mavidn
mavidn (üye)
Denizli / Amatör

Başlangıç İçin Tavsiye Ve İpuçları ? ? ?

merhabalar arkaaşlar ben çok çok yeniyim o kadar yeniyim ki daha makinem yok. size birkaç sorun var bunları cevaplarsanız çok sevinirim. Eşimin desteğiyle üniversitedeki fooğraf sevdamla tekrar buluştum. iletişim mezunuyum zevkli biriyimdir. malum düğün çekimleri çok tercih edilen özen gösterilen alan oldu bulunduğum ilde de bayan fotoğraçı yok gibi olanlarında alanları çocuk potrelerinden yana. ben bu boşluğu doldurmak hemde ek gelir sağlamak isiyorum. Nikon marka makina almak istiyorum limitim 2500 3000 lerde ilk başta. Ne almalıyım ? yoksa ilk başlarken daha büyük bir makine almak için kredi çekeyim mi buna özel 2. sorum : fotoğraf çekimi makina bilgileri tüm detaylarla ilgili sahaya inmeden kendim çekim yapmadan önce genel bilgileri nerden öğrenebilirim tavsiye edeceğiz bir site bir video var mı yada kursa mı gitmeliyim ? bir fotoğrafçının yanında işe başlamak çok zor çünkü ? bana tavsiye edeceğiz şeyler. ipuçları adımlarınızı bekliyorum

Tarih: 16 Haziran 2014, 10:16 - İp: 88.***.**4.131
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba;
"ilk başta şunu alayım acemiliğimi onda atayım sonra daha iyisini alırım" diye bir şeye hiç katılmıyorum. arabamı bu canım! Bu tüketicinin maddi olarakta aleyhine bi durumdur hangi seviye makine alırsan al onda öğrenir gidersin bütçene göre orta veya üst seviye eline iyi oturan seveceğin bişey al tamamdır.hatta prof bi makineyle bile başlayabilirsin çokta iyi olur. Peki nasıl öğreneceksin...
sen makineyi al kurcalamaya başla merakın varsa netten teknik anlamda bi dünya bilgiye ulaşırsın, uzman fotoğrafçıların makine kulllanımına dair o kadar çok videosu varki...bunları izleyip öğrendiklerini deneye yanıla makinen hakkında tecrübe kazanacaksın zaten bu bilgilerin en önemli kıstasları bütün makineleri kapsar
Birde fotoğrafçılığın hem sanat hemde teknik yönüyle alakadar çok sayıda güzel kitap var arkadaşlarda tavsiyelerde bulunacaktır benim tavsiyem scott kelbynin dijital fotoğrafçının el kitabı serisidir bu seri harikadır tekniğiyle beraber kolay anlaşılır hızlı ve pratik bişekilde anlatır.
Bu işi kıvırmanın püf noktası meraktır, fazla merak çok iyidir vesselam

#m.levent' tarafından 16.06.2014 12:55:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2014, 12:41 - İp: 81.***.**1.46
mavidn
mavidn (üye)
Denizli / Amatör

Cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Bende bütçemin en iyisini almayı düşünüyorum , sonra pişman olmaktansa yada elimde kalmasındansa en mantıklısı bu gibi...
peki ;
1. si ben nikon d7000 alsam dış çekim için yanına hangi lensleri alamamı tavsiye edersiniz ?

2. si fullframelerden birini öncelik d600 olsa yanında gelen lens hariç hiçbir lens kullanmadan birkça ay dışçekimlerde beni idare eder mi yoksa kalitesi çok mu düşük olur ?

bu konuda nasıl yok izleyebilirim lensler devreye girince beni ve limitimi karıştırıyor biraz

Tarih: 16 Haziran 2014, 13:57 - İp: 88.***.**4.131
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Düğün fotografları için en ideal makina 18-105 kit lensiyle Nikon d90 dır. Temiz ikinci el de bulsanız olur. Bütçeniz sıfırını da almaya yeter. Hem artan para da cebinize kalır. Bence başka makineye bakmaya gerek yok. İstanbul'da düğün fotografçılarının makineleri hep Nikon D90 dır. Bu nedenle ikinci el piyasalarında alış ve satışı çok kuvvetlidir. Aranan makinedir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
Çekim olayı ve acemiliğe gelince önemli değil. Bir müddet otomatik modda çekersiniz. Daha sonra diğer modları denersiniz.
Yeni uğraşınız hayırlı olsun. Kolay gelsin.

