salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Canon 1ds Serisi

Arkadaşlar merhaba. Daha çok stüdyo, macro ve dış mekan çekimleri yapan biriyim. Uzun zamandan beri Canon EOS 1Ds Mark III veya 1Ds Mark II satın almayı düşünüyorum. Şu anda elimde Canon EOS 5D var. Ancak %100 optik vizöre sahip olmaması, AF netlik nokta sayısının 9+6 =15 olması ki bu bazen hassas netlemelerde problem olabiliyor. 1Ds serisindeki gibi 45 netlik noktası olması kullanışlılığı etkiler ve kasasının 1D serisi kadar sağlam olmaması nedeniyle böyle bir karara vardım. Sizlerden öğrenmek istediğim (malum döviz kuru aldı başını gidiyor) bu kadar parayı vermeye değer mi? 1Ds Mark II ve 1Ds Mark III arasında gözle görülür bir fotoğraf kalitesi farkı var mıdır? Aralarındaki fiyat farkını vermeye değer mi? Aslında ben 1Ds Mark II almayı düşünüyordum. Elimdeki 5D ile 1Ds Mark II arasında ne gibi farklar vardır? 1Ds Mark II'ye geçmek için 5D'den vazgeçmeli miyim? Bir de sizlerin fikrini almak istedim.
Son olarak Ebay'da alışveriş yapan arkadaşlar varsa, bu siteden alışveriş yapmanın güvenilir olup olmadığı, Ebay'ın Türkiye temsilciliğinin olup olmadığı, alışveriş işlemlerinin nasıl olduğu, teslimatın ve diğer vergilerin nasıl olduğu ve garanti konusunun nasıl halledildiği gibi konularda da bilgi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.....

Tarih: 7 Mart 2009, 19:25 - İp: 81.***.**6.15
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@salihbaba

http://www.iyibey.com/

buradan ebay hakkındaki herşeyi öğrenebilirsiniz.

Siz Canon eos 5dmark2'ye baktınızmı hiç benim hiç makinem yok hiç dslr makine kullanmadım tecrübem yok sadece internetten çok uzun süren araştırmalarım sonucu bir takım bilgiler elde ettim.EOS 1ds serisi yanlış hatırlamıyorsam 5000-7000$ civarıydı. bu serinin bence en büyük farkı daha sağlam zor şartlara dayanıklı olması shutter ömrünün daha uzun olması ama bence eos 5dmark 2' yide bir araştırın İSO performansı eos 1ds serisinden daha iyi fotoğraf kalitesi 1ds ile aynı ama heralde shutter omru ve sağlamlık bakımından 1ds serisi daha iyi burada sizin karar vermeniz gerekir eğer ben zor şartlarda çekim yapacağım çok fazla fotoğraf çekeceğim diyorsanız 1ds serisi uygun olabilir.

ayrıca;

http://a.img-dpreview.com/gallery/

burdan EOS 1ds ve 5dmark2 makinelerin örnek fotoğraflarına bakabilirsiniz

Tarih: 7 Mart 2009, 20:33 - İp: 88.***.**4.87
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

5D, 1Ds2, 1Ds3 ve 5D2 fotografları arasında kalite farkı görmeniz oldukça zor.
Temel olarak kayda değer 2 fark var Fotografların boyutu ve gövde özellikleri.
1D serisi gövde şüphesiz daha üstün, sağlam. %100 vizör avatajı var.
Dezavantajları ise boyut ve fiyat.
5d2 de live preview özelliği var, yani %100 kadraj görüntüsü almak mümkün. Fotograf kalitesi oldukça iyi. Ama gövde 1D serisi gibi değil.
AF statik ve manzara için çok iyi, ama hareketli şeyler için (uçan şeyler, spor fotografları vs) servo hızı ve kararlılığı 1D ile yarışamaz.
Sözün kısası, fotograf kalitesi için 1d serisi almaya değmez, ayırt edemezsiniz. Gövde özelliklerine ihtiyacınız varsa 1D serisinin yeri apayrı.

Tarih: 8 Mart 2009, 15:05 - İp: 85.***.**8.131
salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Cevap veren arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimle... İyi ki varsınız...

Tarih: 9 Mart 2009, 20:20 - İp: 85.***.**8.190
doctorfo
doctorfo (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

1)Canon EOS 1Ds Mark III 21.1 MP Digital SLR Camera 2069 Çekim sayısı
2)CANON EF 24-105mm f/4L IS USM Kit Lens Temiz
3)Canon EF 16-35mm f2.8 L USM Version I Zoom Lens Temiz
4)Canon 24mm L F/3.5 F3.5 TSE TS-E Lens Kullanılmamış
5)Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS USM Telephoto Lens Kullanılmamış
6)New Canon Speedlite 580EX II Flash Kullanılmamış Pil Bile Takılmamış
7)Manfrotto 190CXPRO4 Carbon Fiber Tripod 190 CX PRO4 Temiz Kullanılmış
8)Manfrotto 410 JUNIOR GEARED Camera Tripod HEAD Temiz Kullanılmış
9)Timer Remote shutter Canon 1D 1Ds Mark II III TC-80N3 Kullanılmamış

Sene 2009 dan bugüne epey bir zaman geçmiş. Yukarıda belirttiğim takımı Londra'dan gelen dayım getirdi ve satmak istiyor. Ben 5D Mark II almak istiyordum ama karşıma böyle bir takım çıktı.

Ne dersiniz 5D M2 mi yoksa 1Ds M3 mü?

Tarih: 9 Şubat 2012, 11:18 - İp: 46.***.**8.38
  • 1