mervecevik
mervecevik (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon 1000d - Nikon D3000 ???

İlk makinemi alıcam da.Acaba bana yardım edebilir misiizz??
Canon 1000D mi daha iyidir , nikon D3000 mi ??

Tarih: 3 Ağustos 2011, 13:51 - İp: 88.***.**4.160
erqanon
erqanon (üye)
İstanbul / Amatör

16 şubat tarihinden bu yana 1000d kullanıyorum ilk profesyonel makinem. 6000 civarında fotoğraf çekmişim... mutluyum giriş seviyesi ,için tavsiye ederim

Tarih: 3 Ağustos 2011, 15:46 - İp: 193.***.**7.90
mervecevik
mervecevik (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende dediğim gibi ikisi arasında kaldım.
Başka bir üye arkadaşımızsa biraz daha bekle d3100 veya 500d yi tavsiye etti onlarda 1300tl civarlarndaymış
O da mantıklı geldi
Biraz daha araştırmak lazım sanırım

Tarih: 3 Ağustos 2011, 17:11 - İp: 88.***.**4.160
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bizdede bir merve var.. ve onun dSlr seçimide bu iki makine arasında olmuştu.. ergonomisi nedeniyle Nikon D3000 i tercih etmişti...

Tarih: 3 Ağustos 2011, 19:50 - İp: 94.***.**6.196
erqanon
erqanon (üye)
İstanbul / Amatör

mete bey iş ergonomiye gelince olay değişiyor tbiki d3000 i hiç elime almadım ama 1000d ye kıyasla daha geride oldugu soyleniyor ıso performansı vs konularda..
sayet;
merve hnım sizin için ergonomi onemliyse ve video özelliği kullanma gibi bir konu söz konusu değilse.. 1300 tL civarında temiz bir 50d bulabilirsiniz en azından ele aldığınızda size bunu hissettiriyor..

Tarih: 3 Ağustos 2011, 22:24 - İp: 78.***.**4.28
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Benim görüşümde, Canon yönünde olmuştu.. Ancak makine almaya giden kimse, dış görünüşe kapılıyor nedense.. Aslolanın fotoğraf olduğu, nedense alışveriş esnasında unutuluyor..

Tarih: 4 Ağustos 2011, 04:08 - İp: 94.***.**6.196
mervecevik
mervecevik (üye)
İstanbul / Meraklı

Bütün Merve'ler böyle herale
Şimdi tabi ergonomisi de önemli;yanlız benim için fotoğraf daha önemli..
Birde insan öğrenci olunca bütçesine göre iyi bir şey almak istiyor.
Bende Canon tarafındayım ama ikisininde kendine göre eksileri artıları var tabi..
Mesela lens değişikliği yaptığım zaman hangisi daha iyi olur?Bu konuda hiç bir bilgim yok malesef..

Tarih: 4 Ağustos 2011, 08:56 - İp: 88.***.**4.160
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Merveciğim işin aslı şu; sen bu iki makineyi kitlensle al bir gün çekim yap nikon d3000 senin daha hoşuna gider, renkleri kullanım kolaylığı falan, artık kit lensi daha iyi diyemi yoksa sensörü yüzünden mi bilemem, ancak olay lesnte bitiyor ama ikisinede 50mm taksan ne olur bilemem.......mesela adamda 550d var arkadaşının nikon d40x i daha canlı çekiyormuş diye ortalığı ayağa kaldırdı..aslında 550d daha iyiydi ama nedense ilk intiba olarak nikonlar göze daha canlı gibi geliyor, canon lens mi seçiyor diye düşünüyor insan, istese picture style ayarlarından ayarlar ama üşeniyorlar ve otomatik modda ilk çıkan görüntüye bakıyorlar herhalde...

Bir tavsiye daha fotoğrafı kavradıktan sonra photoshopada zaman ayır....kısacsı kötü makine yok bunu bir kere bilelim...

Tarih: 5 Ağustos 2011, 23:49 - İp: 78.***.**4.106
mervecevik
mervecevik (üye)
İstanbul / Meraklı

Okiii'cim o konuda haklısın tabikii kötü makine yok ama ikisi arasında ikilemde kaldım..
Dün bimeks,teknosa,gold,darty gibi yerlere sorduğumda d3000'in üretimi durdu artık 3100 var dediler,onunda fiyatı biraz tuzlu geldi.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 12:58 - İp: 88.***.**9.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mesela adamda 550d var arkadaşının nikon d40x i daha canlı çekiyormuş diye ortalığı ayağa kaldırdı.

insanlar beceriksizliklerinin sucunu 20 yıldır tanıdıkları kendilerine degil 3 gunde tanıdıgını dusundukleri makinelere atar genelde dogrudur.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 13:27 - İp: 88.***.**8.140
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Gajincim kadim dostum, haklısın...http://www.pbase.com/search hocam bu siteye istanbul bile yazsan bir ton foto çıkyor bakıyorum bazen hangi makineyle çekilmiş falan diye.....

ben aşağıdaki sitenin fotolarını fikir sahibi olmak için iyi buluyorum çünkü neredeyse hepsi ham fotoğraf....bu siteye cahili cühalası bas çek yapanı herkes foto yüklediği için tarafsız bir gözle inceleyebiliyoruz anlıyorsun zaten photoshop olmadığını...
Şimdi mervecim burada senin hangi makineye ısındığın bence çok önemli, alıp baksan zaten biri daha hoşuna gidecektir..hayyama bir bak derim..

http://www.pbase.com/cameras/nikon/d3000
http://www.pbase.com/cameras/canon/eos_digital_rebel_xs

more yazan yere tıklayarak diğer sayfalara geç bir ton foto var...

saygılar herkese en hayırlısından ramazanlar...

#okiii' tarafından 06.08.2011 20:47:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 20:44 - İp: 78.***.**4.106