Tarih: 16 Haziran 2014, 13:59 - İp: 176.***.**9.95
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

ercan abinin önerisi benimde kullandığım iyi bir modeldir. teknolojileri az biraz daha ilerde olan D7000 ve D7100'ü de alternatifler arasına koyabilirsin ama hangi makineyi alırsan al kit lensin 18-105 olması avantajdır, kit lensleri küçümseyenlerin gözüne sokulası bi objektiftir her aralıkta keskin sonuç verir. tabi bu farklı koşullardaki teknik tecrübenizede bağlıdır. geniş açı manzaradan portreye kadar tam bi takgez lensidir ilerde farklı lensler alsan bile buna sık sık ihtiyaç duyacaksın, 18-55 lere hiç yanaşma

Tarih: 16 Haziran 2014, 14:57 - İp: 81.***.**1.46
erlaky
erlaky (üye)
Eskişehir / Amatör

d7100+18-105 fazlasıyla işini görür. yanında da 50 mm lik bi lens alırsın ya da 35 mm....

Tarih: 16 Haziran 2014, 16:30 - İp: 5.***.**3.14
mavidn
mavidn (üye)
Denizli / Amatör

cevaplarınızı nasıl heycanla okuyorum bende ilk araştırmalarımda d90 a karar vermiştim sonra fullframelere geçmeden önce dx lerin en iyisinin d7000 d7100 olduğunu öğrendim ... d7000 de karar kıldım artık sizlerin görüşleri sayesinde . yanında gelen lensi de söylenenlere bakmayarak hafife almayacağım .
denizli de ikamet ediyorum burada ikinci el piyasası baya durgun o yüzden sıfır alacağım yoksa bende ikinci el düşünüyordum.

peki yanında flash da alayım mı ? yani dış çekimler bildiğiniz gibi gündüz oluyor genelde... ayrı bir ışıklandırmaya gereksinim duyuluyor mu ?

Tarih: 16 Haziran 2014, 16:37 - İp: 88.***.**4.131
erlaky
erlaky (üye)
Eskişehir / Amatör

d7000 lerde yağlanma sorunu bitti mi bilmiyorum ben olsam d7100 e bakarım harici flaş bazı durumlarda gerekli olabilir örneğin model güneş ışığı altında olursa yüzünde gölgelenme olabilir flaş ile bunun önüne geçersin ya da modeli gölgeye çekersin

Tarih: 16 Haziran 2014, 16:53 - İp: 5.***.**3.14
mavidn
mavidn (üye)
Denizli / Amatör

@erlaky d7100 fiyatı biraz zorlar diye düşünmemiştim. Flash dı ekstra lensdi vs o yüzden d7000 de karar kıldım kılmıştımm . Ben daha yeniyim, o yüznden yağlanma derken ? Tam olarak nasıl bir sorun bu ?

Tarih: 16 Haziran 2014, 16:58 - İp: 88.***.**4.131
erlaky
erlaky (üye)
Eskişehir / Amatör

forumda birkaç başlıkta bu sorunlar dile getiriliyor birçok yerde bu sorundan bahsediliyor. d7100 kullanıyorum herhangi bi problem görmedim
o yüzden illa nikon olacaksa biraz zorlar d7100 e bakardım ben olsam
aralarında 500 lira fark var
üzerindeki kit lensle birlikte 3000 lira civarında

tabi dediğiniz gibi tripod lazım flash lazım kumanda lazım

bu işi ilerleteceksen ff lens alırsın
ileride gövdeyi ff olarak değiştirirsin aynı lensleri kullanmaya devam edersin

Tarih: 16 Haziran 2014, 17:34 - İp: 5.***.**3.14
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

şu konumda ihtiyacın yok, dahili flaş şimdilik idare eder ama onada ihtiyacın olacak, bizler ne flaşı nede kullanmasını pek bilmiyoruz onun görevini sadece düşük ışık koşullarında çekimi yapabilir kılmak için kadrajı aydınlatmak olduğunu sanıyoruz berbat sonuçlarından dolayı flaşla çekim yapmaktan nefret ediyoruz. detayları tavsiye ettiğim scott kelby'nin kitabından öğrenebilirsin. bu kitap açısından işin teknik taraflarını bilip bilmemeniz önemli değildir. buradaki öğretiler neyi nasıl yaparsan en iyi sonucu alırsın mantığına dayanarak yol gösterir, ama her halukarda enstantane diyafram iso mantığını ve ilişkilerini ve fazlasını öğrenmekle mükellefsin tabii
bu arada scott kelby dayım değildir eserleriyle best-seller olmuş çok istifade ettiğim bir prof.fotoğrafçıdır

Tarih: 16 Haziran 2014, 17:40 - İp: 81.***.**1.46