batuhandkl
batuhandkl (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon 1000d mi ? Nikon D3000 mi ?

Bu iki cihazdan birini almaya karar verdim arkadaşlar. İkisininde piyasa değeri hemen hemen aynı, performans bakımından hangisi daha iyidir nedeniyle beraber söylerseniz yorumlarınıza göre hareket edicem. Teşekkürler.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 23:57 - İp: 78.***.**0.159
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

her sorunuz için ayrı konu açmanıza gerek yok.. tek başlıkta toplayabilirsiniz..
ben 1000D derim...

Tarih: 30 Mayıs 2011, 00:18 - İp: 78.***.**2.66
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

1000D avantajları:

1- Live view'a sahiptir. LCD den nasıl bi sonuç alacaksınız görebilirsiniz.
2- Lens alırken autofocus motor sorunu olmaz (50mm gibi lensler için 2 kat fazla para ödemezsiniz)
3- Yüksek ISO'da daha az karıncalanma (gren) alırsınız
4- %10 kadar daha hafiftir, bu da %10 daha az boyun ağrısı demek

D3000 avantajları:

1- Sensörü daha büyüktür, bu da resim kalitesini doğrudan etkiler
2- Renk derinliği daha yüksektir, %20 ye kadar daha fazla renk tanımlar, bu da ayrıntılarda ve fotoğraf kalitesinde önemli bi etkendir bana kalırsa
3- Ekranı daha büyüktür, 2.5'e 3.0

Artık siz karar verin ne istediğinize göre, ikisi de kendine göre çok güzel.

Tarih: 30 Mayıs 2011, 00:22 - İp: 78.***.**4.16
theanswer
theanswer (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Nikon öneririm. nedenide aldığın obejktifleri daha sonra body yi değiştirdiğinde de kullanabilecek olmandır. çok pahalı bir hobi fotoğrafçılık. ve gittikçe daha iyisini istemeye itiyor seni. muhtemelen kit lensle alacaksın. sonra bunun zoom u yetersiz diyeceksin zoom lens alacaksın. geniş açıydı macroydu derken elinde bir sürü lens ve d3000 olacak sonra diceksin ben body nin daha iyisini alayım (çok paran olur ilerde) o zaman sil baştan yapmak yerine sadece body yi değiştirip lenslerini kullanırsın.
he dersen ki ben zaten canon un lenslerini satarım herşeyi tekrar baştan alırım uğraşırım diye canon u da tercih edebilirsin. ya da lenslerini ona göre seçersin. gibi. umarım anlatabilmişimdir

Tuna Ozcan

Tarih: 30 Mayıs 2011, 00:51 - İp: 85.***.**4.190
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Son yorum yapan arkadasin mantigini anlamadim acikcasi.1000D de degisebilir lens sistemine sahip D3000 de.Yani ikiside DSLR ki niye sadece Nikon ile lense ihtiyac duydugunuzda degistirirsiniz gibi bir yorum yapmissiniz anlamak guc.Canonda lensmi kalmadi yani

Ayrica benim tavsiyem Canondaki seriye 500D den,Nikondada D3100 den baslamanizdir.Eskiyen DSLR lari 2.elde almanin bazi riskleri var.Sonucta 2.el araba gibi motorunu acip kolayca test ettiremiyorsunuz ve biraz riskli bir is oluyor.Ozellikle Turkiye gibi tuketici haklarinda hala sorunlu bir ulkede bu gibi alisverisleri tavsiye etmem.En azindan bu ise yeni baslayanlarin makinanin risklerine kafa yormadan saglam bir tercihley yola koyulmalarini tavsiye ederim

Tarih: 30 Mayıs 2011, 03:05 - İp: 221.***.**3.132
theanswer
theanswer (üye)

şöyle açıklayayım:

mesela d3000 i aldınız. paranız oldu70-300 lens aldınız. para biriktirdiniz 24-70 aldınız. tekrar paranız oldu ve bu sefer body yi değiştirmek istiyorsunuz. d3000 i sattınız d700 aldınız ve objektifleriniz hazır.

1000d aldınız. paranız oldu ef-s serisi 17-85 aldınız. para biriktirdiniz EF-S 60mm macro aldınız. sonra full frame e geçmek istediniz. 5 d mark II alıp 1000d yi satacaksınız. Lensleri de satıp yeni lens almalısınız.

Tarih: 30 Mayıs 2011, 03:59 - İp: 85.***.**4.190
batuhandkl
batuhandkl (üye)
İstanbul / Meraklı

Anladığım kadarıyla canonda yeni makina alacağım zaman elimdeki bütün herşeyi mi çıkarmam lazım ? Yani 1000d 'den 550'd ye geçersem aynı lensleri kullanma imkanım olmuyor mu ?

Tarih: 30 Mayıs 2011, 07:15 - İp: 78.***.**9.235
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yanlis yoldasiniz.Nikonda nasil DX lensler ne bileyim 18-105 gibi bir aciya sahip ise canondada ayni durum soz konusu.Yani bu lensleri full frame olan abilerine taktiginizda alinacak sonuc aynidir.Ayrica Canonun daha ucuz ara lensleri ile bir nevide avantaji var.

Nikonda 18-105 aldiginizda bunu D700 de kullanabilirmisiniz.Kullanirsiniz ama DX crop ozelligini aktif hale getirmezseniz yanlarda kararma olmadan kullanamazsiniz ki bu ozellik her makinayada konmak zorunda degil ve yokda tum full framelerde.Yani durum iki firmadada APS-C format denilen kucuk sensorlu makinalar icin uretilen lenslerin ve,FX yani 35mm filme denk gelen full frame makinalar icin uretilen ayri ayri lenslerin oldugudur.Iki siniftada ortak kullanilan lenslerde vardir 50mm 1.8,35mm 1.8 yada 28mm falan gibi yada bazi makro lensler gibi ,ama degismeyen tek sey her modelde mount yani giris agizlari ayni oldugu icin tum lensleri takip cekim yapmak mumkundur. Tum lenslerinizi FX yani full format makina icin alirsaniz APS-C sensorlu makinalardada bunlari kullanmaniz mumkundur.Ama yine belirtiyorum,crop faktorunden dolayi lenslerin acilarinin degismesi ve kaybi her ziki firma icinde sozkonusu olacaktir...Iki firma icinde olay ayni ve Nikon yada Canon diye ayrim yapmanin bir anlami yok..

Tarih: 30 Mayıs 2011, 11:27 - İp: 221.***.**3.132
theanswer
theanswer (üye)

Canon un 1,6 crop lu nikon 1,5 lu olması bu bahsettiğiniz köşedeki kararmanın daha fazla olmasına neden oluyor.

1000d den 550 d ye geçersen hiçbir problem yaşamazsın. ama 1000d den 550d ye geçmekte istemeyeceksindir tahminimce : ).

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/index.htm

burda nikon un bir uygulaması var. belki yardımcı olur.

Tarih: 30 Mayıs 2011, 13:43 - İp: 85.***.**0.158
  • 1