meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Bir Test Yapsak

bir düşüncem var:
bir sürü yabancı kaynaklı fotoğraf makinası ve fotoğraf konulu site var. Bu sitelerin de makinaları (kendilerine göre) karşılaştırdıkları test fotoğrafları var. kendilerine göre diyorum çünkü çoğunlukla ya taraflı oluyorlar ya objektifler aynı kalitede olmuyor ya çekim açısını tutturamıyorlar... bu da insanları yanlış yönlendiriyor.
netfotoğraf olarak biz bir karşılaştırma yapsak nasıl olur? aklıma gelenler:
-önce bir firmayla anlaşırız. bize şimdilerin gözde makinaları olan 30d 400d d200 k10d a100 gibi makınaları sadece test amaçlı sağlar(veya makina sahipleri getirir). sonra yine firmadan aynı markanın(örn:sigma) aynı kalitede, aynı aralıkta objektiflerini isteriz.
-aynı şartlarda, sabitlenmiş tripodlarla güzel test mekanları hazırlarız.
-aramızda seçtiğimiz modelleri en iyi kullanan arkadaşlar da önce defult sonra çekebildikleri en iyi şekilde çekerler. ve forumda da yayınlarız.
-bize yardım eden firma ve arkadaşların da reklamını yaparız testte.
sizin de bu fikri geliştirecek görüşleriniz varsa lütfen paylaaşalım. bu işi yapmaya çalışalım...

edt:başlık değiştirildi.

#meliksahu' tarafından 02.04.2007 22:30:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2007, 19:07 - İp: 88.***.**7.82
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

maliksahu zaten sitede yapılan k10d, k100d, 30d gibi makinalar firmalarla anlaşılarak, ücret karşılığı yapılan testler. adnan abinin de makinaları 1-1 karşılaştırma yapmadıklarını söylüyor. onun deyimiyle tokuşturmuyorlar.

Tarih: 1 Nisan 2007, 19:10 - İp: 85.***.**7.106
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

ben d eonu diyorum. gelin biz tokuşturalım bu makinaları [>:D

Tarih: 1 Nisan 2007, 19:29 - İp: 88.***.**7.82
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bu tarz karşılaştırmalarda,hukiki sonuç bile çıkabilir.Zaten hepsi iyi makineler en fazla 6 aylık dönem devamlı digital gelişiyor.400d eh diğerler zaten alanlar fanatik,olmuş.Kendine yer kitle etmiş cihazlar.

Tarih: 1 Nisan 2007, 20:49 - İp: 85.***.**3.234
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

hala kimse yapalım falan demediğine göre herhalde pek hevesi yok milletin??? Adnan abi falan destek çıksa olur bu iş ama

Tarih: 2 Nisan 2007, 00:00 - İp: 88.***.**7.82
abugra
abugra (üye)
Bursa / Amatör

aynı kompozisyon, aynı ışık sistemi, eşdeğer lensler ve aynı sınıftaki ayrı marka ve modeller. çok güzel olur, iyi öneri, tebrikler

Tarih: 2 Nisan 2007, 00:38 - İp: 88.***.**8.149
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

hala ses seda yok. n'apalım. bir önereyim demiştim.

Tarih: 2 Nisan 2007, 22:25 - İp: 88.***.**7.82
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

+1
Hukuki sorun falan çıkacağını sanmam. Çıksa hukukun hukuk olduğu ülkelerde bu testler yapılamazdı...

Tarih: 2 Nisan 2007, 22:54 - İp: 193.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

meliksahu söylediğin tarzda test ler belki ileride yapılabilir.Ama şuan bazı firmalar ürün incelemelerinin ve reklamlarının bedavaya yapılması,kendi ürünleri hakkında olumsuz yazılar yazılmaması gibi profesyonellikten uzak yaklaşımlar içinde olduğundan buna şuan için imkan bulunmamaktadır.

Bizler yaptığımız incelemelerde incelemenin sonucu hakkında bizimle baştan pazarlık yapmayan firmaları tercih ediyoruz.
Yapacağımız incelemelerde firmalara sunduğumuz sadece iki tane şart var.
Birincisi incelememize müdahele sadece teknik bir hata varsa onu düzeltmek yönünde olur.Onun haricinde makinada gördüğümüz her türlü olumsuz yönlerin yazılmasına karışamazsınız şeklinde.
İkincisi ise ücretini ödemeniz kaydı ile makinalarınızın incelemesi yapılır.

Bu iki şartı baştan kabul eden firmaların ürün incelemeleri yapılıyor ve yapılmayada devam edecek.

Ama biz fotoğrafçılık alanında bir numarayız,biz inceleme için siteye ücret ödemeyiz,bizim adımız yeter,bizim makinalarımızı bütün dünya beğenirken siz eleştiremezsiniz yaklaşımında olan firmaların resmi olarak bu sitede var olmalarına imkan yok.

#as' tarafından 02.04.2007 23:43:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2007, 23:40 - İp: 88.***.**5.77
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

adnan hocam oyle firmalar mi var?

Tarih: 2 Nisan 2007, 23:43 - İp: 88.***.**7.191
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Neler var neler var.Burada isim vermek istemiyorum ama adı büyük bazı firmaların aslında ne kadar küçük düşündüğünü,ne kadar ufak hesaplar peşinde olduklarını maalesef biz bu inceleme işine girdikten sonra gördük.

O yüzden karşılaştırmalı test işi bu günkü şartlarda imkansız.

Tarih: 3 Nisan 2007, 00:09 - İp: 88.***.**5.77