerek.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:53 - İp: 85.***.**3.100
xkeremx
xkeremx (üye)
İstanbul / Meraklı

tabiikii 2sini de almıyacaksın. Ben de 3 ylllık canon S1 IS kullanıyorum ilk para bulduğum anda alacağım ve de almam gereken tek makina olan Nikon D40 veya D40x alacağım. Eğer senin para sorunun yoksa alman gereken makinada Nikon D50 olmalı. Geçiş yapmak için bundan daha uygun bi makina yok. DAha sonraları bu makinayı da ben aştım dediğinde ise D70s, D80 veya canon Eos 30d ye geçersin şimdi D30 alsan senin için kocaman bi makina olmaktan öteye gitmez milyon tane ayar yapmak gerekiyor resim çekmeden önce senle bizi kesmez sen beni dinle Al bi Nikon D50 keyfine bak. Linki tıklayın sanat budur vede fotoğrafçılıkda budur... http://www.pbase.com/cyberclick/paris_2007
nikon d40 ile çekimler vede bütün makinalar ile olağanüstü çekimler.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 04:41 - İp: 85.***.**2.110
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

Canon 30D ilk geciş için asırı mı kaçar yani.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 15:53 - İp: 88.***.**4.57
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

@digitall06

hocam bak ben sana kendi hikayemi anlatayım. birgün sitenin birinde bikaç fotoğraf gördüm. çok güzel fotoğraflardı. kendi kompakt makinemle denemeler yaptım baktımki o fotoların çeyreğini bile çekemiyorum.

sonra bikaç fotodan anlayan kişiler ile konuştum. o fotoların benimki gibi kompaktlar ile çekilemeyeceğini söylediler. bende merak ettim neyle çekiliyor diye. bana slr yi anlatmaya başladılar. gözüm baya korkmuştu. iso diyafram estantane bunların hiçbirini bilmiyordum. ozamanlar fotoğrafı sadece bas-çek ten ibaret sanıyordum. sonra dslr makineleri incelemeye başladım. aynı zamanda diyafram estantane vs gibi kavramlarıda öğrenmeye çalıştım.

sonunda alacağım makineye karar vermiştim. ama bir sorun vardı. para yoktu alırsa anca abim alır demiştim. abime söyledim ilkten irkildi tabi :D neyse işte almak uzun sürer dedi bana. bende üstelemedim. ve para biriktirmeye başladım.

1 seneye yakın zaman geçti. bu zaman zarfında bütün kavramları grafiklerden yazılardan vs yararlanarak öğrendim.

sonunda makineyi aldım. öğrendiğim herşey birbirine bağlandı birden. hepsinin birbinle ilişkisini anladım. artık gördüğüm fotoğrafların nasıl çekildiğine dair birçok fikir üretebiliyorum. hatta katalog çekimlerinde çalışan fotoğrafçıların çoğunun nekadar berbat çalıştığını anladım.

örnek vermek gerekirse, stüdyo ortamında 4 kişiyi çeken bir fotoğrafçı öndeki iki kişinin yüzlerinin karanlık çıkmasını başarmış. bende kendi kendime "softbox ile bir flash patlatamamışmı ??" dedim.

eğer fotoğrafçılıkla alakam olmasaydı daha doğrusu biraz derinden alakam olmasaydı büyük ihtimalle bu hataları anlamazdım.

nerden nereye geldi yav sen anlayacağını anlada gerisini boşver

Tarih: 20 Mayıs 2007, 09:55 - İp: 86.***.**8.99
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

Geçen sene FOTOĞRAFÇILIK adı altında bir dersimiz vardı. diyafram estantane vs. kavramları teorik olarak biliyorum. Ama yinede alışmak nasıl olur diye düşünüyorum.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 10:10 - İp: 88.***.**5.0
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Her iki üründe kendini ıspatlamış, kaliteli makineler. Seçimizinde iki önemli kriter var bana göre, birincisi bütçe ikinciside duygusallık, hangi makineyi beğenirseniz onu alın derim.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 11:19 - İp: 212.***.**0.50
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

K10D'yi kit olarak mı yoksa bady olarak alıp dahasonra LENS almak mı mantıklı sizce.

Lens düşüncem.
zoom olarak:
70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO (Sigma)
(APO ne anlama geliyo bilmiyorum gerçi)

Geniş açı:
17-35mm F2.8-4 EX DG ASPHERICAL HSM (Sigma)

Makro sekebilir miyim bunlarla bilmiyorum...

yardımcı olur musunuz.?

Tarih: 21 Mayıs 2007, 11:10 - İp: 88.***.**2.168
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sigma yerine 16-45mm F:4 Pentax Lens kesinlikle tavsiyem.

70-300 Apo(Asperical** lensteki camların bir kaçına verilem isim.)fiyatına göre çok iyibir tele lens.Güneşli havalarda Macrosuda biraz işe yarar.Tripot ile

Tarih: 21 Mayıs 2007, 11:40 - İp: 88.***.**5.194