thrakc
thrakc (üye)
İstanbul / Meraklı

Başlangıç Düzeyi Full Frame Dslr Hakkında

Merhaba arkadaşlar, ff bi dslr makine almak istiyorum. Fotoğrafçılık düzeyim ortalamadır. Makro ve aş ışıkta çalışma yapmayı düşündüğümden ff tercihine yöneldim. Bu alanda da çok fazla modelle karşılaştım. Şuan aklımda d610 var, sizin önereceğiniz başka modeller var mıdır? Set olarak 6 bini geçmeyi düşünmüyorum.

Tarih: 7 Eylül 2016, 14:39 - İp: 78.***.**1.181
mesut.
mesut. (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Neyin seti 6 bin anlayamadım. Set derken kamera,objektif, tripod flaşlar, paraflaş, sotfbox, tetikleyiciler, ışık ayaklarını mı kast ediyorsunuz. Çünkü az ışık demişsinizde.. ff alınca az ışıkta fotoğraf çekilebilseydi, kimsenin saydıklarımı almasına gerek kalmazdı. ışık farkı olarak crop ile ff arasında bir stopluk bir fark bile göremezsin. ff sadece daha geniş açı, cropdan büyük kadraj demektir. Kamera almadan önce seri numarasını önceden öğren, internette servis çağrıları bölümünden kontrol et, sonra satın al. Tabii resmi distribütör garantili alacaksan bu geçerli, yoksa gayri resmi kopya kameralar ( ne idüğü belli olmayan )'ın seri numarası distribütör resmi sitesinde çıkmaz. Senin beğendiğin d610 oturmuş bir kameradır, iyi iş çıkartır.

Tarih: 8 Eylül 2016, 02:14 - İp: 31.***.**6.10
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ff nin iso dayanıklılığından söz ediyor sanırım. d610 iso konusunda gayet yerinde bir karar olur kumlanma başlama seviyesi olarak croplulara göre 2-3 stop farkeder. ben d7000 den d610 a geçtim iso farkını rahatlıkla farkediyorsun.

Tarih: 8 Eylül 2016, 08:46 - İp: 85.***.**1.207
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynasızlardan Sony a7 II ye de bakabilirsin.

#ercan43' tarafından 08.09.2016 12:37:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2016, 12:00 - İp: 95.***.**8.3
mnafiz
mnafiz (üye)
Kütahya / Meraklı

Makro için crop makinalar daha iyi değil midir? Yanlış mı biliyorum

Tarih: 8 Eylül 2016, 12:24 - İp: 78.***.**1.127
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

benim fikrim makro için 16 mp crop ile 24mp ff aynıdır. bu sebeple imkan varsa ff seçilmelidir.
ama 24mp crop alınabiliyorsa makroda tercih edilmelidir. kuş fotosunda da..

Tarih: 9 Eylül 2016, 14:05 - İp: 85.***.**1.207
thrakc
thrakc (üye)
İstanbul / Meraklı

araştırmalarım doğrultusunda şöyle durumlarla karşılaştım(tabi aynı zamanda fotoğrafçılık ve kameramanlık öğrencisiyim);

ff makineler daha geniş sensöre sahip olduğundan ışık emilimi konusunda daha iyiler ve daha az ışıkta bile daha yüksek performans sağlıyorlar ve ben de bazı çekimlerde sarı oda ışığını kullanmayı düşündüğümden buna yöneldim.

2. planda ff kameralar daha dar alan derinliği sunduğundan doğru bir lens ile daha iyi makro çekimi yapabilirim diye düşünüyorum.

eğer manzara çekimi yapacak olsaydım ya da düğün fotoğrafları gibi model çekimleri önceliğim olsaydı crop alabilirdim ama zaten crop nikon tele objektifleri de ff kameralarına olduğundan bunları da yapabilirim.

daha teknik ve daha gerçekçi renkler benim için öncelik açısından daha önemli. bu yüzden ortalama fiyatlara baktığımdan d610 giriş için bana çok mantıklı geldi ki zaten kullanıcı memnuniyeti olarak da kötü çok fazla bir yoruma rastlamadım. sadece d600 ile arasında pek bir fark olmaması memnun etmeyen bir düşünce imiş.

"ercan43"
ercan bey, sony pek düşünmüyorum ama gene de bakacağım.

şu an aklımda olan makineler arasında şunlar var;
-d610
-d600
-5d mark 2
-pentax k-1

Tarih: 14 Eylül 2016, 18:31 - İp: 78.***.**8.33
zafercankiri
zafercankiri (üye)
Balıkesir / Amatör

Nikon D610, Nikon D600'de mevcut sorunların giderilmiş halidir ve şu anda piyasada F/P olarak en iyisidir.

Tarih: 27 Ekim 2016, 23:55 - İp: 85.***.**6.226
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Yeri ve sırası ise söyliyeyim , canon ile nikon elbet sony ye rekabet için aynasız perdesiz FF makinalar üretecek . Bizde hep beraber FF e geçicez . İnş .

Tarih: 9 Kasım 2016, 23:25 - İp: 5.***.**0.245
aniyakalayin
aniyakalayin (üye)
İstanbul / Amatör

Fiyat olarak iyi.

Tarih: 11 Kasım 2016, 08:51 - İp: 85.***.**4.134
fotojenikkiz
fotojenikkiz (üye)
İstanbul / Amatör

Daha uygun fiyata bulabilirsin araştır.

Tarih: 15 Kasım 2016, 09:53 - İp: 81.***.**0.170